bildirgec.org

sanat hakkında tüm yazılar

Şeytan bunun neresinde?

NuMB | 03 October 2012 20:20

Gecenin bir yarısı insana paranoya zerk ediyor bu meraklı olma sanatı. Evet, meraklı olmak da bir sanattır ve diğer sanatlar gibi tam olarak ne için olduğu bilinmez.

Yıllarca üzerinde tartışılarak kafamızın ütülendiği, sanat toplum için mi, sanat birey için mi, sanat sanat için mi tartışmalarının, bir de sanat Satan (ing: Şeytan) için mi boyutu var. Nerden mi var? Bu yazı bunu anlatır, hatta konuyu dağıtıp yer yer toparlayamayarak kafasına göre takılır.

Sanat kelimesinin “nat” hecesini ters çevirirseniz, Satan oluveriyor. “Olsun, ne var ki bunda?” denilebilir. Birçok kelimeyi evirip çevirerek anagramlar oluşturulabilir, yeni kelimeler üretilebilir ve buna “sadece tesadüftür” denilebilir. Hatta böyle demek aklıbaşındalarca çok daha makuldür. Ama, biraz aklım başında olmasın lan diyerekten kurcalayınca gecenin bu vakti, insan ister istemez, “ya tesadüf değilse” diye soruveriyor kendine. Velhasıl, merak sanatı başa bela…

6. SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali Bahman Ghobadi’yi ağırlıyor

cansualtas | 11 June 2011 14:00

24-30 Haziran 2011 tarihleri arasında Mardin ve Erbil’de sinemaseverlerle buluşacak olan SineMardin, bu yıl 6. kez düzenleniyor. SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, İran sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Bahman Ghobadi‘yi ağırlıyor. Özel bir programla dört filmi gösterime sunulacak olan Ghobadi, son filmi olan “Kimse İran Kedilerinden Bahsetmiyor (No One Knows About Persian Cats)” yapımını izleyicisine sunacak. Mardin’de Mardin Valiliği ve Mardin Belediyesinin desteğiyle Sinemardin Derneği ve Mardin Film Ofisi Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan festivalde atölye çalışmaları, ödüllü filmler, kısa filmler ve genç yönetmenler sanatsevelerler buluşacak. Bu yılki teması “Otorite” olan organizasyonun en önemli özelliği ise programına bir film festivalini davet ediyor olması. 2.El Film Festivali kısa film arşivini SineMardin’e açarak kurumsal işbirlikteliği gerçekleştirecek olup, bu işbirlikteliğinin film festivalleri birliği oluşturmasını vurgulamayı amaçlayacak. Eşzamanlı olarak Erbil’de de ödüllü filmleri sinemaseverlerle buluşturacak olan festivalde gerçekleşecek bütün faaliyetler halka açık ve ücretsiz olacak.

5. Diyarbakır Film Günleri

cansualtas | 15 May 2011 16:43

Diyarbakır Sinema Kulübü’nün bu yıl 5. kez düzenlediği Diyarbakır Film Günleri 19-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşiyor. Diyarbakır Sanat Merkezi’nin işbirliğiyle gerçekleşecek olan festivalde “Kısa Fimler” ve “Türkiye’den Belgeseller” başlığı altında otuza yakın film gösterilecek olup, Iraklı ve İranlı Kürt yönetmenlerin filmlerinden oluşan seçkiler de yer alacak. Söyleşi ve sinema üretim atölyelerinin de yer alacağı festival Diyarbakır’da gerçekleşecek.

Devrim Sezer, Şener Özmen, Erol Mintaş, Serhat Karaaslan, Arin İnan Aslan, Fatih Özgüven, Yamaç Okur, Nadir Öperli, Fırat Yücel, Engin Ertan ve Senem Aytaç gibi isimlerin deneyimlerini paylaşacağı programda, Türkiye’den ve bölgeden gönderilen film seçkilerine de yer verilecek.

Sanat adına neler yok ki?…

bithikotsis | 09 April 2011 14:57

Dışarıdan katılımcıların da içeriğine katkı sağladığı çok geniş kategorileri olan bir site var karşımızda.

Ziyaretçiler için, yaratıcı ve en iyi uslüpteki tasarımcıların, fotoğrafçıların ve film yapımcılarının bazılarından ilham verici projeler görebiliyoruz.

Mesela 3d dijital fotoğraflar mı istediniz?

Buradan görebilirsiniz.

Araç resimleri mi istediniz? Onlar burada

BOB ROSS ( TRT 2’deki Kıvırcık saçlı ressam amca )

admin | 14 March 2011 11:13

Bob Ross, insanlara resim yapmayı sevdiren ressam…
Yarım saat içinde kendine yeni bir dünya yaratabilen tek kişidir.

Birçok mükemmel resim sanatçısı vardır. Fakat Bob Ross farklı ve özeldir. Onu özel yapan samimiyetini resimlerine işlemesidir. Kalem kullanmadan resim yapan, silgi kullanmadan yaptığı yanlışları düzeltebilen, siyahla beyazı rengârenk yapmayı başaran, siyah arka plandan parlayan güneş ışıklarını yansıtan, beyaz tuvalde kapkara geceyi resmeden mucize eller ona aittir.

Mükemmelin de ötesinde çok başarılı bir anlatım tarzı vardır. Hep aynı kelimeleri kullandığı halde her seferinde farklı bir konuyu anlatır. Ev yaparken ağaçtan bahseder ve ev çizerken ağaç yapmayı öğretir. Denizdeki dalgaları yaparken oradan hep bir geminin geçtiğinden bahseder. Geminin hızına göre dalgaların boyunu sınırlar. Büyük tepeler çizerken önce güneşin mesafesini ölçer. Gökyüzüyle tepelerin arasında mutlaka bir renk değişimi olur. Tepelerin güneşe bakmayan bölgelerini gölgelendirirken orda birilerinin dinleniyor olma ihtimalini göz önünde bulundurarak iniş çıkışlı, merdivensi bir yamaç yapar.

Sleepytime Gorilla Museum

SemiGodSix | 16 February 2011 09:31

SGM ilginç kıyafetleri ve makyajları ile
SGM ilginç kıyafetleri ve makyajları ile

Beş adet multi-enstrumantalistten oluşan Avant-Garde rock/metal grubu Sleepytime Gorilla Museum, California çıkışlı bir grup. Müzikleri kadar görünüşleri de oldukça acayip olan grup çok geniş bir kitleye hitap etmemesine rağmen özellikle kadrosundaki Carla Kihlstedt bazı projelerinde Tom Waits gibi önemli bir isimle çalışmış.

Grubun yaptığı müziğin en ilginç yönlerinden biri geleneksel enstrumanların yanında kendi ürettikleri (Çoğu grup elemanlarından Dan Rathburn tarafından üretiliyor) custom-made enstrumanlar da kullanıyorlar. Bu da zaten hem melodik hem de ritmik olarak oldukça sıradışı olan müziklerini iyice enteresan kılıyor.

Bu formatta kitap sitesi görmedim paylaşayım dedim.

Vformumya | 14 February 2011 17:03

Arkadaşlar kitap tutukunu iseniz şayet bu site tam size göre. Her hafta bir kitap hediye ediyorlar, bu kampanya sayesinde tanıştım.Veritabanı çok geniş değil ama az da değil, belki her kitabı bulamayacaksınız ama kitap tanıtımı üzerine harika bir site. Kitap satışı yapılmıyormuş bu yönü hoşunuza gitmeyebilir belki de. Sitenin adı ve sloganı çok çekici geldi “BirazOkuSonraAl”Sitede kitapların içeriğinden biraz verilerek kitap hakkında fikir sahibi olunması amaçlanmış. Hepimiz internet üzerinden kitap satın alıyoruz,çok fazla inceleme şansımız olmadan. Birazoku.com’da tam bu ihtiyacı karşılamak için yapılmış sanırım. Aynı zamanda kitaplara ulaşabileceğiniz sanal marketlerin bağlantıları da verilmiş.
Kitap kurtları için güzel bir seçenek olacağını düşünüyorum.

site adresi.
www.birazoku.com