bildirgec.org

izmir hakkında tüm yazılar

İzmir

bithikotsis | 15 April 2011 02:02

Hava bugün yağmurlu şehrimde…Nisan ayının ılıman etkisini bünyesine katmış, usul usul yağıyor…Terbiyeli, efendi bir çocuk gibi. Saldırmıyor yağarken, çok tatlı bir toprak kokusu bırakarak düşüyor İzmir’ime…

Havası değişken derler İzmir’in. Evet öyledir. Hatta İzmir kızlarının İzmir havasına benzediğini söyleyenler de olur. Nitekim haklıdırlar. Mayıs’ta yağmur, Şubat’ta güneşli bir hava sizi bekliyor olabilir. Yanıltabilir sizi, sonra yaramaz bir çocuk edası ile güler size, afacanlık yapmıştır işte. Size kendini öyle ya da böyle sevdirir…

Siyah-Beyaz

hurie | 12 February 2011 17:40

Binbir ses var kulaklarımda yankılanan,binbir renk insan var bu dar alanda.Duvarlar sarı,siyah görüyorum çokça insanlara karışmış.Her biri ayrı bir renkken siyaha bürünmüş insanlar.Niye bu kadar çok siyah giyer insanlar?Kalabalığa bakınca niye çokça siyah görürüz?Bilmiyorum ama siyah gürültülüdür.Birbirine karışmış siyahımsı insan sesleri kulaklarımda yankılanan.

Kokulu Selluka Aşkı

admin | 28 December 2010 12:37

Selluka, kokulu çiçeklerin kraliçesi olan İzmir’in simgesi haline gelmiş unutulmaya yüz tutmuş çok özel ve nadide bir sarmaşık türünün adı.İnternette dolaşırken tesadüfen keşfettiğim bu hoş kokulu ve görüntülü çiçeğin bir diğer adı da zülf-ü aruz. Bu kelime gelin perçemi anlamına geliyormuş. Ağaçlar.net isimli forumda arkadaşların bu özel bitkinin tohumunu bulmak için ve yetiştirmek için nasıl insan üstü bir çaba sarfettiklerini okudum. Okumaya hala devam ediyorum.Dile kolay 170 sayfa.Okudukça insan daha da çok hevesleniyor, heyecanlanıyor.

Latince ismi vigna caracalla olan bu özel bitkinin tohumlarını bende internetten sipariş ettim.Bitki ile ilgili detaylı bilgilere buradan da ulaşabilirsiniz. Üç adet tohum geldi birde yanında turuncu yapraklı başka bir bikinin tohumlarını da hediye göndermişler.

Bir tanesini hafifçe zımparaladıktan sonra bir gün boyunca ılık suda beklettim ve ektim.Şimdi heyecanla çimlenmelerini bekliyorum.Kokusunu çok merak ediyorum.Limon yasemin karışımı enfes bir kokusu varmış.Güzelliği ise zaten ortada.Tohumları karıncaların yardımıyla gelişebilen bu sarmaşık 2ila 8 metre arasında uzayabiliyormuş.Genelde bahçede yetiştiriliyor ama kış soğuklarından korumak gerekiyor.Ben içerde yetiştirmeyi deneyeceğim.En azından havalar ısınana kadar. Heyecanımı ve bu güzel bitki hakkında edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Hepinize bol sellukalı günler diliyorum.

kakalak kakafoni smyrnafobi

plumprune | 23 December 2010 20:32

yeni bir hastalik bu. alerjik reaksiyon. kimisi tadindan yiyemez, kimi hazmedemez. kakalak kakafoni symrnafobi. vekil hastaligi diye de anilir. her vatandasa lazim. iktidar testi.

Bir kaç güzel yer

nazokiraze | 30 October 2010 12:19

Nesim Levi Bayrakoğlu tarafından 1907 yılında İzmir’de Mithatpaşa’dan Halilrıfat Paşa Caddesi’ne gitmek için 150 den fazla merdiven çıkmak zorunda kalan insanlara kolaylık sağlamak için yaptırılan Tarihi Asansörönceleri su ile çalışırdı, günümüzde ise elektirikle çalışmakta.

Ünlü oyuncu ve müzisyen Dario Moreno’nun doğduğu evin bulunduğu Dario Moreno Sokağı asansörün girişinin bulunduğu yerdir. Genellikle bi dönem Musevi vatandaşların oturduğu Sakız evler ve bu asansör sokağa olan ilgiyi arttırmaktadır. Asansörün mimari anlamda benzeri Lizbon’dadır.

Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından Sultan I. Ahmed’e hediye edilen Alman Çeşmesi Sultanahmet Meydanı`nda yer alır. (Çeşmenin üzerinde Almanya yazan yazı:”Alman Kaiser’i Wilhelm II 1898 yılı sonbaharında Osmanlıların hükümdarı haşmetlü Abdülhamid II nezdinde ziyaretinin şükran hatırası olarak bu çeşmeyi yaptırdı”)

Eşrefpaşalılar

ciftnoloji | 31 August 2010 12:56

İzmir Eşrefpaşa’dan İstanbul’a göç etmiş olan Tayyar, İstanbul’un varoş bir semtinde kahvehane işletmektedir. Bu varoş semtin sözü geçer, kabadayısıdır da aynı zamanda. Herkes hem sever hem de korkar Tayyar’dan. Tayyar’ın bir de evlatlığı vardır; Nusret. Nusret hapistedir filmin başında. O sırada mahalleye bir memur atanır. Önce herkes sivil polis sanar fakat O mahallenin yeni imamıdır. Herkes şaşırır tabi ki. Çünkü, camiye yıllardır imam atanmamıştır. Tayyar imamı çok sever fakat imam birgün caminin avlusunda bulduğu uyuşturucuları yakınca başı belaya girer. Aslında uyuşturucular, Tayyar’ın can düşmanınındır. Nusret de hapisten çıkar. İşin ilginç yanı, Nusret de Tayyar’ın can düşmanı için çalışmaya başlamıştır.Film gayet akıcı bir şekilde sürüyor. Olayların gelişme hızı tam ayarında tutulmuş. Filmde hüzünlü sahnelerin yanında renklendirici karakterler de unutulmamış. Komik sahneleri de bir hayli çok anlayacağınız. Yanlız bir eksiklik gözüme çarptı: Filmde bir kere gösterilen bir sahne bir zaman sonra tekrar yapılacağında “efsane” olarak lanse ediliyor. Orada geçiş çok iyi sağlanamamış sanki. Onun dışında film, finaliyle de göz doldurmayı başarıyor. İyi seyirler…

Yönetmen : Hüdaverdi Yavuz
Yapım Yılı : 2010
Senaryo : Burak Tarık
Yapımcı : M.Yusuf Kulaksız
Süre : 1s. 40 dk.
Tür : Dram, Komedi
Resmi sitesi

RİSE OF THE REBELLİON – STAR WARS’A TÜRK BAKIŞI

sahaf1976 | 10 August 2010 10:06

RİSE OF THE REBELLİON
RİSE OF THE REBELLİON

Türkiye’de kesinlikle güzel şeyler de oluyor…Memeleketin üzerine kabus gibi çöken onca gündem maddesi ve haberin arasında bu güzel haberler çölde vaha etkisi yapıyor.Tüm dünyada bir film olmanın ötesine çoktan geçmiş ve bir tutku haline gelmiş olan az sayıdaki kült filmlerden biri olan Star Wars konumuz.Gezegenimizde bu kadar tutkuyla sahiplenilen bir film daha bulmak epeyce zor olsa gerek. Dünyanın heryerinde sayısız Star Wars fanı evde yaptıkları filmler animasyonlar, internette kurdukları fan siteleri ile bu tutkunun devamını sağlıyorlar. Açıkçası sistem de boş durmuyor animasyonundan, hediyelik eşyalarına, aksesuarlarından görsel malzemelerine kadar Star Wars’la alakalı milyonlarca satın alınabilecek ürün bulmak mümkün.

Özellikle dövüş sahnelerine çok profesyonelce hazırlanılmış.
Özellikle dövüş sahnelerine çok profesyonelce hazırlanılmış.

Ankara’da bir grup genç Hollywood yapımcılarına bile parmak ısırtacak bir web dizisine imza atarak, Türkiyenin de bu işte ciddi bir etkisi olabileceğini kanıtlamış oldular.Üstelik filmlerine milyon dolarlar harcadıklarını söyleyip gişe başarılarına rağmen ağlayanların olduğu bir ülkede bu cesur adımı alkışlamak gerekir.Meraklıları için, buyurun efendim.Ne diyelim, hayırlı uğurlu olsun ve devamı artarak gelsin…

Ayrıca; site , facebook sayfaları ve röportajları.

BUMERANG; KENDİ KISA DERDİ BÜYÜK

sahaf1976 | 09 August 2010 14:28

Bumerang bir kısa film.Derdi büyük derken de kastedilen senaryo açısından ele aldığı mesele değil. Evet, ele aldığı mesele de öyle hergün başınıza gelebilecek, yenilir yutulur türden bir şey değil ama asıl dert olan kısım bu kısa filmin İzmir’de çekilmiş olması.

Selim'in erotik shop dükkanı fitilin ateşlendiği yer
Selim’in erotik shop dükkanı fitilin ateşlendiği yer

Büyük yapım şirketlerinin ucuz iş gücü dışında aklına gelmeyen ve o sebeple deneyimleri birkaç dizi, birkaç film ile sınırlı olan İzmir şehrimizde sinema ve tiyatro ile ilgilenmek bir lükstür.Bu sektörle uzak yakın ilişki içinde olan herkes kapağı istanbul’a atmanın yolunu arar, bulur da.İşte bu olumsuzlukların içinde İzmir’de bir kısa film çekileceğini duyunca çok heyecanlandım.Filmin senaryosu Ozan Akbaba‘ya ait. Aynı zamanda filmin müziklerini de yapan Akbaba, Dokuz Eylül Üniversitesi Yazarlık mezunu Müge Kıraner ile yönetmenlik koltuğunu da paylaşıyor.Facebooktaki sayfalarından takip edebildiğim kadarı ile özellikle sponsorluk anlamında epey bir sıkıntı çekti ekip, ama tüm doğru ve güzel işlerde olduğu gibi inançlı bir grup genç “sıkıntı bu işin şanındandır” diyerek herşeye göğüs gerdiler ve aldığım duyumlara göre filmin çekimleri bitti. Şu aralar muhtemelen post prodüksiyon aşamasında olmalılar.

Evet, Hassas :)
Evet, Hassas 🙂