bildirgec.org

yapay zeka hakkında tüm yazılar

IBM yapay zekada çığır açmaya hazırlanıyor

Rick Deckard | 10 February 2011 13:38

ibm denince aklıma ilk olarak 1990’lı yıllardan sonra üretilmeye başlayan ev bilgisayarları geliyor. yaşı otuzu aşmış çoğu kullanıcı 286, 386, 486 gibi terimleri hatırlayacaktır. işte o rakamların hemen sol tarafında büyük harflerle şöyle yazardı. ibm. kişisel bilgisayar anlamına gelen pc harflerini yanyana koyan firmadır ibm. dünyayı bilgiyasar ve kişisel bilgisayarlar ile tanıştırmakta büyük katkısı oldu ibm’in. kısaca özetlemek gerekirse, ibm 1911 de kurulduğunda ismi “computing tabulating recording corporation” idi. “ctr” ismindeki bu firma daha sonra 1924 yılında “international business machines” kısaltması olan ibm ile anılmaya başladı.

Google insansız araba üretti.

Lorilleux | 02 November 2010 12:33

İnternet devi Google, web alanında yapabileceği herşeyi yaptığına inanmış olacak ki otomobil teknoloilerine de adım attı ve sürücüsüz otomobil geliştirdiğini açıkladı. Prototip araçlar, uzun bir süredir San Fransisco sokaklarında test ediliyor. Bu programın kurucusu ise aynı zamanda Google Street View projesinin kurucusu olan Sebastian Thrun.

İnanılmaz bir gizlilikte yürütülen “Google self-driving Car” programı çerçevesinde 6 adet Toyota Prius ve 1 adet Audi TT marka araçlara kamera ve sensör sistemleri entegre edilmiş. Bu sistemler sayesinde bu araçlar yapay zekayla insansız olarak belirlenen güzergahların bitiş noktalarına başarı ile ulaşabilmişler. Bugüne kadar

Yapay Sinir Ağları

kursatt | 22 February 2010 12:07

PES 2010
PES 2010

eğer sıkı bir pes oyuncusuysanız pes 2010 çıkmadan yayınlanan şu video’yu görmüş olmalısınız. video’da

peki pes 2010’da üzerinde durduğumuz noktalar nelerdi, bir göz atalım. takım stratejisi; pes 2010’da yaptığımız en büyük gelişme yapay zeka oldu.

diyordu. devamında 8 kaydırma çubuğu ile takım stratejisini 0-100 arasında ayarlayabileceğimiz ve oyunu almamız gerektiği söyleniyordu. peki neydi bu yapay zeka? konami mühendisleri ne yapmıştı da 8 kaydırma çubuğu ile takımımızı daha “akıllı” oynatabiliyorduk?

PES 2010
Yapay ağlar

eminim yapay zekanın ne olduğu konusunda fikriniz vardır ama anlatımımın bütünlüğü açısından birkaç yetkin tanım vermem gerektiğini düşünüyorum.
yapay zeka ile ilgili tanım araştırmasına girdiğinizde iki seçenekle karşılaşırsınız. yapay zeka (artificial intelligence) ve yapay sinir ağları (neural networks). aslında ikisininde ilgilendiği şey aynıdır ancak “yapay zeka” daha yüzeysel bir kavram iken “yapay sinir ağları” ne olduğu hakkında biraz daha fikir verir. çünkü yapay zeka demek; yapay (doğadaki örneğine benzetilerek insan eliyle yapılmış) sinir (hayvansal organizmalarda duyuları taşıyan beyazımsı teller) ağları (yaygın şebeke) demektir.

Robopanda

angelsdemos | 18 November 2009 19:11

Robopanda, sevgi dolu robot panda arkadaşınız.Ruh haline göre değişkenlik gösterebilen yapay zekalı panda.Konuşur, şarkı söyler.Herhangi bir oyun öğrettiğiniz taktirde bunu anlar ve daha sonra oyunu devam ettirebilir.Saatlerce çocuğunuz veya siz onun karşısında zaman geçirebilirsiniz.Wowwee‘nin yaptığı bu alet ile siz yada çocuklarınız çok eğleneceksiniz.

Özellikler

 • Uzaktan kumandasız doğrudan ses ve dokunma yolu ile hareket eder.
 • Eğitim modu sayesinde oyun oynamayı öğrenebilir.
 • Arkadaş modu ile iletişim kurup espri yapabilir.
 • Şarkı söyleyebilir.
 • Gerçekçi eylemler ve interaktif kişilik
 • Gelişmiş yapay zeka ve farkındalık
 • Kendi oyuncaklarını tanır
 • 2 aktivite ve hikaye kartuşları içerir(yanında 2 kartuş var)
 • Emniyet sensörleri ile donatılmıştır.

Roboraptor

angelsdemos | 10 November 2009 17:14

Roboraptor

Dinozorların yeni nesil hali, Roboraptor!75 cm uzunluğunda, yürür, koşar ve etrafını algılama yeteneğine sahip. Üstelik lazer teknolojisini kullanır.

Özellikler

 • Yürür ve Koşar
 • Gerçekçi vücut hareketleri: baş ve boyun hareketi; kuyruk kontorlü
 • Üç farklı ruh hali : agrasif, korkak, sevimli
 • Duygularını hareket ve sesler ile gösterir
 • Kızıl ötesi görüş sistemi ile nesneleri farkeder
 • Güçlü çeneleri ile birşeyi ısırabilir.
 • Gösteri modu
 • Otomatik kapanma modu

Teknik Özellikler

Bu robotu kullanmak bebek işi

neoturk | 30 September 2009 16:00

UD1
UD1

Delaware Üniversitesi(DU) Erken Öğrenim Merkezinde Profesör James C. (Cole) Galloway ve Sunil Agrawal tarafından geliştirilen UD1 robot sistemleri daha yürümeyi öğrenmemiş bebeklerin bile kolaylıkla kullanıp kendi hareket kabiliyetini arttıracağı bir robot sandalye , özellikle engelli bebekler için tasarlanan bu sandalye sahip olduğu yapay zeka sayesinde bir bebeğin bile kolaylıkla hükmedebileceği bir basitliğe indirgenmiş.
video|Teknik bilgiler

Hayvan ve insan klonlama

wanadooo | 22 August 2009 08:18

Ünlü koyun Dolly‘nin hikayesini duymuşsunuzdur. ingiliz bilim insanlarının kopyalama yöntemiyle meydana getirdikleri, insanlık tarihindeki ilk kopya canlı koyun dolly, belli bir yaşa (6) geldikten sonra çözümü bilinmeyen sağlık nedenlerinden dolayı ölmüştü. hiçbiri onun kadar olmasa da, dolly’den sonra başka hayvanlar da kopyalanarak üretildi; ancak onların da sonu dolly’ninkinden farklı değildi (şimdilik). Bilim insanları teorik olarak bir canlıyı kopyalamayı rahatlıkla yapabiliyor ama bir yerde ya çok basit ya da çok ölmücül bir hata yapıyor olmalılar ki; klonlanmış kopya canlılar çözümsüz sağlık problemleriyle ya da anomalilerle doğuyordu.

gerçek klonlama işlemi, bilimkurgu filmleri (örnek: Star wars serisinin ikinci filmi klon savaşları, matrix serisi ve yapay zeka) ve kitaplarındaki klonlamadan biraz farklı çalışıyor. bir canlıyı klonlamak için, aslında yine iki kişi gerekli ancak canlıların doğal üreme sürecinin aksine, bu kez tek bir üreme hücresi bile yetiyor.

SURROGATES

emsvizyon | 17 June 2009 17:17

bir çizgi roman uyarlaması olan surrogates‘in başrollünü bruce willis oynuyor. hikayesi oldukça ilginç olan yapım 2017 yılı dünyasını yansıtıyor beyaz perdeye. insanların sosyal olmak için robotları kullandıkları dünyada, gerçek bedenler “güvenli” evlerinde bir bilgisayar aracılığı ile robot bedenlere bağlıdır. onlar ne görür,duyar, hissederse gerçek beden de onu hissedecektir. hatta evlilikler bile robot bedenler ile yapılmakta, birbirlerine “gerçekte” hiç dokunmamış ve hiç birzaman biraraya gelmemiş kişiler yaşamlarını beraber sürdürmektedirler. gerçekliği, sosyal yaşamı ve algılayışlarımızı sorgulayan film, bunu bilim kurgu temalı bir dedektiflik hikayesi ile sunuyor bize.

rastgele saldırılara uğrayıp yokedilen surrogatelerin sahipleride hemen ardından ölü olarak bulunmaktadır. detektifimiz de bu cinayetlerin peşindedir.
film çözüme ulaşırken, çevredeki manzara insanların sosyal yaşamlarındaki maskelerin ardını görmemiz için gerekli pencereyi aralamaya çalışıyor, çeşitli ip uçları da sunuyor.
ülkemizde 25 eylül 2009 da gösterime girecek filmin fragmanı burada.

en etkili bilim adamları (Marie Curie ve Alan Turing)

xerre | 21 May 2009 11:36

uzun yaşamımda öğrendiğim bir şey var: gerçeklikle ölçüştürüldüğünde tüm bilimimiz ilkel ve çocukça kalmaktadır – ama gene de sahip olduğumuz en değerli şeydir, bilim!
albert einstein

tüm zamanların en etkili bilim adamlarının tanıtıldığı bu yazı dizisine

buyrun, kaldığımız yerden devam edelim.

6 – Marie Curie (1867 – 1934)

hayatta hiçbir şeyden korkmayın fakat her şeyi anlamaya çalışın.

Marie Curie

polonya asıllı fizikçi ve kimyager. radyoaktivite alanında öncü olan Marie Curie, iki farklı bilim dalında (fizik ve kimya) nobel ödülü kazanmış tek kişidir. bunun yanında paris üniversitesinin ilk kadın profesörüdür.

bilim dünyasını bu denli etkileyen ve bilinen tek kadın bilim adamı olan curie’nin en önemli barşarıları arasında şunlar sayılabilir:

 • iki yeni radyoaktif element olan radyum ve polonyumun keşfi
 • radyoaktivite teorisinin oluşumuna katkı
 • radyoaktif izotopların yalıtımı için çeşitli teknikler

ayrıca kendi bireysel yönetimi ile kanser tedavisinde, radyoaktif izotopların kullanıldığı dünyanın ilk çalışmalarını yürütmüştür.