İnternet devi Google, web alanında yapabileceği herşeyi yaptığına inanmış olacak ki otomobil teknoloilerine de adım attı ve sürücüsüz otomobil geliştirdiğini açıkladı. Prototip araçlar, uzun bir süredir San Fransisco sokaklarında test ediliyor. Bu programın kurucusu ise aynı zamanda Google Street View projesinin kurucusu olan Sebastian Thrun.

İnanılmaz bir gizlilikte yürütülen “Google self-driving Car” programı çerçevesinde 6 adet Toyota Prius ve 1 adet Audi TT marka araçlara kamera ve sensör sistemleri entegre edilmiş. Bu sistemler sayesinde bu araçlar yapay zekayla insansız olarak belirlenen güzergahların bitiş noktalarına başarı ile ulaşabilmişler. Bugüne kadar insansız olarak 1000 mil, ufak tefek insan yardımlarıyla ise 14000 mil yol yapan araçlar sadece 1 trafik kazasına karışmış. O kazada da başka bir otomobil kırmızı ışıkta duran Google arabasına arkadan çarpmış.

Araçlar yol alırken, araçlara entegre edilen sensör, radar ve kameralar ile Google Maps uygulamasından faydalanıyorlar. Entegre edilen sensörler sayesinde aracın 360 derece çevresi 60 metrelik bir menzille modelleniyor. Araçlarda bulunan yapay zeka bu 360 drecelik alanı sürekli denetliyor. Ayrıca otomobilin konumunun bulunması için ise standart bir GPS cihazı ve Google Maps uygulamasından yardım alınıyor. Ayrıca aracın önünde bulunan bir kamera ise trafik ışıklarını, trafik işaretlerini ve yayları ve diğer cisimleri algılıyor. Radar sistemi ise arabaların etrafındaki algınan cisimlerin konumunu algılıyor.

Google, arabalarında kullanılan yapay zeka sisteminin, araç çevresinde gerçekleşen olaylara insanlardan daha kısa sürede tepki verdiğini ve dalgınlık, uykusuzluk, alkollü olma gibi problemlerinin olmadığını belirtiyor.Buradanaraçlardan birinin San Fransisco sokaklarında test edilirken çekilen bir videosuna ulaşabilirsiniz.Kaynakkaynak 2kaynak 3