bildirgec.org

trafik hakkında tüm yazılar

adım adım google analytics

silver530 | 18 April 2011 11:08

google‘ın bedava hizmetlerinden birisi olan analytics ile ziyaretçilerinizin sitenizde neler yaptıklarını takip edebilirsiniz.

google analytics
google analytics

sitenizin popüler olup olmadığını, en çok hangi sayfalarının izlendiğini nasıl öğrenebilirsiniz? Bedava sayaç servisleri var ama bunlar ayrıntılı istatistikler konusunda yetersiz kalıyor. ayrıca hosting şirketiniz de size bir istatistik programı sağlıyor olabilir. ancak sitenize ekleyeceğiniz küçük bir javascript koduyla daha fazla bilgi edinmeniz mümknün.

gelişmiş istatistik servisleri bu yöntemi kullanırlar ve ücretlidir. ama google’un servisi ücretsizdir. bu servisi kullanmak için kaydolmanız, ayar yapmanız ve verilen kodu sitenize eklemeniz yeterlidir.

bu yazımızda, google analytics’e kaydolup sitenize eklemeyi ve bu servisin raporlarının nasıl kullanıldığını anlatacağız.

ilk olarak google analytics sayfasına gidiniz. gmail hesabınızla giriş yapabilirisiniz.

google analytics
google analytics

İŞTE BEN BUNA HAYATIMIN EN KÖTÜ GÜNÜ DERİM

Aret Can Bal | 15 April 2011 06:16

Her sabah yaptığım gibi uyanarak başladım güne. Ne kadar ilginç değil mi? Uyandım. Sonra her sabah uyandıktan sonra yaptığım şeyi yaptım. Saate baktım. 07.36. Daha fazla zaman kaybetmemem gerekirken yaklaşık 20 saniye donakaldım ve durumu algılamaya çalıştım. Pek kolay olmadı ama başardım. Saat artık muhtemelen 07.37 idi. Bir önceki gece 01.25te eve girip ancak 01.36da yatağıma girebilmiştim. Kaçta uyumayı başardığımdan emin değilim ama en az yarım saat yatakta debelenmiştim. Saat 06.10 ve 06.15e iki farklı alarm kurmanın verdiği rahatlıkla yatıyordum, gerçi o saatte kalkacak olmaz bir huzursuzluk veriyordu ama keşke gerçekten o saatte kalkabilsem de bu berbat günü yaşamak zorunda kalmasaydım diyorum şuan. Zamanında kalksam bu garip tecrübeyi yaşayamamış olacaktım ve bunu okuyor olmayacaktınız, bunu da biliyorum ama gerçekten çok zor bir sabahtı. Tek söylemek istediğim bu.

Trafik

akbelen79 | 01 March 2011 18:31

İlkokul sıralarında hepimize öğretmişlerdir. Trafik denilince ilk olarak insanlara ait olmayan bölümlerde taşıtların içinde olduğu bir sistemden bahsediliyor. Öğrenmiştik ya;
Öğretmen soruyor ; Çocuklar yol deyince ne anlıyoruz ve kaç çeşit yol vardır? Bilen bir kaç tane çalışkan çocuk hemen atlayıveriyor. Hani hatırlar mısınız? Parmak kaldırıp söz alırdık.
Öğretmenim yol kavramı çok çeşitlidir. yol ; Bir yerden bir yere gidilmek için üzerinden gidilen istikamettir. Çeşitleri de;

7 püf nokta ile hitinizi artırın

silver530 | 22 February 2011 17:55

ziyarteçilerinizin sitenizde yaptığı sayfa gösterimine “hit” denir. bu yazımızdaki püf noktaları uygulayarak hitinizi farkedilir derecede yükseltebilirsiniz.

1 – sık sık güncelleyin: bu işin uzmanları “içerik kraldır” diyorlar. sitenizin içeriği hem kaliteli hem de zengin olmalıdır. sık sık güncelleme yapmak kaliteli içerik kadar önemlidir. bu işin formülü bu işle doğru orantılıdır. ve ne kadar sık güncellerseniz insanlar sitenize o kadar sık gelirler.

bir güncelleme çizelgesi belirleyin ve ona sadık kalın. ancak sık sık güncelleyeceğim diye kaliteli içerik bulamıyorsanız sitenizi boş haberlerle doldurmayınız.

Yeni yılla cezalara gelen zam

admin | 27 December 2010 13:36

Yeni yılda trafik cezalarına zam geliyor.Araç sürücülerinden , yayalara kadar birçok alanda zam bizleri bekliyor.

Saygı Nereye Kayboldu?

cilo6 | 15 December 2010 11:37

Günlük yaşantımızda hepimiz çeşitli olaylarla karşılaşırız, kimi olaylar çok tuhafımıza gider olan bitenlere anlam veremeyiz. Ya bizler anlam veremeyiz ya da olaylara sebebiyet veren kişiler yapmış olduğu davranışları olağan karşılar.
İnsanlar nedense birbirlerine karşı saygı denilen özelliği, insani davranışı unutmuş görünüyor. Caddeden karşıya mı geçeçeksiniz aman dikkat edin ilerden bir araç geliyorsa kullanan kişinin frenlere dokunacağını ve yavaşlayacağını düşünmeyin, bunu unutun. Bırakın frenlere dokunmaya, sizi görüp görmediğini düşünmeye başlayın çünkü sürücü fren yerine gaz pedalına basıyor olcaktır. Bu tür davranışları sanırım herkes yaşıyordur. Bunun nedenini hiç düşündünüz mü.?
Bırakın ben bir tahmin yürüteyim, araç kullanıcılarının büyük çoğunluğu trafik bilgisi olmadan yollara dökülüyor ve kullandığı yolun babasının malı olduğunu sanıyor maalesef. Geçtiğimiz bayramda haberlerde hepimiz dinlemiş ve üzülmüştük yüzlerce ölü ve yüzlerce yaralı, sanki savaştan çıktık.
Nedenlerini düşünüyormuyuz, hata kimde, yollarda mı sürücülerde mi?
Sürücülerin maalesef yüzde doksanı bilgisiz, trafik kurallarını bilmiyor, bir kısmı da kendine çok güveniyor veya aracına çok güveniyor. Bazıları da maalesef saygıdan eser taşımıyor, kendi dışındaki insanları hiçe sayıyor.Örneğin, siz sağa dönüşlü bir yolda karşıya geçeçeksiniz ve yola girdiniz tam o esnada bir araç geliyor ve sağa dönüyor siz yoldasınız, bu araç durmaya hazırlanıyor mu yoksa üstünüze gelmeye devam ediyor mu?Ben, yavaşlayıp yayalara yol veren araç sürücüsü görmedim henüz, siz gördünüz mü.?
Kural şu; sağa dönüşlerde yayalara yol veriniz!.Kim uyar bu kurala burası Türkiye. Bas gaza ordan geçen insanın yaşamaya hakkı yok(bir trafik canavarının düşünüş şekli bu). Eğer siz yanlışlıkla böyle yanlış davranışta bulunan bir sürücüye bir uyarıda bulunursanız vay halinize. Birden başınıza kral kesilir ve kendini haklı çıkarır, üstelik bir de dayak yersiniz, aman sakın ha yapılan hataya asla karşı çıkmayın.
Saygının olmadığı, yer almadığı ve unutulduğu bir ülkede binlerce insanımızı kaybetmeye hazır olmalıyız.
Son söz olarak şunu söylemek isterim ki, bana yetki verilmiş olsa bariz trafik hatalarını affetmez sürücülerin ehliyetlerini ellerinden alır trafikten men ederdim. Şimdi diyeceksiniz ki çok gaddarsın, ama trafik kazalarında ölen insanları ve olmayacak kazalara sebebiyet verenleri gördükçe pek gaddar sayılmam hani. Kazasız belasız günler dilerim….

Güneş panelli yollar

sCoRPionTR | 28 September 2010 09:45

Her gün üzerinden milyonlarca araba geçen asfalt yolların birer solar panel olması durumunda bunlardan ne kadar fazla enerji sağlanabileceğini hiç düşündünüz mü? Siz düşünmeseniz de GE’nin Ecomagination yarışmasına giren bir grup bu projeyi düşünmüş. Proje 3 parçadan oluşuyor ve bu parçalar şu anda yarışmada 4, 7 ve 8. sıradalar.

Kendini trafik yoğunluğuna göre ayarlayan trafik ışıkları

sCoRPionTR | 20 September 2010 20:26

Trafik ışıkları dünyanın vazgeçilmez araçlarından biri. Genelde trafik yoğunluğuna ve bulundukları konuma göre önceden ayarlanıyorlar ve sürekli belirlenmiş olan aralıklar ile yanıyorlar. Fakat gerçek hayatta bu durum bazen gereksiz yere ışıkta beklemenize bazen de trafiğe neden olabiliyor. Dresden University of Technology ve ETH Zurich ortak bir çalışma ile kendini o anki trafik yoğunluğuna göre ayarlayan trafik ışıkları üretmişler.

Takip mesafesi nedeniyle oluşan trafik kazalarına son

sCoRPionTR | 10 September 2010 20:01

Trafik kazalarının büyük bir bölümü öndeki araça güvenli takip mesafesinden daha yakın olunduğu için oluyor. Önde oluşan bir kazada veya ani bir frende sürücü aracını durdurmak için yeterli zaman bulamıyor. Hollanda Mobileye firması bu sorunu fark etmiş olacak ki araçların güvenli takip mesafesinde gitmelerini sağlayacak bir cihaz yapmış.