google‘ın bedava hizmetlerinden birisi olan analytics ile ziyaretçilerinizin sitenizde neler yaptıklarını takip edebilirsiniz.

google analytics
google analytics

sitenizin popüler olup olmadığını, en çok hangi sayfalarının izlendiğini nasıl öğrenebilirsiniz? Bedava sayaç servisleri var ama bunlar ayrıntılı istatistikler konusunda yetersiz kalıyor. ayrıca hosting şirketiniz de size bir istatistik programı sağlıyor olabilir. ancak sitenize ekleyeceğiniz küçük bir javascript koduyla daha fazla bilgi edinmeniz mümknün.gelişmiş istatistik servisleri bu yöntemi kullanırlar ve ücretlidir. ama google’un servisi ücretsizdir. bu servisi kullanmak için kaydolmanız, ayar yapmanız ve verilen kodu sitenize eklemeniz yeterlidir.bu yazımızda, google analytics’e kaydolup sitenize eklemeyi ve bu servisin raporlarının nasıl kullanıldığını anlatacağız.ilk olarak google analytics sayfasına gidiniz. gmail hesabınızla giriş yapabilirisiniz.

google analytics
google analytics

1 – profilinizi oluşturun: giriş yaptıktan sonra kaydol’a tıklayın ve açılan sayfadan sitenizin adresini ve bu site izlemesi için hatırlarıcı bir isim seçin. alttan türkiye’yi de seçin ve bir sonraki aşamaya geçin.

yeni hesap kaydı
yeni hesap kaydı

2 – iletişim bilgileri: bu adımda isminizi girmeniz isteniyor.
3 – izleme kodu: açılan sayfada izleme kodunuz size sunulur. bu kodu kopyalayıp web sitenize yapıştırmanız gerekiyor. bu kodu sitenizin her sayfasına “body” kodunun hemen üstüne gelecek şekilde eklemelisiniz.

izleme kodu
izleme kodu

4 – hedeflerinizi tanımlayın: sitenizin isminin yanında “düzenle” linkine tıklayarak siteniz için 4 tane hedef tanımlayabilirsiniz. hedef, ziyaretçinin satın alma, kaydolma, dosya indirme gibi bir işlem tamamlanınca ulaştığı sayfadır.

hedefler
hedefler

5 – Hedefleri geliştirin: sitenizde satın alma gibi adım adım yapılan işlemler varsa huni tanımlayın ve işlemin hangi adımda terk edildiğine ulaşın.
6 – Bekleme vakti: izleme kodunu siteye ekledikten sonra profilde “izleme kodu yüklendi. veriler bekleniyor” yazacaktır. rapor sonuçlarını 24 saat sonra bildirecektir.
7 – Ayarları düzenleyin: profilinizin yanındaki düzenle linkine tılayarak bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.
8 – trafik kaynakları: raporlara bakmak için raporları görüntüle linkine tılayın. sol menüden trafik kaynaklarına ulaşarak ziyaretçi sayısı, nerelerden geldikleri, arama motorlarında hangi anahtar kelimlerle sitenizi bulduğu gibi bilgilere ulaşabilrsiniz.
9 – içerik raporu: içerik menüsünde en popüler sayfalarınızı görebilirsiniz. ve bir de hemen çıkma oranını görebilirsiniz. hemen çıkma siteye gelen ziyaretçinin bir sayfaya bakıp başka sayfaya bakmadan sitenizden çıkmasıdır. bu oran yüksek ise siteniz ilgi çekici değil demektir.
10 – teknik analiz: ziyaretçi sayısı > tarayıcı yetenekleri altında ziyaretçilerinizin kullandığı tarayıcıları, işletim sistemleri ve daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.
11 – site yerleşimi: en etkileyici özelliklerden birisi de budur. içerik > site yerleşimi menüsünde yeni pencere de siteniz açılarak her linkin ne kadar tıklandını gösteren bir çubuk belirecektir. bu şekilde kullanıcıları görsel takip edebilirsiniz.
12 – ziyaretçi sadakati: sadakat, sitenize devamlı gelen kullanıcıları ifade eder. ziyaretçiler > ziyaretçi sadakati > sadakat raporundan kimlerin yüzlerce kez geldiğini görebilirsiniz. eğer böyle bir durum varsa siteniz başarılı demektir.
13 yetki dağıtımı: başkalarının da bu servisteki bilgilere ulaşmalarını istiyorsanız profil ayarlarından kullanıcı yöneticisine tılayıp ekleme yapabilirsiniz. yeni kullanıcının emailinin google hesabı olması gerekir. bu kişiye yönetici yada rapor zleyici gibi yetkiler verebilirsiniz.
raporlar nasıl kullanılır:
a) dışa aktar: raporları reklam verenlere yada patrona göndermek için çeşitli formatlarda kaydetme sunar.
b) rapor türü: 4 farklı dala ayrılır; raporlar, ziyaretçiler, trafik kaynakları, içerik ve hedefler.
c) tarih aralığı: sadece istediğiniz günlerin raporunu alabilirsiniz.
d) grafik: raporun grafiğini gün, hafta, ay olarak ayarlayabilirsiniz.
e) yardım kaynakları: bir raporun ne işe yaradığını öğrenmek için “bu rapor hakkında” linkinden öğrenebilirsiniz.
izleme kodunun, joomla veya wordpress sitelerine eklenmesijoomla’ya eklemek: yönetim panelinden eklentiler > şablon yöneticisi girin ve kullandığınız şablonun üzerine tıklayın. üstten html düzenleye tılayın. kodların en sonuna gidin ve izleme kodunuzu “body” satırının üstüne ekleyin.
wordpress’e eklemek: yönetim panelinden görünüm > editör açın ve footer.php linkine tıklaın. kodların en sonunda “body” kodunu görün ve bunun üstüne izleme kodunuzu ekleyin.
popüler yazılarım:
* internet’ten telefonla görüşün* ücretsiz oyun sunucusu* adım adım google docs* evinizden tv kanalı kurun