ziyarteçilerinizin sitenizde yaptığı sayfa gösterimine “hit” denir. bu yazımızdaki püf noktaları uygulayarak hitinizi farkedilir derecede yükseltebilirsiniz.
1 – sık sık güncelleyin: bu işin uzmanları “içerik kraldır” diyorlar. sitenizin içeriği hem kaliteli hem de zengin olmalıdır. sık sık güncelleme yapmak kaliteli içerik kadar önemlidir. bu işin formülü bu işle doğru orantılıdır. ve ne kadar sık güncellerseniz insanlar sitenize o kadar sık gelirler.
bir güncelleme çizelgesi belirleyin ve ona sadık kalın. ancak sık sık güncelleyeceğim diye kaliteli içerik bulamıyorsanız sitenizi boş haberlerle doldurmayınız.2 – sitenizi dizinlere ekleyin: web sitelerini açıklamalarıyla gruplayan sitelere “web dizini” denir. sitenizi web dizinlerine eklemeniz, sitenizin daha çok bilinir olmasını sağlar. en büyük ve en kaliteli web dizini dmoz‘dur. google, kendi dizin verilerini de dmoz‘dan almaktadır. türkçe siteleri dmoz’da world/türkçe bölümündeki kategorilere ekleyebilirsiniz. dmoz’a siteler editör onayından geçerek eklenir. sitenizi önermek için world/türkçe adresinden uygun kategoriyi seçin ve “adres öner” linkine tıklayın.kaydolabileceğiniz diğer türkçe dizinlerin listesini bu adreste bulabilirisiniz.

dmoz
dmoz

3 – arama motorlarına kaydolun: arama motorlarının sitenizi bulmasının en garantili yolu başka sitelerden sitenize link almaktır. link alamıyorsanız arama motorlarına kendi hazırladıkları sayfalardan kaydederek sitenizi indeksletebilirsiniz. google’a eklemek için bu sayfadan, bing için bu sayfadan ekleyebilirsiniz.

bing
bing

4 – google site yöneticisi araçlarını kullanın: google’ın bu tür hizmetlerinin çoğu ücretsizdir. bu adresten site yöneticisi araçlarına ulaşabilrsiniz.

google web yöneticisi merkezi
google web yöneticisi merkezi

5 – sitenize değer katın: internette gezinen insanların en çok dikkatini çeken şeylerin başında bedava şeyler gelir. bu yüzden sitenize değer katacak bedava ürün ve hizmetleri ihmal etmeyin. mesela, joomla siteniz varsa bu adresteki e-kart bileşeni sayesinde sitenizden e-kart gönderilmesini sağlayabilirsiniz. hotscripts sitesinde çok sayıda bedava uygulama bulabilrsiniz. live üzerinden e-posta hizmeti vermek için, Windows Live Admin Center‘a kaydolmanız yeterli.

Windows Live Admin Center
Windows Live Admin Center

6 – rss: rss insanların sitenizdeki gelişmeleri takip etmelerini sağlayan bir formattır. google reader sayesinde ziyaretçilerinizin rss akışına abone olarak güncellemeleri takip edebilmelerini sağlayabilirsiniz.7 – farklı tarayıcılarda test edin: sitenizi farklı tarayıcılarda test ederek nasıl göründüğüne bakabilirsiniz. sitenizi onlarca farklı tarayıcı ve sürümünde test etmek için browsershots sitesini kullanabilrsiniz.

browsershots
browsershots

bol ziyaretçili günler dileğiyle..popüler yazılarım:
* wordpress kullanıcı rolleri* envato’nun şubat 2011 bedavaları* envato’nun market sitelerini keşfedelim* en popüler 15 facebook uygulaması