Her gün üzerinden milyonlarca araba geçen asfalt yolların birer solar panel olması durumunda bunlardan ne kadar fazla enerji sağlanabileceğini hiç düşündünüz mü? Siz düşünmeseniz de GE’nin Ecomagination yarışmasına giren bir grup bu projeyi düşünmüş. Proje 3 parçadan oluşuyor ve bu parçalar şu anda yarışmada 4, 7 ve 8. sıradalar.

Projenin çıkış noktası hem petrolün çevreyi kirletmesi hem de azalan kaynaklar nedeniyle petrol fiyatlarının yakın gelecekte artışa geçecek olması. Projenin sahipleri güneş panellerinin fiyatlarının günümüzde yüksek olsa da gelecekte düşeceğini öngörüyor.

Güneş panelli yol 3 ana bölümden oluşuyor. Bunlardan ilki yol yüzeyi. Bu yüzey güneş ışığının geçmesini sağlarken aynı zamanda üzerinden geçecek tonlarca yüke de dayanıklı bir şekilde geliştirilmiş. Bu yüzeyin altında ise üzerinde LED ler ve ısıtma elemanları bulunan bir bölüm yer alıyor. Bu ısıtma elemanları karlı havalarda yolun kar tutmamasını sağlamakla görevli. LED’ler ise gerekli uyarıların yapılmasını sağlıyor. Yolun orta yüzeyinde elektronik bölümü bulunuyor. Bu bölümün görevi güneş enerjisini elde etmek. Ayrıca trafik yoğunluğunu belirleme, sıcaklığı/buzlanmayı/karlanmayı belirleme gibi özellikelri de bulunuyor. En alt yüzey ise dağıtım yüzeyi. Bu yüzey elde edilen güneş enerjisinin gerekli yerlere iletilmesinden sorumlu.

Bir gün gelir de tüm yollar bu projedeki güneş panelli yollar ile değiştirilir mi bilinmez ama çok güzel bir proje olduğu kesin. Güneş panelli yollar ile ilgili daha fazla bilgi almak için buraya, buraya ve buraya bakabilirsiniz.