bildirgec.org

akbelen79

11 yıl önce üye olmuş, 40 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Cep anayasası hk. bilgi

akbelen79 | 25 March 2011 10:28

Bu günlerde televizyonda dönen reklamlar içinde ilginçlikler var. mesela bir telefon operatörü konuşma anayasasından bahsediyor. iletişimdeki çeşitli haklardan bahsediyor ve bunu önermekle kalmıyor sanki uygulamaya başlıyorlar gibi.
neler var acaba diyenlere kısaca değinelim.
1- İletişim sektörü her yeri kapsar duruma geliyor ve ulaşılması imkansız olan yerlere hizmet veriliyor.
2-Telefonda ulaşamadığımız müşteri temsilcileri her zaman ulaşılır hale gelecek.istediğimiz sürede cevap alıp kaliteli bir bilgi sistemine geçiliyor.
3-Kimsemiz olmadığında yardım istediğimiz acil numaralar kesintisiz olacak.
4- Müşteri istediği kaliteyi istediği operatörden alma hakına sahip olacak.
Kısaca aklıma gelen maddeler bunlardı arkadaşlar .

Deprem felaketi

akbelen79 | 21 March 2011 21:29

Deprem öldürmez ama yanlış yapılaşma öldürür insan’ı Son günlerde basın bültenlerine konu olan flaş haber deprem gerçeği. Niye mi ? düne kadar konuşulmayan bu konun birdenbire Japonya’da oluşan felaketle hatırlandı sonunda. Evet bizim de gerçek olayımız bu olmalı ama şuan ki devlet otoritesi çok zayıf olduğu için deprem hakkında bu kadar bilim adamımızın verdiği değerli bilgiler ortada olmasına rağmen , hiç bir çalışmanın başlamamış olması çok korkutmalı ve endişe vermeli bizlere. Peki ne yaparak deprem feleketinden en az zararla kurtuluruz ? * İlk önce Deprem’in değil çürük yapılan binanın öldürdüğü gerçeğini insanımıza anlatmalıyız. * Zaten bu gerçeği anladık mı sorun kalmayacaktır. Mütahitlerimiz , mühendislerimiz, belediyeler düzenli ve yasal çalışsa sağlamlık olur, * İnsanımız kendine yapar gibi düşünmeli ve o derece birinci sınıf yapmalı yapıları, * Yapı yapılacak yerin zemin etüdünün sağlam yapılmış olması, * Herşeyini düşünmeli ve akıllı bina sistemine geçilmeli , örnek: Japonya. * akıllı bina sistemi faydalı olabilir belki ama çevre düzenlemesi ile birlikte düşünülmelidir. * Önce insanın eğilimleri tespit edilmeli ve standartlar konulmalı , ona göre plan ve proje çizilmeli , * Bu şekilde yapmayanlar çok ağır cezalar ile cezalandırılmalı, * Ve unutulmamalı; deprem öldürmez ama yanlış yapılaşma öldürür insanı.

Atatürk’ün bilinmeyenleri

akbelen79 | 21 March 2011 16:52

Atatürk‘ün bilinmeyenleri Mustafa Kemal’in bilinmeyenlerini araştırınca çok ilginç bilgileri yakaladım nette bunları bilmeyenlerle paylaşayım istedim. şöyle ki; * Kendisinden ata diye bahsedilmesinden hoşlanmazmış liderimiz, * Manastır’da askeri lisede okurken severek yediği kuru ie pilav ömrünün sonuna dek bir numaralı yemeği, * Tatlıya düşkün değilmiş ama yediğinde gül reçelini tercih edermiş, * En büyük hayalinin büyük bir dünya turunda türk dilini ve tarihimizi anlatmak olduğunu, * Lacivert rengi sevmezmiş ve elbise olarak tercih etmezmiş, * 174 cm boyu ve 76 kilo olmasına rağmen hastalığı ilerleyince 46 kiloya kadar düşmüştür, * 43 numara ayakkabı giyer ve rumeli şivesini nadirde olsa kullanırmış * Hayatında bir dönem evli kaldığını ve onun da vefatından çok yıprandığını, * çok düzenli hayatı ve kahvaltıyı sevmemesi, * kılık kıyafete çok önem vermesi, * hayvan sevgisi ve daha birçok ilginçlik var Atatürk’ün hayatında. Onu özlüyor ve onun ruhunu yad ediyoruz.

Büyük Takım FENERBAHÇE.

akbelen79 | 15 March 2011 10:00

Süperlig bu sene de çok çekişmeli bir hal alıyor. Bu sene önceki senelere nazaran iyi bir febnerbahçe izliyoruz. Bu büyük takımımızın tarihine şöyle bir uzanalım da bir bakalım nerelerden geçip de gelmişler bu zamana. işte ayrıntıları ile FENERBAHÇE

Telefon Faturanız canınızı mı sıkıyor

akbelen79 | 14 March 2011 20:58

Günümüzde hepimiz iletişim veya internet hizmeti için sabit ev telefonu kullanıyoruz. Ama bu ara faturalarımız kabardığı için gittiğim bir telekom ofisinde şikayetimi alan üniversite mezunu, düzgün giyimli, diksiyonu düzgün arkadaşa sordum; niye böyle ? sırasıyla sayıverdi sebeplerini. Bende yazı yazdığımı ve bu bilgileri yazımın içinde okurlarımla paylaşabilir miyim dediğimde tabi ki bunlar bilinen şeyler. İşte o faydalı bilgileri paylaşmak için yazıyorum.

Çin Seddi hk.bilgiler

akbelen79 | 14 March 2011 19:58

 • Bu yazımda size Dünya’nın dışından bile bakıldığında belli olan bir yapıdan bahsedeceğim. Evet herkes anlamıştır. Çin seddi‘nden bahsedeceğim size kısa bilgilerle.
 • Çin’in kuzeybatı kıyısı sırasınca uzanan bu yapı insan eliyle yapılmış en uzun savunma duvarıdır
 • ilk yapıldığında bir eyaleti dış saldırılara kaparken, türk ve moğol istilası nedeniyle 10.000 km uzunluğuna kadar yapılmışsa bile günümüze 3000 km’lik kısım kalabilmiştir.

Sadık Dostlarımız-Köpekler

akbelen79 | 14 March 2011 11:58

Modern hayatta insan çok yalnızlık çekiyor bu günlerde değil mi? Özellikle kent yaşamında derdini paylaşacak ,yanında moral olarak durması bile yetecek bir arkadaş lazım oluyor. Hele çocuksuz ailelerin sevgisini nereye vereceği belli olmayan insanların yardımına evcil hayvanlar yetişiveriyor.
Yalnız burada dikkat etmemiz gereken yanımıza seçeceğimiz hayvan türü. Eğer çalışıyorsak günlük bakımında sıkıntı olmaması için veya yalnız bıraktığımızda kimseye zarar vermeden bizi bekleyecek olan bir canlı bulmamız gerekir.
Bakım zor iş . Beslenmesi , uyuması,gezdirilmesi,tıbbi bakımı,yıkanması ve tuvaleti vb. gibi özellikleri ile takip edilmesi zordur. Dilerseniz bu bölümde evde beslemek için genelde tercih edilen bir hayvandan bahsederek devam edelim. Köpekler. Genel ifadelerle anlatalım.

1001 ilginçlik sergisi

akbelen79 | 11 March 2011 15:26

1001 ilginçlik sergisi Diyeceksiniz ki ilginç şeyler her gün oluyor zaten .Ama bu öyle değil ki. Ülkemizde hem de İstanbul’un göbeğinde Sultanahmet’te sergileniyordu. İçeriği 7. yüzyılla 17. yüzyıl arasında yaşayan İslam devletleri ki en önemlisi Osmanlı devleti oluyor , İşte bu devletlerin dünya kültürüne kazandırmış oldukları bilimsel ve kültürel zenginliği seyretmenizi tavsiye ederim ama giden gitmiştir zaten. İslam Medeniyetini tüm dünyaya sunan ve içinde farklı bir bilimsel ve kültürel mirasın bulunduğu bu sergide bir sürü icat, yenilik,buluş sergileniyordu. Biraz da anlatımda teknoloji ile süslenmiş bir sergi. Bilgisayar destekli anlatımı ile anlaşılmasını kolaylaştırırken, çocuklar için maketleriyle birlikte sunulması daha da ilgi çekiyor. Serginin başladığı güne kadar (18 Ağustos 2010) çarşamba gününe kadar 400 bin kişinin gezdiği ve büyük hayret uyandıran serginin bitiminde ilginç bir şey daha oluyor ve geçmişten günümüze gelene kadar bizim medeniyetimizi barbar ve tutucu olarak lanse eden Avrupa milletlerine karşı bizim medeniyetimizin ne olduğunu ve onların hayallerindeki buluşların bizim tarafımızdan düşünülüp icad edildiğini gösteren tarihi ve bir o kadar da güncel bir sergi olan 1001 İlgiçlik sergisi geçmişi günümüze taşıyarak yaşıyor sanki. Buradan da Amerika’ya geçmiş olan bu tarihi sergiye çocuklarınızla beraber katılmamızı tavsiye eden arkadaşlarım gerçekten harika bir sergi tavsiye etmişler. Yakın zamanda bir daha getirecekler herhalde. gelirse ben buradan duyurmayı kendime görev olarak sayıyorum.

Gizemli Yapılar- Piramitler

akbelen79 | 10 March 2011 17:14

Bu yazımda sizlere Yeryüzünün gizemli yapıları Piramitler hakkında derlediğim bilgileri aktarmaya çalışacağım. Bakalım bu yapıları nasıl yapmışlar;

Dünyanın hala 7 harikası içinde yer bulabilen bu yapılar Mısır ülkesinde olduğunu,
Yüzyıllar geçmesine rağmen ayakta kalan tek piramitin Keops olduğunu,
Bu piramitin boyunun 145,75 metre olduğunu,
Tabanı kare şeklinde olup köşelerden birleşince geometrik çok harika bir şekil çıkarıldığını,
İlk başta firavunlar,sonrasında firavunlar ve hazinelerini saklamak amaçlı yapıldığını,

Merak ettiğimiz internet terimleri

akbelen79 | 10 March 2011 12:39

Hepimizin günlük hayatında kulladığı internet terimleri bazen önümüzü tıkayabiliyor. Muhakkak biliyorsunuz ama kısaca terimler ve anlattıkları.

 • 56 K line ; 56.000 bitlik telefon hattı. Bu hızda bir hızda 1 mb’lik dosya yaklaşık 3 dk . alınır.
 • Applet; HTML sayfasına eklenen küçük java proğramıdır.
 • Bit; en küçük veri birimi, byte’lerden oluşuyor.
 • Bps; iki bağlantı arasındaki verinin hızını gösteren gösterge.
 • Browser; Şuan nette okuduğunuz sayfayı okuma proğramıdır
 • Byte; tek bir karakterden oluşan bit kümesidir.
 • FAQ; sık sorulan sorular kısmı
 • Domain name; Bir internet sitesinin ismi örneğin; www.bildirgec.org
 • Ethernet;LAN’daki bağlantı işlemleri kullanılan metod,
 • internet; bildiğimiz net,
 • ISDN; kapasitesi gelişmiş özel telefon hattı,
 • Leased line; normal telefon hattımız
 • host;network üzerinden diğer makinalara servi veren makina.
  Evet daha da uzanır belki liste ama güncelleniyor zaten ilerleyen zamanda yeni bilgileri de eklerim.