bildirgec.org

temizlik hakkında tüm yazılar

Mutfakta birşeyler var

nazokiraze | 10 February 2011 10:24

Orama burama sıçramak için pusuya yatmış, sinsi,ateşli, gözünü kötülük bürümüş ,kızartma zamanlarımın düşmanı kızgın yağ kadar ne yapsam ne etsem birbirine çılgıncasına yapışan çubuk makarnadan da korkarım ben. İkisine de temkinli yaklaşır, ikisinde de aynı tedirginliği yaşarım, ama ikisinden de vazgeçmem. Ne fritöz kullanırım, ne fiyonk makarna pişiririm, böyle de inatçıyım işte.

Rengi solmuş kayınvalidemden kalan çanaklara nasıl beğeni duyuyorsam çizilmiş teflon tavalara o kadar tahammül etmem, çatlak fincanlar, kullanılmış dondurma kutuları kadar değerlerini yitirmiş ,kapının önüne koyulası şeylerdir,bir dünya para verilip alınmış olsalar dahi hiç bir halta yaramamaktalar artık.

Kulak memesi kıvamından daha çekici gelen julyen kesilmiş sebzelerle muhabbetimiz daha fazladır, ölçülerle işim yok, göz kararını kafama göre uygularım yani kısaca herşeyi Nazo kıvamına gelene kadar karıştırır öyle hazırlarım, arada elime yüzüme bulaşsa da kabul görür,sevilir.

Güneş pilleri ve zorlukları

lazaronnie | 09 February 2011 10:37


İstenmeyen durum : panellerin karla kaplanması.

Bu yıl birleşik devletlerde bazı insanlar, kar ve buzun doğurduğu esaretin altında kaldılar. yoğun kar ve buz, panellerin üzerini kaplayıp güneş ışığını engelledi. kimi zaman çok düşük derecelere kadar düşen hava sıcaklığı, ev sakinlerinin şebekeye daha fazla yüklenmelerine sebep oldu.

ŞU KARAPARA DEDİKLERİ

Sule34 | 14 December 2010 14:36

ŞU KARAPARA DEDİKLERİ
Dünya üzerinde vergi kaçırma suçu insanlığın tarihi kadar eskidir. Paranın bulunuşu ve aktif olarak günlük hayatta kullanılmaya başlanmasıyla da iyice somutlaşmıştır. Tarih boyunca suçlular yakalanıp cezalandırılsa dahi çoğu kez kazançları yanlarına kar kalmış bu yüzden de insanlar tarafından sıklıkla başvurulan bir kazanç yöntemi olarak görülmeye devam etmiştir.Suçlu yakalansa da suç sonucu elde edilen gelirin takibinin tam olarak yapılamaması ve bu gelire el konulamaması organize suç örgütlerinin güçlenerek varlığını sürdürmeye devam etmesindeki en önemli etkenlerdendir.
1900’lerin başından itibaren kara para aklanması konularında dünya devletlerinin duyarlılıklarının artması suç ile ilgili gelirlere ve suçluların mal varlıklarına el konulmaya başlanmasıyla birlikte yasa dışı kazanılan paraların gizlenmesi, nev’i nin değiştirilmesi suretiyle yasal kimlik kazandırılması şeklinde tanımlanabilecek “kara paranın aklanması “ durumu oluşmuyu başlamıştır.
L’expresse gazetesinde yayımlanan bir haberde 1920 ‘li yıllarda kanun dışı paranın yasal hale getirilmesi için,Chicago ‘da mafya üyesi bir şahsın; o dönemde çok popüler olan ve sadece nakit para kullanılabilen ;çamaşırhaneler zinciri almak suretiyle suç gelirlerini yasal gelirleriyle karıştırarak muhasebe kayıtlarına geçirdiğini belirtmektedir.İngilizce de kara para aklama anlamında kullanılan “laundering”(çamaşır yıkama) tabirinin buradan buradan geldiği söylenmektedir.

1960’lardan sonra uyuşturucu ticaretinin uluslar arası hale gelmiş olması paralelinde kara para aklamasının da uluslar arası hale gelmesine sebep olmuştur.Dünya ülkeleri çok uzun süre kara para aklanması konusuyla bireysel mücadele etmiş ancak;suç örgütlerinin uluslar arası düzeyde örgütlenmiş olmasından dolayı tek başlarına etkin olamamışlardır.

TOTO’nuzla hijyen her yerde!!!

Beacool | 17 November 2010 11:49

Toto Travel Bidet
Toto Travel Bidet

Her nereye gitmiş ve ne kadar süre kalacak olursak olalım hepimizin yaptığı ve risk aldığı bir şey var. Tuvalet! Evet hepimiz bir şekilde birçok kez umumi ya da başkasının tuvaletini kullanıyoruz. Peki ya bu kullanımlar sırasında birkaç istenmeyen sorun yaşarsak.

Düşünelim, su kesilebilir, tuvalet kağıdı bulamayabiliriz, pis bir yere girmiş olabiliriz ya da titizliğimiz ön plana çıkabilir. İşte tam da bu noktada ilginç bir ürün hayatımıza merhaba diyor. TOTO Travel Bidet adındaki tamamen taşınabilir olan bu ürün yukarıda saymış olduğum kötü senaryoları bertaraf etmek üzere tasarlanmış. Nasıl mı?

Ürünün içine su doldurarak yanınıza aldığınızda aslında taşınabilir bir taharet musluğuna sahip oluyorsunuz. Böylece kesik su, tuvalet kağıdı bulamama, ya da pis bir yere girip oradaki kirli taharet musluğu bazıları içinse tuvalet kağıdı kullanımını yok etmiş oluyorsunuz. Basit ama etkili bir çözüm.

Havuzunuzu temizlemekle uğraşmayın Solar-Breeze sizin yerinize temizler

sCoRPionTR | 14 September 2010 11:20

Evinizde havuzunuz var ve temizlemekten bıktınız mı? O zaman bu haberimiz tam size göre. İnsanların her alanda yardımına koşan teknoloji ve robotlar artık havuz temizleme işinde de yardım edecekler. Solar-Breeze adı verilen ürün havuzunuzu sizin yerinize temizliyor. Üstelik güneş enerjisi ile..

Usb Parlatıcı

Beacool | 25 May 2010 15:58

Yok artık!
Yok artık!

Bilgisayarımızın klavyesi, laptop ya da netbooklarımız evimizde bulunan en bakteri yuvası ve pislik taşıyan ürünler. Mikrobu ya da bakterileri geçersek üzerlerinde biriken toz ya da kirler yüzünden aslında çok daha uzun bir zaman bizimle birlikte yol alacak teknolojik oyuncaklarımız yollarını erken ayırmak zorunda kalıyorlar…

Yukardaki resmi temizlemek için yeterlimi?
Yukardaki resmi temizlemek için yeterlimi?

Usb hakkında bugüne kadar gerekli gereksiz birçok ürün yapıldı. Hava nemlendiricisinden sanal bebeğe, koku vericisinden toz emiciye kadar birçok tasarım satıldı. Usb’ler her şeyi temizlediler de bir kendilerini temizleyemediler.

haziran yaklaşırken haberler

nazokiraze | 06 May 2010 11:38

Marmok Uluslararası Gourmet Riders festivali11-13 Haziran tarihleri arasında ilk kez yapılacak. İçeriğinde elma yeme, yoğurt içinde altın bulma, yemek yapma yarışması gibi yemek etkinlikleri barındıracak olan festivalde ayrıca barmenler arası ve çiftler arası dans yarışması da olacak.

Haziran ayı gelince enginar, taze patates, bamya, kiraz ve dut yiyebileceğiz.

26. Mengen Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali 25-27 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek.

TEMİZLİK(!)

il mare | 04 May 2010 16:16

süprüntüler de süslenir
süprüntüler de süslenir

İki odalı bir evde temizlik var ; küçük hacimli çok sayıdaki halı, kamburlaşmış ve henüz yeni göğsünden ameliyat olmuş bir kadın tarafından balkonun kenarlarına seriliyor teker teker, annesine yardım olsun diye. Bir başka annesinin kuzusu, eski model,çok sesli bir elektrik süpürgesini çalıştırmış, aynı zamanda yüksek yaşına rağmen bir şeylerin ucundan tutmak isteyen annesinin ağır işiten kulaklarına yüksek desibeller yollayarak,süpürgenin sesiyle başıbozuk bir ahenk içerisinde azarlarını savuruyordu, elindeki boyundan çok kısa sopa zımbırtısı ile.

bıttım sabunu

nazokiraze | 03 May 2010 16:15

İsmi Arapça’dan gelen Siirt’in meşhur Bıttım sabunu (botan sabunu) menengiç bitkisinden yapılır, bu bitkinin yöre halkına göre adı bıttımdır.Menengiç yani bıttım aşılanmamış fıstığa denir ve sabun yapımında yağı ve yeşil kabuğu kullanılır.

Saç dökülmelerine,kepeğe,baştaki yaralara ,kırılmalara birebir olduğuna inanılan Bıttım sabunu ilk etapta saçlarda sertlik oluştursa da daha sonra saçın zamanla alışmasıyla veya sonrasında saç kremi kullanılması ile normale dönüyor.Bu sabun yapımında kullanılan yabani fıstıktan kahve üretimi de yapılmaktadır. Bıttım sabunlarında kesinlikle doğallık dışı katkı maddesi yer almadığı belirtiliyor ve ciltte de kullanılması öneriliyor. Sabunun yan etkisi yokmuş.

Damlaya damlaya göl olur…

Beacool | 20 April 2010 14:15

Liquid Soap Maker
Liquid Soap Maker

Eski zamanlarda her şey daha zordu. Bu yüzden her şeyin kıymeti vardı. Tüketim üzerine kurulmuş bu dönemde ekonomi dediğimiz kelimenin anlamını bazıları ne yazık ki çoktan unuttu. Ufak şeylerin birleşiminden büyük olguların oluşacağının bilincinde olanlar günümüzde bir yerlere gelirken, büyük bir kesim bundan bir haber yaşıyor…

İşte bu yüzden bende bugün bu haberi yapmak istedim. Kendisi ev ekonomisine damlaya damlaya göl getirecek ürünlerden biri. Yapılan araştırmalarda evde kullanılan likit sabunların sağlıklı ve kalıp sabunlarında hesaplı olmadığı ortaya çıkmış. Ürünümüz bu iki olguyu bir potada tabiri caizse resmen eritiyor.