İstenmeyen durum : panellerin karla kaplanması.

Bu yıl birleşik devletlerde bazı insanlar, kar ve buzun doğurduğu esaretin altında kaldılar. yoğun kar ve buz, panellerin üzerini kaplayıp güneş ışığını engelledi. kimi zaman çok düşük derecelere kadar düşen hava sıcaklığı, ev sakinlerinin şebekeye daha fazla yüklenmelerine sebep oldu.bir başka olumsuzlukta panelleri kaplayan kalın kar ve buz battaniyeleri, hava sıcaklığı arttıkça fotovoltaik pillerin üzerine yavaş yavaş damlamaya başladı. özellikle bu yıl fırtınalar ve kar yağışı bakımından oldukça zorlu geçti.

endüstri uzmanlarının görüşlerine göre kar ve buzu kendi haline bırakmak ve erimelerini beklemek yapılacak en makul iş. ancak bazı insanlar panellerinden en yüksek gücü alabilmek için hiç beklemeden üzerlerini temizlemek istiyorlar. çünkü güneş panelleri soğuk günlerde daha fazla sevildikleri bir gerçek.geçen hafta ülkenin güneybatısındaki yerleşim yerlerinde yaşanan dondurucu soğuklar sonucu panel talepleri zirve yaptı.meslektaşım Stephen Shankland, geçen hafta, çatısına kurmuş olduğu 3 adet yüksek verimli güneş pili üzerinden günde 13.5 kw/sa güç aldığını söylüyor. bir çatının tamamını kaplayabilen 14 adet panel sayesinde yılın bu zamanında oldukça fazla iş yapacak kadar güç üretmek mümkün.

ayrıca bazı bölgenin sıcaklık değerleri her gün sıfırlı dereceleri görmemekte. panellerin güç değerleri böyle günlerde öğlen saatlerine doğru saatte 2kw’a kadar çıkıyor. bu muazzam bir güç. Bir çok evin azda olsa bir çatısı olduğunu düşünürsek ödenecek paranın karşılığını veren bir teknoloji olduğu görülebilir.üstelik panellerin kış aylarında daha iyi performans verdikleri de bilinen bir başka gerçek. özellikle kış aylarında Massachusetts eyaletinde kurulu bir panel dizisinde yapılan ölçümler gösteriyor ki, soğuk günlerde hücreler %25 daha fazla güç üretebiliyorlar. bu da, panelleri kış ayları için daha cazip ürünler haline getiriyor.kısa bir not olarak da açısal konum ayarlayabilen paneller için düşmek gerekir. çünkü az güneş gören bölgelerde açısal konum ayarı yapan ürünler bu kısacık günlerde maksimum enerji üretimini garantileyen unsurlardan.Çeviridir : Kaynak.Benzer yazılar
Elektrik üreten gazete!Güneş pillerinde verim artıyor!patatesten enerji üretildi