bildirgec.org

lazaronnie

12 yıl önce üye olmuş, 58 yazı yazmış. 4 yorum yazmış.

10 harika jquery uygulaması

lazaronnie | 10 June 2011 13:35

jQuery

jquery + çıktığından beri web siteleri renklendi, hareketlendi. ancak kimi zaman güzel ve işe yarar eklentiler bulmak kolay olmuyor. ücretsiz olmaları da ayrıca önemli. işte acil ihtiyaç duyulduğunda işimize yarayacak bir kaç güzel juery eklentisi.

———————————–
jquery’nin ui (user interface) projesikapsamında geliştirmeye tabi bulunan bu uygulama bir işletim sistemininki kadar görsel bir takvim uygulamasını ziyaretçilerinize sunmanızı sağlıyor. insanları yazarak değil de görsel yöntemlerle tarih vermeye ikna etmiş oluyorsunuz.

google chrome 10 – 11 beta

lazaronnie | 21 February 2011 13:59

chrome crankshaft versiyonu ve v8 javascript motorunun hız artış grafiği
chrome crankshaft versiyonu ve v8 javascript motorunun hız artış grafiği

google, dün daha fazla kararlılık ve uyum vaad eden, beta 10 kullanıcı sürümü ve geliştiriciler için beta 11 olmak üzere iki yeni sürüm duyurdu. geçtiğimiz 6 haftalık süre zarfında da google yine boş durmamış, kilometre taşı sayılabilecek silent-auto update mechanism (sessiz güncelleme motoru) özelliğiyle adından söz ettirmeyi başarmıştı. ancak görülüyor ki yeni sürümde de yine boş durmamışlar. bir çok önemli özelliğin kullanıma sunulduğu yapılan açıklamalar arasında.

Mozilladan “kör edici” özellik!

lazaronnie | 10 February 2011 11:44

firefox 4 beta 11 sürümüne yeni bir özelliğin ekleneceğini duyurdu. buna göre reklam firmalarının başvurdukları ve kullanıcının alışkınlıklarını takip edebilme amacı güden çerez ile takip sistemlerini kapatabilecekler. bu özellik ayrıca bir takım güvenlik açıklarını da kapatmış olacak.

mozilla‘nın * yaptığı açıklamaya göre windows, mac ve linux alt yapısına sahip bilgisayarlar, sunucuya iletecekleri meta başlık sayesinde, kullanıcının alışkanlık takibine girmek istemediğini iletebilecek. firmanın bloğunda yaptığı duyuruya göre, bu özelliğin işlemeye başlaması biraz zaman alacak.

Güneş pilleri ve zorlukları

lazaronnie | 09 February 2011 10:37


İstenmeyen durum : panellerin karla kaplanması.

Bu yıl birleşik devletlerde bazı insanlar, kar ve buzun doğurduğu esaretin altında kaldılar. yoğun kar ve buz, panellerin üzerini kaplayıp güneş ışığını engelledi. kimi zaman çok düşük derecelere kadar düşen hava sıcaklığı, ev sakinlerinin şebekeye daha fazla yüklenmelerine sebep oldu.

jquery öğe “drop” aparatı – 2

lazaronnie | 30 August 2010 10:10

öğelerin sürüklenmesini sağlayan eklentiyi bir önceki yazıda tanıtmıştım. şimdi sürüklenen öğelerin bırakıldığı yerleri ve yapmanız gereken işleri kolaylaştıran “drop” yani bırakma eklentisini tanıtacağız.

______________detaylar______________
jquery indir
Eklentiyi indir
eklenti anasayfası
lisans koşulları
genel demo sayfası
______________ basic ______________
en basit haliyle sürüklenebilir öğeleri içine bırakabileceğiniz bir bölge oluşturmanızı sağlar. öğeyi içine sürüklediğinizde tepki veren bir bölge oluşturursunuz.
demo

______________ active ______________

jquery öğe sürükleme aparatı – 1

lazaronnie | 28 August 2010 10:55

jquery + isimli kütüphane sayesinde web sitelerine büyük bir hareketlenme geldi. bu yazılımın bu kadar sevilmesindeki en büyük neden belki de kolay anlaşılması ve en zor efektleri bile kısa komutlarla uygulama imkanı vermesidir. açık kaynaklı bir teknoloji olduğu için (javascript) 3. kişiler kolayca eklentiler üretebiliyor ve jquery sürekli güncelliğini korumayı başarıyor.

bu yazıda çok profesyonelce hazırlanmış bir eklenti tanıtılacak. bu eklenti sayesinde web sayfanızdaki her şeyi mouse ile tutup bir yere sürükleme özelliği katabilirsiniz ancak sadece tut-sürükle-bırak ritüeline sıkışmak zorunda değilsiniz. ek olarak onlarca opsiypnu bulunuyor. eklentinin hüneri de zaten opsiyonlarında gizli.

______________detaylar______________
jquery indir
Eklentiyi indir
eklenti anasayfası
lisans koşulları
genel demo sayfası
______________ basic ______________
en basit biçimde web sayfasındaki herhangi bir öğeyi mouse ile sürüklemenizi sağlar.
demo
______________ relative ______________
öğeleri sayfa içinde sınır tanımadan sürüklenebilir olmasını sağlar.
demo

h264 : online video’nun vazgeçilmezi

lazaronnie | 27 August 2010 17:27

mpeg la
mpeg la

yaygın olarak kullanılan h264 + video kodlama teknolojisinin patentini elinde bulunduran mpeg la isimli firma, 866 kadar firmaya lisans satmış olmasına rağmen, şimdiye kadar hiçbir web sitesinden herhangi bir telif hakkı talebinde bulunmamıştı. yapılan açıklamalara göre bu durum 2015 yılına kadar devam edecek.

söz konusu teknolojiden yoğun biçimde istifade eden dünya devi video + servislerinin yaşadığı bazı tereddütler de böylece ortadan kalkmış oldu.

aslında biraz geriye gidip olanlara bir göz attığımızda bu kararın bir sürpriz olmadığı anlaşılabilir. mesela youtube‘un sahibi google‘ın akış listesine video ekleme maliyetlerini sıfırlayan rakip video kodlama teknolojilerine yönelmiş olması ve özellikle webm + + üzerinde durması gibi olaylar söz konusu kararın alınmasında baskın rol oynamıştır.

mpeg la, konu hakkında şimdilik açıklama yapmaktan uzak duruyor.

Facebook canlı yayına başladı

lazaronnie | 16 August 2010 18:41

facebook sosyal katılıma imkan sağlayan yeni bir canlı yayın uygulamasını hizmete soktu. böylece kullanıcılar görüşlerini facebook’a interaktif olarak iletebilecek.

facebook live olarak adlandırılan yeni servis, basitçe firmanın tv kanalı gibi düşünülebilir. misalen çoğu web sitesi nasıl ki bir de kendine blog açar ve duyurularını buradan yürütür, bu da yeni nesil bir canlı yayın bloğu gibi sayılabilir.

beyaz iphone 4 yıl sonuna kaldı

lazaronnie | 26 July 2010 14:49

apple, basın toplantısında, beyaz modelli iphone 4‘leri bu yıl sonuna dek göremeyeceğimizi bildirdi. şirket “şimdilik orijinal beyaz iphone üretmemiz zor” dedi. siyah cihazların varsayılan model olduğu belirtildi. bu nedenle önceliğin siyah ürünlere verildiğine dikkat çekildi. beyaz ürün üretimine geçildiğinde, siyah iphone üretiminin bu durumdan etkilenmeyeceği de kaydedildi.

firma, neden beyaz kasalı ürünlerin üretiminde bu kadar yavaş kalındığına gerekçe olarak, beyaz ürünlerin siyaha göre üretilmesinin daha zor olduğunu ileri sürüyor.

bu arada apple, iphone 4’ler için online iade servisini devreye soktu. görünüşe göre apple, anten sorunu nedeniyle ürünlerini geri iade etmek isteyen insanların sesine kulak vermiş olmalı.

aşağıdaki resimde görülen, kullanıcılara iletilmiş orijinal e-posta’da cihazların online olarak geri iade sürecinin başlatılabileceği ifade ediliyor.