bildirgec.org

owen wilson hakkında tüm yazılar

Midnight in Paris (2011)

padmess | 01 November 2011 13:00

Woody Allen‘dan başrolünde Paris şehri olan bir film!

Evlilk planları yapan nişanlı çiftimiz Gil Pender (Owen Wilson) ve Inez (Rachel McAdams) birkaç gün geçirmek için Paris’e gelmişlerdir. Gil, Holywood için senaryolar yazan aslında son derece başarılı bir yazardır ancak istediği gibi çalışamıyordur.

Evlendikten sonra Paris’e taşınıp roman yazmak ister. Paris’in 1920’lerdeki zamanlarına özenir. Nostaljik ve romantik biridir.
Bu nedenle de Paris tatilinin keyfini; bol bol yürüyerek, eski eşyalar satan dükkanlarda gezinip plaklar alarak geçirir, nişanlısı Inez’den ayrı.

Yine tek başına yürüdüğü bir Paris gecesinde, şehirde kaybolmuş ve yorulmuş bir şekilde şehrin keyfini çıkartan Gil’in önüne 1920’lerden bir araba gelir içinde Scott (Tom Hiddleston) ve Zelda Fitzgerald (Alison Pill) vardır! Ve üstelik de Cole Porter’in (Yves Heck) piyano çaldığı bir partiye gidiyorlardır, parti sonrası ise Hemingway ile bir barda sohbet edecekledir.

Little Fockers (2010)

agustos13 | 03 January 2011 14:06

Little Fockers, Türkiye’de “Zor Baba” adıyla piyasaya sürülen filmlerin üçüncüsü. Serinin ilk iki film olan Meet the Parents ve Meet the Fockers‘dan farklı olarak bu sefer yönetmen koltuğunda American Pie‘dan tanıdığımız Paul Weitz var.
Filmin kadrosunda, ikinci filme göre bir değişiklik olmamakla beraber, seksi ilaç mümessili “Andi Garcia” rolüyle Jessica Alba arz-ı endam ediyor. Harvey Keitel ve Laura Dern de ufak rolleriyle seyirciye göz kırpıyor.

Film, eleştirmenlerden tam puan alamasa da, gişede, ilk iki filmde de olduğu gibi ilk haftada Amerika’da zirveye oturmuş durumda. Robert De Niro, Dustin Hoffman, Barbra Streisand, Blythe Danner gibi efsane isimlerin yanında Ben Stiller ve Owen Wilson gibi yeni jenerasyon komedi oyuncularının da bunda etkisi yadsınamaz.

Little Fockers

alploganer | 21 July 2010 09:45

Birçoğumuzun müptelası olduğu komedi filmlerinden olan “Zor Baba” filmi hala akıllardadır. Daha sonra “Zor Baba ve Dünür” filmi gelmişti. “Zor Baba”, “Zor Baba ve Dünür” derken şimdi de serinin 3. filmi “Little Fockers” vizyona girmeye hazırlanıyor. Hem de muhteşem bir kadroyla… Kimler var derseniz, önceki filmlerde olduğu gibi Ben Stiller, Robert De Niro ve Owen Wilson yine karşımızda olacak. Bunlara ek olarak Jessica Alba ve Harvey Keitel dikkat çeken isimlerden. Film 2010 sonlarına doğru vizyona girecekmiş.

Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Güncel Haberler

queennothing | 23 February 2010 09:46

  • Türkan Şoray, bir sinema filmi çekmeyi planladığını söyledi. Sultan, bu kez yönetmen koltuğunda.
  • Daha önce başı bir kaç kez polisle derde giren aktör Sean Penn (kendisinde sinirlerini kontrol edememe durumu var) bir alışveriş merkezinde tekme attığı gazeteci yüzünden mahkemeye çıkacak.
  • Coen Kardeşler’in (Ethan ve Joel) yeni projesi “True Grit” (bir western filmi), 2010’da vizyonda.

Bottle Rocket

uuuucar | 19 February 2010 11:59

Yönetmenliğini; The Royal Tenenbaums,Rushmore gibi komedilerin yönetmeni Wes Anderson’un yaptığı,baş rollerini Owen Wilson ve Luke Wilson kardeşlerin paylaştığı gençlik komedisi.Senaryosunu da Owen Wilson ve Wes Anderson birlikte yazmışlar.
Filmin çekildiği 1996 yılında henüz ergenliğini yaşayan, şimdi ise olgunluk dönemine geçiş yapmış kuşak için kült kategorisine yükselmiş, kendine has diyaloglarıyla, durum komedileriyle ve saçmalıklarıyla öne çıkan, bir nevi Wes Anderson‘un komedi anlayışını kabul ettirme çabasının olduğu ilk filmdir.
Film, akıl hastanesinden taburcu olan Anthony (Luke Wilson)’nin eski arkadaşı Dignan (Owen Wilson) yüzünden saçma bir şekilde camdan inişiyle başlar.

Afiş
Afiş

Dignan hayalperest, plancı, gerçekliğin dışında yaşayan, dışlanmış bir karakter olarak arkadaşlarını da hayallerini gerçekleştirmek için bir anlamda zorlar. Anthony ise daha olgun, duygusal, aşağılık kompleksi olan bir karaktere sahiptir. Bu ikili yanlarına komşuları ve eski arkadaşları Bob (Robert Musgrave)’u da alarak bir kitabevini soyarlar. Artık aranan birer suçlu olduklarını düşünerek başka bir şehre kaçıp bir müddet otelde kalmayı planlarlar. Otel de temizlik görevlisi olan ve İngilizceyi çok iyi konuşamayan Uruguaylı İnez(Lumi Cavazos)’le Anthony bir ilişki yaşamaya başlarlar.Bu sırada Bob kardeşinin Ot satarken yakalandığını öğrenir ve eve dönmeye karar verir.Anthony ve Dignan bir süre daha otel de kalarak günlerini geçirmeyi sürdürürler. Anthony ile İnez aralarındaki ilişkiyi ilerletirler,birbirlerine bağlanmaya başlarlar ama Dignan dönmek istediği için otelden ayrılarak evlerine dönemeye karar verirler. Fakat Anthony soygundan kalan paralarını İnez’e verir ve Dignan bunu dönüş yolunda öğrenerek Anthony‘nin yanından ayrılır. Aradan uzunca bir süre geçer,Bob zengin olmuştur,Anthony normal işlerde çalışmaya başlamıştır ama Dignan hala kolay yoldan para kazanma derdiyle hayalindeki çeteyi toplamaya çalışmaktadır. Anthony ve Dignan barışırlar,Dignan yine kendisi gibi dışlanmış ve başarısız karakterlerden oluşan bir çete kurmuştur, Bob‘u da yanlarına alarak yeni bir soygun yapmayı planlamaktadır.Bob ve Anthony, Dignan‘ı üzmek istemedikleri için son kez soygun yapmaya ikna olurlar. Soygun sırasında başlarına bin türlü saçmalık gelir,başarısız karakterlerle dolu çete yine başarısız olmak için ellerinden geleni ardlarına koymazlar ve saçma bir şekilde Dignan yakalanarak hapse girer.
Wes Anderson‘un kısa filminden uzun metrajlı film haline getirdiği bu ilk film, aile içi iletişimsizlik ve dışlanmışlık üzerine kurulu eğlenceli bir komedi filmidir.

Tenenbaum Ailesi

marjiburcu | 15 December 2009 12:57

Orjinal ismi The Royal Tenenbaums olan bu film tam bir ünlülüler karnavalıdır. Filmin yönetmen koltuğundaki Wes Anderson aynı zamanda Owen Wilson ile bareber senaristliğini de yapmıştır.Film ülkemizde 2002 yılında gösterime girmis bir ABD yapımıdır. Dram ve komedi olması da türsel özelliğidir pek tabii ki. Filmin künyesel bilgilerinden sonra gelgelelim filmi izleyiciyle buluşturucak en önemli kıstasına. Oyuncu kadrosuna.Klasik bir söylemle başlayalım o zaman ”kimler yoktur ki oyuncu kadrosunda?”Gene Hackman,Angelica Huston,Gwyneth Paltrow, Bill Murray, Luke Wilson, Ben Stiller, Owen Wilson, Danny Glover, Alec Baldwin…Ailenin babası Royal Tenenbaum (Gene Hackman) ve karısı Etheline Tenenbaum ayrılığın eşiğindeki bir çifttir. Pek tabii sahip oldukları üç çocuk da bu sorunlar içinde kendi paylarına düşeni almışlardır.

Marley & Me (2008)

queennothing | 31 October 2009 14:24

Amerikan gazeteci John Grogan‘ın yazdığı otobiyografik kitap “Marley & Me: Life and Love With The World’s Worst Dog”dan uyarlanan “Marley & Me“, Oscar Ödüllü yönetmen David Frankel tarafından çekildi. Jennifer Aniston ve Owen Wilson‘un başrollerini paylaştığı yapımda Alan Arkin, Eric Dane ve Kathleen Turner gibi isimler de yer alıyor.

John ve Jenny, yeni evli bir çifttir. Gazetede kendine ait bir köşesi olan Jenny, muhabir olmak isteyen John’a destek olmaktadır.
Birgün muhabbet sırasında Jenny’nin ‘çocuk yapmak’tan bahsetmesi üzerine babalık korkularıyla yüzyüze gelen John, genç kadına bir süreliğine anneliği unutturmak için bir köpek satın alır.

Yeni bir animasyon eğlencesi ”Fantastic Mr. Fox” fragmanı ve fotoğraflarıyla

gorcun | 01 August 2009 19:01

Fantastic Mr. Fox
Fantastic Mr. Fox

20th Century Fox animasyonlarından bir yenisi daha sinemalara geliyor. Roald Dahl’ın yazdığı aynı adlı çocuk kitabından uyarlanan ”Fantastic Mr. Fox” (Harika Mr. Fox) adlı eğlenceli animasyonu, komedi filmleriyle tanınan Wes Anderson yönetmiş ve senaryosuna da katkıda bulunmuş. George Clooney, Meryl Streep, Bill Murray, Owen Wilson, Adrien Brody, Brian Cox, Jason Schwartzman ve Anjelica Huston gibi birbirinden ünlü isimlerin seslendirdiği animasyonun baş kahramanı ise bir tilki. Mr. Fox geceleri zengin çiftçilerden tavuk, ördek ve hindi çalarak kendini ve ailesini doyuran bir tilkidir. Bu durumdan artık bıkan çiftçiler bir gece tilkinin gelmesini bekleyerek onu yakalamaya karar verirler.

Armageddon (1998)

elchancho | 01 July 2009 17:16

Sinemaya bakış açımı değiştiren filmlerden biridir Armageddon. Michael Bay‘in yönetmenligini yaptıgı filmde tam anlamıyla kaliteli oyuncular bulunmakta.Bunlar;Bruce Willis, Liv Tyler, Ben Affleck, Billy Bob Thornton, Will Patton,Steve Buscemi, William Fichtner, Owen Wilson ,Michael Clarke Duncan, Peter Stormar , Ken Hudson Campbell , Jessica Steen yer almakta.

Harry Stamper (Bruce Willis) ve kızı Grace Stamper (Liv Tyler) ekipleri ile birlikte okyanuslarda sondaj yapıp petrol çıkaran insanlardır. İşlerinde profesyonel olan bu insanlara bir gün Nasa’dan bir ekip iş teklifinde bulunur. Teklifin ne olduğu konusunda tahmin yürüttükleri sırada dünyaya hızla yaklaşan ve çarpması kesin bir göktaşı’nın varlıgından haberdar olurlar. Onlardan istenen ise uzaya gidip petrol çıkarma işleminde kullandıkları sondaj tekngini kullarak göktaşına patlayıcıları koyup dünyaya ulaşmadan gökyüzünde parçalanmasını sağlamaktır. Ama bu iş göründüğü kadar kolay ve basit olmayacaktır hatta bazı bedelleri ödemeleri gerekecektir.

rushmore

schizophrenia13 | 06 January 2009 17:32

rushmore
rushmore

wes anderson‘ın komedi olarak tasvir ettiği filmi rushmore tipik bir anderson örneği.
filme adını veren rushmore, burslu ve zengin öğrencilerden oluşan bir garip mabet olarak karşımıza çıkıyor, mabetin müridi ise rushmore’a burslu kabul edilen ve araçtan çok bir amaç olarak bellediği her halinden belli max fischer ise baş kahramanımız.

rushmore
rushmore

dersleriyle başı dertte olan diğer taraftan kurduğu ve kurmaya devam ettiği kulüpleriyle sürekli faal fischer, bir piyes sayesinde girdiği tapınağından akademik başarısızlık yüzünden kanatlanmak üzereyken -ki rushmore onun için herşeyin üzerindedir- yeni bir yaşam kaynağını keşfeder.