bildirgec.org

mizah hakkında tüm yazılar

Çocuk kirlenme hakkını kullanmalı

bekdemir[pilli_silinen_hesap] | 06 March 2012 10:46

şimdiki çocuklar en ufak bir mikropta veya en ufak bir çizikte
hastanelerde buluyor kendini dünyamı kirlendi dersiniz ?
dünya aynı dünya fakat bizim zamanımızda deterjan,ilaç,temizlik,kozmetik
ve bunun gibi bir çok sektördeki para avcıları azdı.reklamlarıyla insanların
zihinlerini kirletmiyorlardı.

eskiden
evde televizyon yoktu.
bilgisayarı hiç duymamıştık zaten
radyoda arkası yarın hikayeler romanlar
seslendirilirdi.
her gün yatmadan önce mutlaka kulak kesilirdik.
okulda cin ali’nin her türlü alet edavatı vardı.

cin ali’nin topacı,cin ali’nin çemberi

Orta ölçekli ev işletmeleri

bekdemir[pilli_silinen_hesap] | 27 February 2012 11:54

pazar sabahı saat 9
her daim çalışan buzdolabına alıştık zaten.
televizyonun sesi sonuna kadar açık yine o basit kadın proğramlarının
sesi
ev ev değil mübarek orta ölçekli sanayii işletmesi
altı üstü iki havuç doğrayacak blender sesi bir tarafta
çamaşır makinası,bulaşık makinası ve elektrik süpürgesi zaten
hafta içi bir türlü vakit bulamaz çalışmaya bütün işler
hafta sonuna kalır.bütün bunlar yetmez gibi
bu elektrikli süpürge halıdaki lekeleri çıkarmıyor.
bir halı temizleme süpürgesi almadın gitti nasıl adamsın anlamadım
dizeleriyle gürültüye eşlik eden bir ses
yatağın bir yerlerinde tabancamı arıyorum ama yok.
bu devletede aşk olsun evde bulundurma olsun bir ruhsat verde
tabancamız olsun en azından
kör şeytana dönüp baktım ne yapalım diye
pis pis sırıttı.
bir gazete okumuştum
acımasız koca karısını beşinci kattan attı
bir an gözlerimin önüne geldi.

komedi siteleri(gülünüz lütfen)

tembelyarasa | 14 December 2010 10:53

hayat zor, ara sıra gülmek hepimizin hakkı bunu yapabilmek için stand up gösterilerine gitmek,tiyatroya gitmek ve sinemaya gitmek gibi seçenekler mevcut ama biz bizi ilgilendiren kısımla ilgileneceğiz.

bizi ilgilendiren kısım komedinin internetteki adresleri yani komedi siteleri, sizlerle paylaşacağım komedi sitelerinde görsel işitsel bir çok komik eserle karşılaşacaksınız umarım mizah anlayışınıza uyar bol bol gülersiniz.

not:tüm mizah sitelerine eşit mesafedeyim aramalarım sonucu ortaya çıkan siteleri paylaşacağım.

1)Komedi merkezi

komedi merkezi bu alandaki en başarılı web sitesi bi’ kere tıkladığınız zaman kahkaha atan bir site logosuna sahip sitede komik resimler, komik videolar, telefon şakaları, komik yazılar mevcut.
–başlıca komik unsurlar–
wikileaks nedir?

var mısın yok musun dedeler

4,5 litre su içme

2)komedi gen tr

komedi.gen.tr'den alınan komik bir resim
komedi.gen.tr’den alınan komik bir resim

Yeni Siteler Keşfedelim – XV

Atomic Bomb | 11 October 2010 15:00

Springpad: Daha önce not almak için kullanabileceğiniz sitelerden bahsetmiştim. Ancak bu site not almanın ötesinde bütün yaşamınızı organize edebilecek kadar işlevsel. İzleyeceğiniz filmler, yapacak listeleri, planlar, alarmlar, alışveriş listeleri, tarifler… her şeyi sığdırmak mümkün.

Rapgenius: Eğer rap müziği dinliyorsanız takip etmenin de, anlamanın da zorluğunu biliyorsunuz demektir. Bu site rap müziklerinin sadece sözlerini değil, sözlerine kaynaklık eden şeyleri de açıklıyor. İyi düşünülmüş.

notable: bu site web sitelerinin resmini çekip üzerlerine yorum bırakmaya ve bunları paylaşmaya yarıyor. İşlevlerini açıklayan şu videoya bakabilirsiniz.

Yeni Siteler Keşfedelim – XII

Atomic Bomb | 29 September 2010 12:20

Freenew: Bilgisayara format attıktan sonra teker teker programları indirip, kurmakla uğraşmayın. Listeden programları seçin insin, rahatça kurulsun. Siz de bu arada kahvenizi yudumlayabilirsiniz! Siteye üye olursanız, listeler yaratıp bir dahaki seferlere kullanabilirsiniz. Çok kullanışlı!

Inspire me now: Site aslında Türkiye örneklerinden de alışık olduğumuz tarzda mizah, sanatsal, düşünmeye sevk eden resimler paylaşıyor. Bakıp anlamak için ingilizceye gerek yok, çünkü pek dille işiniz yok, malum resim ve fotoğraf diller üstü bir “dil”. Yeni keşfettiğim bu siteyi herkese öneririm.

Futbolda Yeni Dönem : Krampon.Net

sequieros | 05 September 2010 18:23

Son zamanlarda futbol ile mizahı gayet ustaca bir araya getiren bir site dikkatimi çekti : Krampon.Net…Yaklaşık 2 ay önce faaliyete başlayan Krampon.Net, bu kısa zaman içerisinde benim de aralarında bulunduğum birkaç bin okuyucuya hitap etmeyi başardı. İlk bakışta zaytung.com tadı veren Krampon.Net, Zaytung‘un aksine yayınladığı asparagas haberleri sadece futbol ile sınırlı tutuyor ve bu sayede kendine özgü bir imaj yaratıyor.

80 the Maço

macro | 23 July 2010 13:09

Hep rastlamışımdır ağır abi ve salak sevgili dialoglarına. Seksenli yıllarda bu ve benzeri olayları takip edebilir yaştaydım. Çocukluğumda da vardı, şimdi de. Yani birnevi 80’den günümüze. Sohbet tarzları aşağı yukarı aynıdır sadece teknoloji ve ilerleyen imkanlarla birkaç modifiye yapılır.

Osman tipik bir ağır abidir. Beyaz gömlek, siyah ceket, olmassa olmaz beyaz çorap ve elde sallamaktan kendinden geçmiş bir tesbihtir demirbaşları. “Tohumlar fidana, fidanlar ağaca, ağaçlar ormana dönmeli yurdumda” bir durumdur kendisi.
Hemen soğumayın Osmandan, olumlu yanlarıda var.

Markopaşa

icetea | 07 July 2010 11:34

Bahsedeceğim dergi Türk basın tarihinin en eski ve en yüksek trajlı dergilerinden biridir. 1946 yılında Aziz Nesin, Sabahattin Ali, Rıfat Ilgaz ve Mustafa Mim Uykusuz tarafından hazırlanıp her hafta cuma günü çıkarılmıştır. Dönemin baskıcı politikasından ve Markopaşa’nın yazar kadrosunun mizahi ve eleştirel dilinden dolayı ancak 22 sayı çıkarılabilmiştir. Ardından Aziz Nesin ve Sabahattin Ali, Merhumpaşa, Malumpaşa, Yedi-Sekiz Hasan Paşa,Hür Marko Paşa, Bizim Paşa, Ali Baba ve Kırk Haremiler gibi isimlerle yayını tekrar devam ettirmeye çalışmış ancak tutuklama, alıkoyma, işkence vb. nedenlerden dolayı bunu gerçekleştirememişlerdir.

Dergi uzun süre “Toplatılmadığı zamanlar çıkar” veya “Yazarları hapishanede olmadığı zamanlar çıkar.” gibi ibarelerle çıkmıştır. Derginin logosunda ise, dert dinleyen bir adam resmi vardır, ancak, o zamanın her şeyde bit yeniği arayan kesimi bu resmi sovyet selamına benzetmiş ve dergiye -yazarlara- kominist yaftası vurmuştur. Bu olayın ardından Sabahattin Ali’nin yazdığı yazıda, özellikle bu selamın ‘sovyet selamı’ olduğunu söyleyen kişiye (Falih Rıfkı Atay) ithafen yazdıkları gayet ilgi çekicidir: Ukalanın biri Meclis’te, Hz. Muhammedin’in kızları Hendek savaşında şehit düştüler, demiş.
Meclis’te bulunun zarif bir zat da ” Kızları değil, oğullarıdır, Muhammed’in değil, Ali’nin oğullarıdır. Hendek savaşı değil, Kerbela’dır. Hangi birini düzelteyim,” demiş. İşte bu hatalar gibi, Ulus gazetesi de adeti üzerine büyük bir gaf yapmıştır. Hangi birini düzelteyim. Markopaşa sovyet değildir, selam ayakla değil, elle verilir. Sovyet selamı öyle değildir. Resimde Markopaşa selam vermiyor, elini kulağına götürmüş, dert dinliyor. Ve işin en mükemmeli de bu resim tek çizgi ilave edilmeden Ulus’un arşivinden alınmıştır.
Ey Ulus ve ey Falih Rıfkı!
Neren doğru ki, kalemin doğru olsun.

eflatun nuri

taha3045 | 24 May 2010 10:42

Türk karikatürünün en usta çizerlerinden Eflatun Nuri‘yi anmak amaçlıdır bu yazım.Ortaokulda öğretmeninin zoruyla beden dersinde pantalonunu indirdiği an haminnesinin eflatun renkli paçalı donunu giydiğini gören arkadaşlarınca takılan bu isim toprağın altına kadar onunla oldu.

Mayıs 2008 de 80 yaşını geçtiği vakit aramızdan ayrılmıştı Eflatun Nuri ,Akbaba dergisinde başlayan kariyeri yurtdışına kadar taştı, 1969 da Yuguslayva’da ödül aldı, Londra’da sergi açtı, Gıcık, Gırgır,Fırt,Leman,Öküz,Kaçak Yayın gibi mizah dergilerinde çizdi, çizdi ve güldürdü. Karikatürleri dışında yazarlık ta yaptı, Benim Adım Eflatu adlı kitabının yanı sıra Kaçak Yayın ve Forum Edebiyat dergilerinde mizah yazıları yazdı.(Delikanlı Usta Eflatun Nuri seksenine bastı)