bildirgec.org

macro

11 yıl önce üye olmuş, 42 yazı yazmış. 81 yorum yazmış.

80 the Maço

macro | 23 July 2010 13:09

Hep rastlamışımdır ağır abi ve salak sevgili dialoglarına. Seksenli yıllarda bu ve benzeri olayları takip edebilir yaştaydım. Çocukluğumda da vardı, şimdi de. Yani birnevi 80’den günümüze. Sohbet tarzları aşağı yukarı aynıdır sadece teknoloji ve ilerleyen imkanlarla birkaç modifiye yapılır.

Osman tipik bir ağır abidir. Beyaz gömlek, siyah ceket, olmassa olmaz beyaz çorap ve elde sallamaktan kendinden geçmiş bir tesbihtir demirbaşları. “Tohumlar fidana, fidanlar ağaca, ağaçlar ormana dönmeli yurdumda” bir durumdur kendisi.
Hemen soğumayın Osmandan, olumlu yanlarıda var.

Dos Santos Galatasaray’da…

macro | 26 January 2010 17:34

Neill ve Jo transferlerinden sonra bir bomba daha. SkySports’un haberine göre Galatasaray Dos Santos’u kiraladı. Haldun üstünel’in her zamanki gibi büyük rol oynadığı transferde, İngiltere seferinden Dos Santosla birlikte dönülmesi bekleniyor.

Galatasaray bu hafta sonuna kadar Dos Santos transferine kesin olarak nokta koyacak. Galatasaraylı değilim ama bu seneki transferlerini oldukça beğeniyorum. Lincoln ve Linderoth’u bi kerena koyarsak, Keita, Kewell, Neill, Jo ve Dos Santos gibi isimler Türk futboluna renk katacaktır. Bu oyuncuların gelmesinde Haldun Üstünel kadar, Rijkaard isminin de etkili olduğunu söylemek gerekir.

Fair-Play Elvan …

macro | 20 January 2010 11:38

Elvan Abeylegesse
Elvan Abeylegesse

Uzun zamandır futbolumuzla arttıramadığımız fair-play puanlarımızı atletizm gururumuz Elvan yükseltti. Almanya‘nın Berlin şehrinde yapılan son Dünya Atletizm Şampiyonası‘nda ilginç bir olay yaşanmıştı. 15 Ağustos 2009 tarihinde koşulan bayanlar 10 bin metre yarışı olmuştu.

Elvan gibi yarışın favorilerinden olan Etiyopyalı atlet Meselech Melkamuayakkabılarını otelde unutuyor. Bunun üzerine Elvan Abeylegesse yedek ayakkabılarını Melkamu’ya veriyor yarışması için. İşin enteresan tarafı ayakkabı sponsorları farklı ve birbirlerine rakipler.

Host ve Domain İncelemesi

macro | 20 January 2010 09:33

Bloğumuönümüzdeki birkaç hafta içinde .com uzantılı bir adrese taşımayı düşünüyorum. Tabi bu fikirde pilli’den aldığım birikmiş ödemeleriminde payı var. Lafı geçmişken burdan pilli ekibine de teşekkürlerimi bir borç bilirim.

Güvenilir domainve hostfirmalarını araştırayım dedim. Elde ettiğim sonuçları da sizlerle paylaşmak istedim.

Go Daddy

Go Daddyçoğu kişinin en güvenilir host ve domain sağlayıcılar listesinin ilk sırasında yer alır.
Domain’im için $10.69 fiyat biçerken, host için $4,99 – $9,99 – 19,99 gibi fiyatlara sahip paketler içeriyor. Üç pakette de $60’lık MySpace® myAds Credit ve $50’lık Facebook® Ad Credit mevcut . İlk paket 100 Gb, ikinci paket 300 Gb, üçüncü paket 500 Gb bant genişliği sunuyor. Paketler sırasıyla 1Gb , 5 Gb ve 10 Gb disk alanına sahip. En az 15,68 $ ile işimizi görebiliriz go daddy ile.

Türkticaret
Türkticaret alternatif olarak düşünülebilir. Yıllık .comuzantılı alan adına 20,99 tl istiyorlar.

JQuery Nedir?

macro | 15 January 2010 13:47

jquery
jquery

Herkesin dilinde bir jQuery ‘dir gidiyor. Nedir, ne değildir bir bakayım dedim kendi kendime. Hem ben öğrenmiş olurum hemde öğrenmeye niyetlenmiş ama hep ertelemiş kişilerin kafasında biraz daha merak uyandırabilirim. Bir nevi efekt kütüphanesi olan frameworkdenilebilir.

Yıl 2006’da John Resig denilen güzel insan tarafından deşifre edilmiştir.Ve rivayet odur ki onbeş kişilik bir ekip hala geliştirme çabasındaymış.

321 milyon dolarlık zafer

macro | 15 January 2010 11:56

Futbol‘un çok sevildiği bir ülkede yaşıyoruz. Aşağı yukarı herkesin tuttuğu bir futbol takımı mevcuttur. Genelde büyük bir kitle Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonsporhayranıdır.

Futbol eskisinden çok daha gelişmiş bir bacasız sanayi halini aldı adeta. Çok büyük gelir ve giderler olmaya başladı. Zamanında Cine5 ‘ten yayınlanan lig maçları, çeşitli ihaleler ile Digitürk‘ün eline geçmiştir. Dün de yeni bir ihane yapıldı. Digitürk’ün en dişli rakibi Türk Telekom‘du. Ama Digitürk heyecanlı geçen ihaleden galip ayrılan taraf oldu. Hatta değerli Digitürk ailesi sitesine bir de güzel slogan koymuş. 9 yıllık forma değişmez bir günde! Türk futbolu 2015’e kadar Digitürk’te.”

Zübeyde Hanım’ı Anıyoruz.

macro | 14 January 2010 17:36

Zübeyde Hanım
Zübeyde Hanım

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk‘ün, 14 Ocak 1923 günü 66 yaşında hayatını kaybeden annesi Zübeyde Hanım‘ı Saygıyla Anıyoruz. Öyle bir lideri dünyaya getiren bu değerli insanı unutmamak gerektiğini de düşünüyorum. Biraz geç akıl ettim ama bilgi paylaştıkça güzel mantığıyla bu küçük ama önemli notu iliştirmek istedim.

Neill Galatasaray’da

macro | 14 January 2010 11:06

Lucas Edward Neill
Lucas Edward Neill

Adını son günlerde sıkça duyduğumuz Lucas Neill Galatasaray ile 1,5 yıllığına anlaştı. Neden olduğunu bilmiyorum ama böyle isimleri Türkiye’de görmekten mutlu oluyorum. Gerçi birçoğu 30’u devirince geliyor ama yine de reklamın iyisi kötüsü olmaz mantığı ağır basıyor sanırım.

Kimdir yahu Lucas Neill ? 1978 yılında doğan Blackburn, WesthamUnited ve Evertongibi önemli ingiliz kulüplerinde oynamış defansın ortasını kendisine mesken edinmiş abimizdir.

Ölürken Neler Hissedersiniz?

macro | 17 October 2007 09:00

Ölmek üzere olan bir insanın neler hissettiğini hiç düşündünüz mü? Gerçi bu ölümün çeşidine göre de değişir diyeceksiniz haklısınız . Buradanhaberin devamını okuyabilirsiniz ancak haberin asıl ilgi çeken tabiri caiz ise can alıcı yeri burası…