bildirgec.org

icetea

11 yıl önce üye olmuş, 45 yazı yazmış. 3 yorum yazmış.

Mehmet Nusret (1915-95)

icetea | 05 November 2012 11:07

aziz nesin
aziz nesin

Başlığı görümce ‘o da kim?’ dediğinizi duyar gibiyim. Aslında çok bilindik bir kişiden bahsediyoruz: Aziz Nesin. Birçok türde yazmış, hatta bazı rivayetlere göre şairliğini Nazım Hikmet’in bile kıskandığı bir yazar, Aziz Nesin.

Nesin, 20 Aralık 1915’de Heybeliada’da doğdu. En çok mizah yazıları yazdı. Yazıları yabancı dile en çok çevrilen 4. yazardır. 1935’de Kuleli Askeri Lisesi’ni, 1937’de Ankara Harp Okulu’nu bitirip asteğmen oldu. Ancak sonra bu görevinden istifa ederek bir süreliğine muhasiplik ve bakkallık gibi işler yaptı. Aynı anda ailesini geçindirmek için yazı yazıyordu. Sonra yapılan bir röportajda ‘neden bu kadar çok kitap yazıyorsunuz’ sorusuna, ‘ben ailemi bununla geçindiriyorum 4000 hikaye yazdıysam, ailem 3 kişi olduğundandır, daha kalabalık olsaydı belki 9000 hikaye yazacaktım,’ diyerek cevap vermiştir.

Markopaşa

icetea | 07 July 2010 11:34

Bahsedeceğim dergi Türk basın tarihinin en eski ve en yüksek trajlı dergilerinden biridir. 1946 yılında Aziz Nesin, Sabahattin Ali, Rıfat Ilgaz ve Mustafa Mim Uykusuz tarafından hazırlanıp her hafta cuma günü çıkarılmıştır. Dönemin baskıcı politikasından ve Markopaşa’nın yazar kadrosunun mizahi ve eleştirel dilinden dolayı ancak 22 sayı çıkarılabilmiştir. Ardından Aziz Nesin ve Sabahattin Ali, Merhumpaşa, Malumpaşa, Yedi-Sekiz Hasan Paşa,Hür Marko Paşa, Bizim Paşa, Ali Baba ve Kırk Haremiler gibi isimlerle yayını tekrar devam ettirmeye çalışmış ancak tutuklama, alıkoyma, işkence vb. nedenlerden dolayı bunu gerçekleştirememişlerdir.

Dergi uzun süre “Toplatılmadığı zamanlar çıkar” veya “Yazarları hapishanede olmadığı zamanlar çıkar.” gibi ibarelerle çıkmıştır. Derginin logosunda ise, dert dinleyen bir adam resmi vardır, ancak, o zamanın her şeyde bit yeniği arayan kesimi bu resmi sovyet selamına benzetmiş ve dergiye -yazarlara- kominist yaftası vurmuştur. Bu olayın ardından Sabahattin Ali’nin yazdığı yazıda, özellikle bu selamın ‘sovyet selamı’ olduğunu söyleyen kişiye (Falih Rıfkı Atay) ithafen yazdıkları gayet ilgi çekicidir: Ukalanın biri Meclis’te, Hz. Muhammedin’in kızları Hendek savaşında şehit düştüler, demiş.
Meclis’te bulunun zarif bir zat da ” Kızları değil, oğullarıdır, Muhammed’in değil, Ali’nin oğullarıdır. Hendek savaşı değil, Kerbela’dır. Hangi birini düzelteyim,” demiş. İşte bu hatalar gibi, Ulus gazetesi de adeti üzerine büyük bir gaf yapmıştır. Hangi birini düzelteyim. Markopaşa sovyet değildir, selam ayakla değil, elle verilir. Sovyet selamı öyle değildir. Resimde Markopaşa selam vermiyor, elini kulağına götürmüş, dert dinliyor. Ve işin en mükemmeli de bu resim tek çizgi ilave edilmeden Ulus’un arşivinden alınmıştır.
Ey Ulus ve ey Falih Rıfkı!
Neren doğru ki, kalemin doğru olsun.

homofobi

icetea | 09 September 2009 14:33

it's not me, it's you adlı albümünkapağı
it’s not me, it’s you adlı albümünkapağı

lily allen, londra doğumlu deyim yerindeyse ingilterenin nil karaibrahimgil’i. ‘f*ck you’ şarkısıyla ismini heralde tüm dünyaya duyuruyor.

fransızlarda şarkının sözlerine uygun olarak homofobik insanların için video hazırlamışlar gayclic (+18) önderliğinde. oldukça matrak bir videoolmuş. youtube’dan izlemeyebilenler buraya tıklasın.

Yeryüzünün en ilginç canlısı

icetea | 27 June 2008 11:47

Mayıs ayında Nature dergisinde yayımlanan bir habere göre
platypus” adlı memeli hayvanın gen haritasının memelilerin
nasıl evrim geçirdiğinin açıklanmasında yardımcı olacağı umuluyor.

platypuslar su altında da yaşayabiliyor
platypuslar su altında da yaşayabiliyor

Bu hayvana en ilginç canlı denmesinin nedeni, hayvanın hem
memeli canlılar gibi yavrularını emzirmesi hem de yumurtlaması.
Sadece bu kadar değil. Bu hayvan, kuyruğunu kunduz gibi sallayabiliyor, su altında yaşıyabiliyor aynı zamanda arka ayaklarında sürüngen zehri taşıyor.
(Bu zehir, çiftleşme sırasında arkadan gelen rakip platypuslara
karşı bir savunma olarak kullanılıyormuş.)

En etkili teknoloji şirketi Microsoft

icetea | 11 June 2008 11:42

Aberdeen Group‘un 5 yıl süren araştırmalarına göre
en etkili teknoloji şirketi Microsoft seçildi.
Microsoft’u Oracle ve SAP takip etti. Ben Google’ı
daha ön sıralarda bekliyordum ancak Google 11, Yahoo
75. sırada yer almış.

Araştırmada sıralama yapılırken ürünün işlevselliği göz
önüne alınarak yapılmış. Şirketin istikrarı, deneyim, saygınlık, spesifik pazar bilgisinede bakılmış.

Picasa 2.7 artık Raw formatını da destekliyor.

icetea | 02 June 2008 19:26

Google‘nin resim işleme ve oluşturma yazılımı picasa son sürümünde Raw formatınada destek veriyor. Yeni sürümünde Raw desteğinin yanında desteklediği dillerin kalabalıklaştığını görüyoruz.

”Picasa For Linux” adıyla bilinen Linux sürümünün aslında windows sürümüyle farklarının olmadığı anlaşılıyor. Linux sürümünün özelliştirilmiş wine üzerinde sorun çıkarmadan çalışabiliyor. Google da Picasa‘nın wine üzerinde sorunsuzca çalışabilmesi için CodeWeawers ile birlikte elinden geleni yapıyor.

Lise tomografisi

icetea | 26 May 2008 15:02

lise tomografisi
lise tomografisi

Öss, Oks, Sbs sınavları yaklaştıkca stres artıyor, kafalar karışıyor ve bir çok soru beliriyor. ”Nereyi tercih edeceğim?” sorusunu soranlara az da olsa yardım edebilecek bir yazılım var.

Gitmek istediğiniz liseyi belirleyemediyseniz; lise tomografisi sayesinde o lisenin öss başarısına, türkiye’de ki sırasına, öss’ye giren öğrenci sayısına ve bu öğrencilerin hangi üniversitelere yerleştiklerine kolayca bakabilirsiniz.