bildirgec.org

engin günaydın hakkında tüm yazılar

Vavien

exorientelux | 12 April 2010 10:09

Başroldeki isimlere bakınca komedi izlenimi veren ama özünde güldürmek dışında çok başka dertleri olan Vavien, Yağmur ve Durul Taylan biraderlerin yönettiği 2009 yılı yapımı Türk sinemasının yüz akı filmlerinden biri.

Tokat Erbaa’da abisiyle beraber kendi elektrikçi dükkanlarında çalışan Celal (Engin Günaydın), yaşamının tek düzeliğinden sıkılmış, bol para ve başka gönül maceralarıyla hayatın tatlı taraflarını yaşama isteğinde olan sıradan bir adamdır. Bu arzusunda karısını en büyük engel olarak görmektedir. Almanya’da yaşayan babasının gönderdiği paraları kocasından habersiz saklayan Sevilay ise (Binnur Kaya), yurdum topraklarında fazlasıyla rast gelinebilecek evi ve ailesi dışında bir hayatı olmayan ve dahasını da düşünemeyen basit bir ev hanımıdır. İkilinin tek yaprak sallanmayan hayatında Celal’in bu gidişe bir son verecek planıyla ufaktan esintiler gelmeye başlar.

Yeşilçam Ödülleri İçin Adaylar Açıklandı

widfara | 24 February 2010 14:09

Yeşilçam Ödülleri 2010
Yeşilçam Ödülleri 2010

23 Mart’ta dağıtılacak olan ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen Yeşilçam Ödülleri için adaylar açıklandı. Adaylar içinde ‘Vavien‘ 9 daldaki adaylığı ile en çok aday gösterilen film oldu. Vavien’i , ‘Güneşi Gördüm’ 6 dalda, ‘Pandora’nın Kutusu’ ve ‘Nefes: Vatan Sağolsun’ ise 5 dalda olan adaylıklarıyla takip etti.

Adaylar aşağıdaki gibi;

En İyi Film:
Güneşi Gördüm
Hayat Var
İki Dil Bir Bavul
Nefes: Vatan Sağolsun
Pandora’nın Kutusu
Vavien.

Sinema Ölmüş

uuuucar | 15 January 2010 14:56

Son bir ay içinde dört kez sinemaya gittim ve gördüm ki artık insanların sinema salonlarına gitmek gibi bir alışkanlıkları kalmamış.Hoş zaten böyle bir alışkanlıkları yoktu ama yine de yavaş yavaş insanlar sinema salonlarına gidiyorlardı.Belki de benim gittiğim filmlerde bir sorun vardır.

Öyle pohpohlanmış,heryere afişi asılmış,deli gibi reklamı yapılmış hatta filme harcanandan daha fazla para reklama harcanmış filmlere gitmediğim için de olabilir.

Takva (2006)

queennothing | 02 January 2010 10:34

Senaryosunu Önder Çakar‘ın yazdığı, yönetmenliğini Özer Kızıltan‘ın üstlendiği 2006 çıkışlı sinema filmi “Takva“, Türk Sineması‘nın son zamanlarda verdiği en değerli yapımlardan biri. Erkan Can‘ın başrolünde yer aldığı filmde Güven Kıraç, Meray Ülgen, Engin Günaydın, Öznur Kula gibi isimler rol almakta. Film, Antalya’da gerçekleşen 43. Altın Portakal Film Festivali’nde tam 8 dalda ödül kazandı.

Muharrem, mütevazı bir mahallenin gösterişsiz bir evinde yaşayan kendi halinde bir adamdır. Mahalle sakinlerince güzel ahlakıyla bilinen Muharrem, dinine çok bağlı bir Müslüman’dır. İbadetini aksatmadan yerine getiren ve her türlü kötülükten sakınan genç adam dürüstlüğü sayesinde bağlı bulunduğu tarikat liderinin ilgisini çeker ve onun özel işlerini yapmaya başlar. İşi gereği elinde sürekli başkalarının parasını bulunduran Muharrem, bu para hakkında en küçük bir art niyet sahibi olmazken, rüyaları bambaşka bir yol almaktadır.

2009’un Son Haftasında Gösterime Girecek Filmler

widfara | 23 December 2009 14:17

25 Aralık tarihinde ikisi Türk yapımı ve biri animasyon olmak üzere 5 yeni film gösterime girecek. Bu filmler ve onlarla ilgili kısa bilgiler:

Dabbe 2
Dabbe 2

1- D@bbe 2

Yönetmen: Hasan Karacadağ
Oyuncular: Sefa Zengin, İncinur Daşdemir, Deniz Olgaç, Muharrem Dalfidan, Leyla Göksun
Tür:Fantastik, Korku, Gerilim
Konusu:Film bir “felaket” filmi. KIyamet alametlerinden olan ve Kur’an’da geçen Duhan hadisesi (koyu renk sis benzeri duman) üzerinde durulmuş.
Yönetmen daha önce “Dabbe” ve “Semum” isimli filmleriyle beklenenin üzerinde başarı sağlamıştı. Filmin fragmanı buradan izlenebilir.

2 – Orada

Yönetmen: Melik Saraçoglu, Hakki Kurtulus
Oyuncular: Dolunay Soysert, Sinan Tuzcu, Erol Günaydın, Füsun Erbulak ve Bahtiyar Engin
Tür: Dram

Orada
Orada

Konusu: Huzurevindeki annelerinin kalp krizi sebebiyle ölümü üzerine bir araya gelen abla, erkek kardeş ve babalarının 24 saatini anlatıyor film. Yönetmenlerin ilk uzun metrajlı film deneyimi. Fragman buradan izlenebilir.

Engin Günaydın’dan iPod Shuffle ödüllü Az Tuşlu Piyano.

onogono | 24 July 2009 09:27

Uzun süredir TEBreklamlarında izlediğimiz, Avrupa Yakası‘nın Burhan Altıntop’u Engin Günaydın, bu kez oldukça komik ve eğlenceli bir advergame ile karşımızda.

TEB‘in Pratik İnternet Şubesi‘nin tanıtıldığı son reklam filminde piyanodaki tüm tuşları kullanamadığı için daha pratik bir piyano isteyen Engin Günaydın, aradığı az tuşlu piyanoyu sonunda kendisi icat etmiş ve sizi de bu piyanoyu çalmaya davet ediyor.

BİR YABANCI UYARLAMASI OLARAK YAZGI

neceff | 21 October 2008 15:09

Romandan öyküye uyarlama yapılırken tasarruf, dramatik yapı ve öz konu başlıklarıyla bildiğimiz üç ana sorunla karşı karşıya geliriz.

Tasarruf; maddi ve zamansal tasarruftur. Bir roman genellikle 200 sayfadan uzun sürer, senaryo ise genel olarak 120 sayfa civarındadır. Burada senaristin yapması gereken, kitabın ana fikrini bozmadan, kitabı başarılı kılan etkenleri dağıtmadan, bazı bölümleri ve hatta gerekirse bazı karakterleri çıkarmaktır. Bu bakımdan filme bakıldığında Zeki Demirkubuz’ un çok doğru bir kitabı seçtiğini görüyoruz, çünkü “Yabancı” 116, sayfa. Filmin süresinin de 100 dk. civarında olduğunu göz önüne alırsak, senaryonun 1005-110 sayfa arasında olması gerektiğini söyleyebiliriz. İşin maddi yönünü zorlayıcı pek fazla olay ve mekan olmasa da, yazlık ev sekansının filme alınmaması, az da olsa filmin bütçesine hizmet etmiş görünüyor. Bence bu mekanlarda geçen olayları, Musa’ nın evine, iş yerine ve mahhalesine toplayarak Demirkubuz yine doğru bir adım atmış.

meursault‘ un kendi iradesini kullanmayı reddeşinin nedeni, bu dünyadaki her şeyin kontrolümüz dışında geliştiğini düşünmesi, tüm anlamların aslında anlamsız olduğuna inanması, “absürd” bir hayat görüşüne sahip olmasıdır. Musa karakteri, Mersault’ un fikirlerine sadık kalmış. Bu konuda Yazgı kesinlikle başarılı bir uyarlama. Film tek bir konunun üzerinde, gerilimi git gide arttırarak ilerliyor ve kitaptaki nihilist duyguları izleyice uyandırarak onları rahatsız etmeyi başarabiliyor.

Yazı Tura (2004)

cyprocon | 26 May 2008 10:23

Yazı Tura (2004)
Yazı Tura (2004)

Çok beğendiğim ve yerli bi yapım olan Yazı Tura (2004) filmini sinepil.org sayfalarında göremeyince izlemeyen okurlara (varsa) bir fikir vermek adına bahsetmek istedim. Filmin başarısının yanı sıra; aynı salonda filmi birlikte izlediğimiz ve çıkışta sohbet etme şansı bulduğumuz sevdiğim yazar Can Dündar ile tanışma fırsatını bana yaratmış olması nedeniyle sevdiğim bir filmdir.

Filme dönersek; Yazı Tura usta oyuncu Uğur Yücel‘in yazdığı ve yönettiği ilk sinema filmidir. Bu film, Uluslararası Ankara Film Festivali ve Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde toplamda 13 ödül almayı başarmıştır. Filmin müzikleri ise başka bir ustaya; Erkan Oğur‘a aittir. Filmin başrollerindeki iki isim Hayalet Cevher rolünde izlediğimiz Kenan İmirzalıoğlu ve Şeytan Rıdvan rolünde izlediğimiz Olgun Şimşek‘tir. Filmi izlerken tanıdık gelecek yüzlerden ikisi ise Sencer karakterini canlandıran Engin Günaydın ve Firuz karakterini canlandıran Erkan Can‘dır. Bu noktada değinmeden edemeyeceğim; halen Olgun Şimşek dendiğinde gözünüzün önüne Kudret (Bir Demet Tiyatro), Erol Günaydın dendiğinde Burhan Altıntop (Avrupa Yakası) ve Erkan Can dendiğinde Temel (Mahallenin Muhtarları) karakterleri canlanıyorsa bu isimlerin oyunculuk yeteneklerini bir kez daha takdir edeceksiniz.

Engin Günaydın ve Burhan Altıntop

behman | 03 February 2008 00:14

burhan altıntop
burhan altıntop

düşünüyordum; acaba bu stand up’ı izledikten sonra ona karşı düşüncelerim ya da izlerkenki tepkim nasıl olacak? engin günaydın‘dan bahsediyorum nam-ı diğer burhan altıntop. avrupa yakasını ve onu bilmeyen yoktur heralde. 2 şubat akşamı ankara’daki stand up’ı son derece başarılı ve gayet insanları gülmekten yerinde oturtmayan cinstendi. doğal halinde idi ve bu da bana şunu sordurttu. engin günaydın “burhan altıntop”u oynarken ne kadar rol yapıyor acaba?