bildirgec.org

widfara

11 yıl önce üye olmuş, 27 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

JOEL SCHUMACHER’DEN JIM CARREY’Lİ “THE NUMBER 23”

widfara | 11 November 2010 12:28

Joel Schumacher’in son filmi; “The Number 23” 2 Mart tarihi itibariyle ülkemiz sinemalarında gösterime girdi. (2 mart, yani 2 3…) Sinema hayatında inişli çıkışlı bir kariyere sahip olan yönetmenimizin filmografisinde pek çok ”ilginç” yada “garip” olarak nitelendirebileceğimiz film mevcut. “Phone Booth, The Phantom of Opera, 8MM, The Lost Boys, Flatliners” gibi ünlü filmlerin yönetmeni daha önce “Batman Forever” isimli filminde Jim Carrey ile çalışmıştı. Kendi adıma en çok Flatliners (Çizgi Ötesi) filmini sevdiğimi söyleyebilirim; tüm filmlerini izlemesem de. Ancak sanırım sinemacılık açısından Schumacher’in en iyi filmi; Phone Booth’tur (ülkemizde Telefon Kulübesi adıyla gösterildi) denilebilir.

Filmimizin konusuna gelince; bir hayvan yakalama görevlisi olarak belediye için çalışan Walter Sparrow’a 32. yaş gününde karısı “The Number 23” isimli bir kitap hediye eder. Bu kitapla birlikte Walter’ın hayatında bazı değişiklikler olmaya başlayacaktır. Sıradan, sessiz sakin bir hayatı olan Walter, kitabı okudukça anlatılan hikayede kendinden bir şeyler bulmaya, kitabın ana karakteri Fingerling’le arasında bir bağ kurmaya başlar.

Kitapta 23 sayısını takıntı haline getirmiş bir dedektifin öyküsü anlatılmaktadır. Zamanla, Walter’da da 23 sayısına karşı bir takıntı başlar, bu takıntıyla birlikte Walter gittikçe paranoyaklaşmaya ve etrafındaki herkesten, her şeyden şüphelenmeye başlar. Walter’ın içine düştüğü bu durum aile ilişkilerini de yıpratmaya başlayacaktır zamanla. Ama karakterimiz ne olursa olsun bu kitabın gizemini (ya da aslında 23 sayısının gizemini) çözmeyi kafasına takmıştır. Zira hayatındaki her şey (bir şekilde) 23 sayısını işaret etmektedir. Bu saplantılı durum kahramanımızın psikolojisini gittikçe bozacak; ipuçlarını birleştirdikçe ortaya çıkan ve asıl “katil”i işaret eden gerçekler onu içinden çıkılmaz kafa karışıklıklarına itecektir.

Filmekimi 2010

widfara | 15 September 2010 09:42

Sonbaharın festivali “Filmekimi” bu yıl 8-14 ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu yıl 9. düzenlenecek olan festivalin programı 21 Eylül’de açıklanacak olup; bilet satışlarına ise 25 Eylül’de başlanacak.

Bu yıl yine 30’a yakın film izleyicileri bekliyor olacak, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda akşam 21.30 seansları galalara ayrılmış olacak.

Festivalde yer alacağı açıklanan bazı filmler ve yönetmenler ise şu şekilde;

Route Irish – Ken Loach
Inhale – Baltasar Kormakur
Get Low – Aaron Schneider
The Tree – Julie Bertucelli

Program açıklandığında sizlerle paylaşıyor olacağım…

Cannes Film Festivali Programı Açıklandı

widfara | 16 April 2010 14:51

Cannes Film Festivali bu yıl 12-23 Mayıs 2010 tarihlerinde düzenlenecek. 63. kez düzenlenecek olan yarışmanın jüri başkanlığını Amerikalı yönetmen Tim Burton yapacak. Festivalin açılış filmi Ridley Scott’un yönettiği, Russel Crowe ve Cate Blanchett’in başrolde oynadığı “Robin Hood“.

Festivalde “Altın Palmiye” için yarışacak filmlerin listesi ise aşağıdaki gibi;

Another Year” U.K., Mike Leigh
Biutiful” Spain-Mexico, Alejandro Gonzalez Inarritu
Burnt by the Sun 2,” Germany-France-Russia, Nikita Mikhalkov
Certified Copy” France-Italy-Iran, Abbas Kiarostami
Fair Game” U.S., Doug Liman
Hors-la-loi” France-Belgium-Algeria, Rachid Bouchareb
The Housemaid” South Korea, Im Sang-soo
La nostra vita” Italy-France, Daniele Luchetti
La Princesse de Montpensier” France, Bertrand Tavernier
Of Gods and Men” France, Xavier Beauvois
Outrage” Japan, Takeshi Kitano
Poetry” South Korea, Lee Chang-dong
A Screaming Man” France-Belgium-Chad, Mahamat-Saleh Haroun
Tournee” France, Mathieu Amalric
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives,” Spain-Thailand-Germany-U.K.-France, Apichatpong Weerasethakul
You, My Joy” Ukraine-Germany, Sergey Loznitsa

7.Yıldız Kısa Film Festivali 3 Mayıs’ta Başlıyor!

widfara | 31 March 2010 09:40

7. Yıldız Kısa Film Festivali
7. Yıldız Kısa Film Festivali

7. Yıldız Kısa Film Festivali bu yıl 3-7 Mayıs tarihleri arasında düzenleniyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından düzenlenen, jüriliğini sinema sektörünün özgün ve seçkin isimlerinin oluşturduğu festivalin yarışma ve gösterim bölümleri için son katılım tarihi 12 Nisan. Yarışma kısmına yalnızca öğrenci filmlerinin katılabildiği festivalin gösterim kısmı ise yurtiçi yada yurtdışından tüm yönetmenlere açık. Yarışma ve gösterim bölümlerine katılım ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yüreğine Sor’un Galası Yapıldı

widfara | 11 March 2010 15:54

Yüreğine Sor
Yüreğine Sor


“Aşk inancı, inanç aşkı sorguluyor!”

Dün akşam, e-kolay sinemanın “blogger” davetlisi olarak, Cevahir Megaplex’te yapılan “Yüreğine Sor” isimli filmin galasındaydım.
Hem filmin oyuncuları Tuba Büyüküstün, Kenan Ece, Hakan Eratik hem de sanat dünyasından pek çok farklı isim galadaydı, yönetmen Yusuf Kurçenli’de tabii.

Açıkçası bu benim katıldığım ilk film galası olduğundan, kokteylin ya da mekanın nasıl olduğuna dair yorum yapmam çok doğru gelmiyor ancak konukların salonlara dağılması konusunda bir kaos yaşandığı da gerçek. Yer bulamadığı için merdivenlere ourmak zorunda kalanlar bile oldu.

Yusuf Kurçenli
Yusuf Kurçenli

Filmin yönetmeni Yusuf Kurçenli. Kendisi en son “Gönderilmemiş Mektuplar” isimli filmi çekmişti 2002 senesinde. Ayrıca kendisini TV’den Baba Evi dizisiyle de hatırlayabilirsiniz. Filmin senaryosunu da yazan yönetmen bu senaryo ile 5 yıldır uğraştığını söyledi galadaki konuşmasında.

Filmin başrollerinde, televizyondan transfer üç isim bulunuyor; Tuba Büyüküstün, Kenan Ece ve Hakan Eratik. Diğer rollerde ise Türk sinemasının ve televizyonun önemli isimlerinden Ayla Algan, Mahmut Gökgöz, Civan Canova, Taner Barlas, Selda Özer, Tomris Oğuzalp, Alp Öyken, Hilmi Özçelik, Ayşe Tunaboylu, Nihat İlerive Şevval Sam bulunuyor.

Film, 19.yılların sonunda Osmanlı develtinin Karadenizdeki bir köyünde geçen bir aşk hikayesini anlatıyor özünde. Esma ile Mustafa birbirini seviyor, evlenmelerine mani olan tek şey kimsenin bilmediği Mustafa’nın gizli hristiyan olduğu gerçeği.Tam da bu sırada Osmanlı Tanzimat Dönemi ile birlikte hristiyanlar üzerindeki baskıyı azaltıyor, alınan vergileri kaldırıyor. Bu yüzden tüm gizli hristiyanlar, yıllardır müslüman olduklarını söyledikleri komşularına doğruyu söyleyip-söylememek arasında kalıyorlar. Yüreğine Sor, Mustafa’nın içindeki çelişki üzerinden (Bir yanda sevdiği kadın diğer tarafta “İsa”) tüm köyün çelişkisini anlatıyor; ya doğruyu söylemeye cesaret edip sevdiklerini kaybedecekler ya da yalan söylemeye devam edip “İsa”dan yüzlerini çevirecekler. Herkesin “Yüreğine Sor”ması gerekenler var yani.

İstanbul Film Festivali Programı Açıklandı

widfara | 10 March 2010 11:41

29. Uluslarası İstanbul Film Festivali
29. Uluslarası İstanbul Film Festivali

Daha önce bu yıl 29. kez düzenlenecek olan İstanbul Film Festivalinin, programının 9 Mart Salı günü yayınlanacağını duyurmuştuk. Dün akşam yayınlanan programa göre, bu yıl festivalin açılış filmi Radu Mihaileanu, 2010 César En İyi Müzik ödülünü alan filmi Le Concert – Paris’te Son Konser olacak. Kapanış filmi ise, ünlü yönetmen Oliver Stone‘un “Borsa: Para Asla UYumaz” isimli filmi.

Program ana başlıkları ise aşağıdaki gibi;

Altın Ahududu Ödülleri Dağıtıldı

widfara | 08 March 2010 16:35

Altın Ahududu
Altın Ahududu

Her yıl Oscar ödül töreninden birgün önce dağıtılan Altın Ahududu Ödülleri dün gece sahiplerini buldu. Altın Ahududular “en kötü”lere dağıtılıyor. 2010 yılında ödül alanlar aşağıdaki gibi;

En Kötü Film: Transformers: Revenge of The Fallen
En Kötü Yönetmen: Michael Bay – Transformers: Revenge of the Fallen
Eh Kötü Senaryo: Transformers: Revenge of the Fallen
En Kötü Kadın Oyuncu: Sandra BullockAll About Steve
En Kötü Erkek Oyuncu: The Jonas Brothers – Jonas Brothers: The 3-D Concert Experience
En Kötü Yardımcı Kadın Oyuncu: Sienna MillerG.I. Joe: The Rise of Cobra
En Kötü Yardımcı Erkek Oyuncu: Billy Ray Cyrus – Hannah Montana: The Movie
En Kötü Çift: Sandra Bullock & Bradley Cooper– All About Steve
En Kötü Makyaj: Land of the Lost