bildirgec.org

cyprocon

11 yıl önce üye olmuş, 9 yazı yazmış. 2 yorum yazmış.

Transformers: Revenge of the Fallen / Transformers: Yenilenlerin İntikamı

cyprocon | 09 August 2009 17:32

Michael Bay imzalı bilim kurgu filmi olan “Transformers: Revenge of the Fallen” birçok şehirde gösterimden kalktı fakat halen birkaç şehirde gösterimde. Farkettim ki film gösterime girdikten sonra yorum yapan olmamış.

Bilindiği üzere film, 2007 yılında gösterimde giren Transformers filminin devam filmi. Yeni Transformers filmini izlemeyi düşünenlere öncelikle ilk filmi izlemelerini önermeden geçemeyeceğim. Özellikle tarz bilim kurgu olduğunda detayları bilmekte her zaman fayda olduğunu düşünürüm. Bu sayede ikinci filmi izlerken başrollerdeki robotları ve ana karakterlerimiz olan Sam Witwicky (Shia LaBeouf) ve Mikaela Banes (Megan Fox) karakterlerini tanımış olma, hem de konunun ilk filmle alakalı kısımları için tahmin yürütmeden konuyu anlama şansına sahip olabilirsiniz.

Yerinde duramayan medya oynatıcı

cyprocon | 29 May 2008 09:30

SONY ROLLY
SONY ROLLY

SONY sonunda yerinde duramayan medya oynatıcısı ROLLY‘yi piyasaya çıkardı. Yumurtayı andıran ROLLY medya oynatıcısı olmasının yanı sıra “mini dancing robot” lakabını kazanmış durumda. Üzerinde bir çift kolonla gelen Sony Rolly‘nin yanları açılıp değişik şekiller alabiliyor. Bu sırada aydınlatması da değişerek 700’den fazla renk ile ortamı şenlendirebilen robot bu yan kulakları sayesinde hareket ediyor ve ortaya görsel bir şölen çıkıyor.

Yazı Tura (2004)

cyprocon | 26 May 2008 10:23

Yazı Tura (2004)
Yazı Tura (2004)

Çok beğendiğim ve yerli bi yapım olan Yazı Tura (2004) filmini sinepil.org sayfalarında göremeyince izlemeyen okurlara (varsa) bir fikir vermek adına bahsetmek istedim. Filmin başarısının yanı sıra; aynı salonda filmi birlikte izlediğimiz ve çıkışta sohbet etme şansı bulduğumuz sevdiğim yazar Can Dündar ile tanışma fırsatını bana yaratmış olması nedeniyle sevdiğim bir filmdir.

Filme dönersek; Yazı Tura usta oyuncu Uğur Yücel‘in yazdığı ve yönettiği ilk sinema filmidir. Bu film, Uluslararası Ankara Film Festivali ve Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde toplamda 13 ödül almayı başarmıştır. Filmin müzikleri ise başka bir ustaya; Erkan Oğur‘a aittir. Filmin başrollerindeki iki isim Hayalet Cevher rolünde izlediğimiz Kenan İmirzalıoğlu ve Şeytan Rıdvan rolünde izlediğimiz Olgun Şimşek‘tir. Filmi izlerken tanıdık gelecek yüzlerden ikisi ise Sencer karakterini canlandıran Engin Günaydın ve Firuz karakterini canlandıran Erkan Can‘dır. Bu noktada değinmeden edemeyeceğim; halen Olgun Şimşek dendiğinde gözünüzün önüne Kudret (Bir Demet Tiyatro), Erol Günaydın dendiğinde Burhan Altıntop (Avrupa Yakası) ve Erkan Can dendiğinde Temel (Mahallenin Muhtarları) karakterleri canlanıyorsa bu isimlerin oyunculuk yeteneklerini bir kez daha takdir edeceksiniz.

Kazanma Hırsı – Any Given Sunday (1999)

cyprocon | 19 May 2008 11:13

Kazanma Hırsı - 1999
Kazanma Hırsı – 1999

Kazanma hırsı 1999 yapımı bir amerikan futbolu (yazının kalanında kısaca futbol kelimesini kullanacağım) filmi. Ülkemizde birkaç kez televizyonda yayınlanmış olmakla birlikte çok bilinmeyen bir film. Film 2000 yılında 3 tane de ödül almış bulunmakta. Filmin yönetmeni 3 Oskar Ödülü sahibi Oliver Stone. Başrollerde ise Coach Tony D’Amato rolümde Al Pacino, takım patronu Christina Pagniacci rolünde Cameron Diaz, oyun kurucu (quarterback, QB) Willie Beamen rolünde Jamie Foxx ve çizgi arkası oyuncusu (linebacker, LB) Luther ‘Shark’ Lavay rolünde Lawrence Taylor (LT) var. Yazdığım isimlerden sonuncusu dışındakilere muhtemelen sinemaseverler aşinadır. Kısaca bahsetmek gerekirse LT; Amerikan Ulusal Futbol Ligi (NFL) takımlarından New York Giants’ta (2008 NFL Şampiyonu Giants’tır bu arada) uzun yıllar forma gitmiş ve LB mevkiside oynamış efsane oyuncudur. Kendisini efsane yapan da savunma takımına hücum yapmayı, mesafe kazanma alışkanlığı kazandırmayı başaran takım kaptanı olmasıdır.

Arızayı SAM bulsun

cyprocon | 18 May 2008 17:26

SAM
SAM

Ehliyet alırken aracın gösterge panelinde yanması muhtemel ışıklar genelde anlatılır. Hangi ışık yanıyorsa hangi arızalar muhtemeldir sorusuna cevap aranır. Kaç kişi hatırlıyor veya yenilenen teknolojiyle artan ışıkları kaç kişi takip ediyor bilinmez. Bu ışıklar genelde bir arıza konusunda uyarırlar. Sorunu bir an önce çözmezseniz daha büyük sorunlara yol açarlar.

Bu sitedeki şu cihaz Amerika’da yaşayan insanların işini bu konuda kolaylaştırıyor. Sadece 15$ ile çalışan cihaz; aracınızdaki (1996 sonrası üretilen her araçta bulunan) elektronik beyne (ECU) bağlanıp aracınızın tümünü tarayarak olası arızaların dökümünü sunuyor. Kullanımı ise oldukça basit. Dört aşamada her sorunu öğrenebiliyorsunuz:
1. Kredi kartınızla ödemenizi yapıyorsunuz (önce parayı veriyorsunuz)
2. Aracınızı tanımlayan 17 haneli barkodu giriyorsunuz
3. Aracınızın marka ve modelini belirleyip; bağlantı yapacağınız yeri size şematik olarak gösteren araçtan çıkan kabloyu aracınıza bağlıyorsunuz
4. Bırakıyorsunuz SAM size aracnızdaki sorunu bildiriyor.

Türkiye’de Amerikan Futbolu Tarihi

cyprocon | 13 May 2008 10:21

Ülkemizde amerikan futbolu, özellikle üniversite öğrencileri arasında hızla yaygınlaşan ve gelişen bir spor dalı. Kişisel olarak sporla 2000 yılında ilgilenmeye başladım ve halen Türkiye liglerini ve NFL‘i takip ediyorum. Oyun kuralları ile ilgili yazılar pek çok yerde bulunduğundan bir kopyasını da buraya yazmak bana çok mantıklı gelmedi. Yine de bu yazıya gelen yorumlarda talep olursa başlıca kuralları özetleyebilirim. Bu yazıdaki amacım ana hatlarıyla sporun Türkiye’deki tarihçesini anlatmak. Gereksiz ayrıntıya girmeden, başlıca bilgileri vermek istiyorum.

Red Deers - Judges (kaynak: www.reddeers.hacettepe.edu.tr)
Red Deers – Judges (kaynak: www.reddeers.hacettepe.edu.tr)

Daha temiz üretsek mi?

cyprocon | 05 May 2008 20:12

Temiz üretim kavramı ülkemizda sadece birkaç yıldır var. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelere ciddi bir avantaj sağlayan metodlar ne yazık ki ülkemizde çok yavaş yaygınlaşıyor.

Temiz üretim (cleaner production) kavramı özellikle Birleşmiş Milletler Çevre Programı Akdeniz Eylem Planı (UNEP/MAP) bünyesinde ciddi bir araştırma ve geliştirme konusu.

“Temiz Üretim”de amaç sürdürülebilirliği sağlamak. Bunu sağlamak adına öncelikle ham madde ve kaynakların verimli kullanımı ve atığı kaynağında azaltma yöntemleri izleniyor. Şöyle bir yaklaşımla açıklama yapmak da mümkün: “Bir atıktan kurtulmanın en kolay yolu onu üretmemektir”.

Remember The Titans – Unutulmaz Titanlar (2000)

cyprocon | 05 May 2008 10:03

Remember the Titans (2000)
Remember the Titans (2000)

Remember the Titans yönetmenliğini Boaz Yakin’in yaptığı 2000 yapımlı bir film. Konusu 1970’lerin başlarında geçen filmde ırkçılık teması bir amerikan futbolu takımının gözünden incelenmiş. 70’lerin başı amerika’da ırkçılık sorununun dorukta olduğu yıllardır. Soruna bir çözüm farklı öğrencilerin bir arada eğitim görmesiyle denenmektedir. Pilot okul olarak seçilen T.C. Williams Lisesi’ne zenci öğrencilerin transfer edilmesine karar verilmiştir. Bu karardan en fazla etkilenen ise forma savaşı verilen okulun amerikan futbolu takımı Titans olacaktır. Kadrodaki oyuncular yeni gelecek zenci oyuncuları kabullenmeyecektir. Yeni gelen oyunculara ek olarak takımın başına zenci bir antrenör olan Coach Herman Boone (Denzel Washigton) getirilir. Bu karar oyuncuların forma savaşını tamamen farklı yöne taşımış, ayrıca bir efsane olma yolunda ilerleyen mevcut antrenör Coach Bill Yoast’ın (Will Patton) asıl işini kaybedip yardımcı antrenör olmasına sebep olmuştur. Coach Yoast öncelikle istifa kararı almışsa da; sporcularının da takımı bıraktığını görünce yardımcı antrenörlüğe başlar.