Yazı Tura (2004)
Yazı Tura (2004)

Çok beğendiğim ve yerli bi yapım olan Yazı Tura (2004) filmini sinepil.org sayfalarında göremeyince izlemeyen okurlara (varsa) bir fikir vermek adına bahsetmek istedim. Filmin başarısının yanı sıra; aynı salonda filmi birlikte izlediğimiz ve çıkışta sohbet etme şansı bulduğumuz sevdiğim yazar Can Dündar ile tanışma fırsatını bana yaratmış olması nedeniyle sevdiğim bir filmdir.Filme dönersek; Yazı Tura usta oyuncu Uğur Yücel‘in yazdığı ve yönettiği ilk sinema filmidir. Bu film, Uluslararası Ankara Film Festivali ve Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde toplamda 13 ödül almayı başarmıştır. Filmin müzikleri ise başka bir ustaya; Erkan Oğur‘a aittir. Filmin başrollerindeki iki isim Hayalet Cevher rolünde izlediğimiz Kenan İmirzalıoğlu ve Şeytan Rıdvan rolünde izlediğimiz Olgun Şimşek‘tir. Filmi izlerken tanıdık gelecek yüzlerden ikisi ise Sencer karakterini canlandıran Engin Günaydın ve Firuz karakterini canlandıran Erkan Can‘dır. Bu noktada değinmeden edemeyeceğim; halen Olgun Şimşek dendiğinde gözünüzün önüne Kudret (Bir Demet Tiyatro), Erol Günaydın dendiğinde Burhan Altıntop (Avrupa Yakası) ve Erkan Can dendiğinde Temel (Mahallenin Muhtarları) karakterleri canlanıyorsa bu isimlerin oyunculuk yeteneklerini bir kez daha takdir edeceksiniz.

Hayalet Cevher
Hayalet Cevher

Filmin konusuna gelince; film 1999 yılında yaşanan iki ayrı hikayeyi anlatıyor. Şeytan Rıdvan Göreme‘li bir futbolcudur. Hayalet Cevher ise İstanbul‘da babasıyla yaşamaktadır. Farklı toplumsal değerlerin, folklörün bu iki Türkiye insanının tek ortak yanları birlikte askerlik yapmış olmalarıdır. Güneydoğu’da birlikte savaşmış, silah arkadaşlığı yapmışlardır. Her ikisinin de askerlik sonrası farklı hayalleri, planları vardır. Bir mayın patlaması ikisinin de kalan hayatlarını faklı etkileyecektir.

Şeytan Rıdvan
Şeytan Rıdvan

Sanırım filmin geri kalanından fazla bahsetmemekte fayda var. Zira tanıtımı çok fazla yapılmamış olan filmi halen izlememiş okuyucular olabilir. Dönemin toplumsal yaralarına parmak basan filmi herkese tavsiye ediyor, arşivinizde yoksa bir an önce ekleyin diyerek yazıyı noktalıyorum.