bildirgec.org

doğa hakkında tüm yazılar

“Gönlünden ne koparsa çal bana…”

| 05 August 2011 10:56

Aşk uyumaya yüz tutmuşsa bırak uyusun…Orman gideceksin, izleyeceksin tavşanların çiftleşmesini ya da geyiklerin..İzleyeceksin ki aşkın tozunu silkelesin parlatsın onu..

Biz de öyle yaptık; yüzümüzü ormana döndük. “ Bakar mısın? Şu tavşancığa, erkek olmalı ya da dişi.. Adrese bakmadan nasıl da oynaşıyorlar birbirleri ile”
Bizi görünce kaçışıyorlar sağa sola “ Bakar mısın şunlara, ne kutsal saydıkları var, ne ihanetleri var ne kaprisleri ne de karşılaştırmalı hesapları!”
Irmak boyunca ilerliyoruz , ne ses var ne de bir kımıltı..
“Şeytan” ağlarına yakalanmış çırpınıştaki balıklar.. çete nefsinin günlük gıdası olmaya hazır!..
“ Bakar mısın? Onlar da doğdular bu hayata, bir eşeğin sırtındaki yük kadar çilelidir yaşadıkları, şu pislik ağların insafsızlığından çektikleri de cabası..”
Yüzümüz ormana dönük;
Kavaklar tepemizde el değmemiş tabiatın kokusu..Doruklarında hür ve fiyakalı kuşlar bilgeliğin tılsımını haykırıyorlar adeta…
Bir kuş tüyü kadar hafiflemiş, yeryüzünün hiç bitmeyecek, hınçlı ve hesaplı rezilliğine aldırmadan yuvamıza dönüyoruz…
Ateş böcekleri ışıldarken dört bir yanımızda, “ Gönlünden ne koparsa çal bana bana güzeller güzeli çal ki unutalım zehirli günleri” diyen doyamadığım aşkıma sımsıkı sarılıyorum…

Dişi Sinek

mavilikler | 10 June 2011 11:04

“Deniz olan bir yere gitmek istersin sanmıştım.”

Bir sitem mi saklıydı sesinde? Her zamanki anlayışlı koca ifadesini azıcık da olsa gölgeleyen o şey herneyse cansıkıcı bir şey olmalıydı.

Meltem kocasını iyi tanımanın verdiği sezgiyle sesteki bu çatlamanın daha büyük çatlamalara yol açabileceğini anladı ve en tatlı sesiyle “Hayatım, istersen gidebiliriz.” dedi.

Bikinili kızlar hayalinde resmi geçit yapsalar da o şimdi gerçek bir dünyanın tam ortasındaydı. Gerçek şeylerden söz etmeliydi öyleyse. Gölgelerle savaşmaya niyeti yoktu.

Rüya

| 12 May 2011 09:52

Derin bir sessizlik tüm evreni kuşatmıştı. Gökyüzünde tek bir kıpırtı yoktu. Kapkara bulutlar, göğü esir almış sanki yeryüzünün tadını çıkarıyorlardı. Doğa soluğunu yitirmiş gibiydi. Yeryüzü bir nefes arıyordu. Güneşe dair küçücük bir parıltı bile yoktu. Doğanın devinimi durmuştu. Yaşamın varlığına ilişkin en küçük bir ize rastlamak mümkün değildi. Yerle gök iletişim dilini yitirmişti sanki. Evrendeki tüm varlıklar birbirine yabancılaşmış, tepkisizleşmişti. Canlılar kendi varoluş nedenlerini unutmuşçasına şuursuzca varlıklarını devam ettiriyorlardı. Farklı bir güç onları yapmaları gerekenden uzak tutuyordu sanki. Bir kaosun başlangıcı mıydı yoksa? Ne oluyordu böyle? Kıyametin habercisi miydi bu yaşananlar?

Yeryüzü farklı bir kişiliğe, kimliğe bürünmüştü. Evren, o eski evren değildi. Sanki ruhunu yitirmişti. Her şey hızlı bir değişime ve dönüşüme uğramıştı. Dünya o kusursuz, mükemmel ahengini kaybedecek miydi?

Yeryüzünü derin bir endişe ve dayanılmaz bir korku sarmıştı. Belirsizlik ve bilinmezlik tüm bedenleri etkisi altına alarak, karamsarlık ve çaresizlik içinde kıvrandırıyordu. Evren, büyük bir açmazın kucağında yaşama tutunmaya çalışıyordu. Aniden kulakları sağır edecek kadar yüksek bir ses, bir patlama yaşandı.

Bebek

mansonilized | 04 May 2011 11:43

Sevgili bebek

Oturdum düşündüm ve herkesin var neden bizim de olmasın dedim. Hayallerimi süslemedin hiçbir zaman. Çocukken büyüyünce annem olacağım demedim hiç. Büyüdüğümde de hem kariyerim hem çocuğum olsun demedim. Velhasıl kelam biraz kıskançlıktan istedim seni, biraz da şımarıklıktan. Gidip en beğendiğim markanın bebek kreasyonuna bakıp şunlardan giydirecek bir çocuk fena olmazdı dedim. Dur kızma hemen. Bütün bunlar seni sevmeyeceğim anlamına gelmezdi ki. Seni çok sevecektim. Özgür akıllı bir birey yetiştirecektim. Daha seni düşünmeden odanı düşündüm. Maviye boyayıp beyaz mobilyalar koydum.

Doğa severlere muhteşem bir panoramik gezi.

bithikotsis | 14 April 2011 15:46

Dağ, deniz, ova, bayır, göller, ormanlar, kısacası doğa ananın kendini gösterdiği her yere muhteşem bir panoramik gezi tadında düzen planlanmış. Siteye girdiğiniz zaman, farenizi sağa, sola, yukarı, aşağı istediğiniz yöne sürükleyerek bu geziyi gerçekleştirebiliyorsunuz. Ayrıca istediğiniz fotoğrafın üstüne tıklayıp daha yakından bakma imkanınız var.

Sanat adına neler yok ki?…

bithikotsis | 09 April 2011 14:57

Dışarıdan katılımcıların da içeriğine katkı sağladığı çok geniş kategorileri olan bir site var karşımızda.

Ziyaretçiler için, yaratıcı ve en iyi uslüpteki tasarımcıların, fotoğrafçıların ve film yapımcılarının bazılarından ilham verici projeler görebiliyoruz.

Mesela 3d dijital fotoğraflar mı istediniz?

Buradan görebilirsiniz.

Araç resimleri mi istediniz? Onlar burada

DİKKAT! BU BLOG HAYAT KURTARIR!

tolga baskan | 30 March 2011 10:50

Merhaba, madem blogluyoruz ve paylaşıyoruz, bu linki mutlaka değerlendirin. Hiçbir kar amacı gütmeyen www.tehlikedeyim.net adresindeki blog şehirde ve doğada hayatta kalmanın yollarnı, şehirdeki tehlikelerden nasıl kurtulacağınızı, tehlikeden önce, tehlike esnasındaki ve sonrasındaki çözüm ve önerileri sunuyor…Bence değerlendirin, blogun sloganı da çekici “DİKKAT! BU BLOG HAYAT KURTARIR!”

Victor Ananias: Doğaya Adanmış Bir Yürek

admin | 16 March 2011 18:36

bu yazıda onun adından başka tüm harfler küçük olacak, hiçbiri bağırmayacak. çünkü iyi bir insanın erken ölümü üzgün bir şeydir. sahi iyiler niye çok yaşamaz?

“doğaya adanmış bir yürekti. bodrum’un ıssız kalmış son tepesinde, kanadı kopuk bir yel değirmeninin kıyısında, onun öyküsünü rüzgâr anlatır. ey güzel çocuk. ey güzel çocuk! Victor isimli iyilik meleği. seni ancak rüzgâr anlatır…”

Victor Ananias
Victor Ananias

Elimizde Bulunan Kaynaklarımız

akbelen79 | 28 February 2011 19:23

Ekonomik değerler insanı yakından ilgilendirir. Niye mi? Yaşantısını ona göre şekillendirir. İhtiyaçlarını ona göre belirler ama hepsinin de sınırı vardır değil mi? Sınırı olmayan yaşamın içine yerleştirilmiş kaynaklar vardır. Bunların bilim ve teknoloji ışığında bulunması ve işlenmesi sayesinde insan bulunduğu ortamdan daha çok istifade eder.
Kaynakların kullanımında dikkat edilmesi gereken;
Kaynak tesbiti ve verimi,
Kaynağın rezervi, kullanım yerleri,
Alet ve teknoloji ile işlenmesi,
İnsana ve canlılara faydası,
Doğaya verilecek zararlar,
bunları açalım birazda.

Doğa, Mucizeler ve Büyük Göçler Koleksiyonu

Chat Noir 1 | 23 February 2011 12:39

Daha önce gazeten kuponla bir belgesel seti almamıştım. Şimdi ise elimde 49 kupona aldığım National Geographic’in “Doğa, Mucizeler ve Büyük Göçler Koleksiyonu” var. Ümitle beklemek ve sabretmek güzeldi. Bu setin içinde otuz dvd, onların kitapçıkları ve iki tane üç boyutlu gözlük var. Bu dvdler deniz canavarları 3d, büyük göçler bir, iki, üç, leoparın gözleri, çöküş, Akdeniz’in kayıp gemileri, Gelibolu karanlıktaki sırlar, kayıp filo, ikinci dünya savaşının bilinmeyen hikayeleri, mavi balina krallığı, Mısır ölümsüzlüğe giden yol, olağanüstü öyküler vampirler, anne karnında ikizler, üçüzler, dördüzler, anne karnında hayvanlar, muhteşem makine insan vücudu, Afrika’nın ölüm makinaları, Hindistan’daki on iki öldürücü hayvan, Amazon’un katil hayvanları, Okyanusların ölümcül hayvanları, Şehirdeki canavarlar,Manş tüneli, Petronas kuleleri, Airbus A380, cruise gemisi, çarpışma rotası, zaman bombaları, yıldız kapıları, evrende başka canlılar var mı ?, uzay fırtınaları başlıklarını taşıyor.