bildirgec.org

beta hakkında tüm yazılar

Chrome 11 ve Ses Tanıma Modülleri

beyaz rus | 28 March 2011 10:58

iyi bir chrome kullanıcısı iseniz ve güncel beta versiyonları takip ediyorsanız, muhtemelen Chrome 11‘den haberiniz vardır. Firefox 4 ile yaklaşık aynı zamanda yayınlanan bu beta sürüm oldukça önemli değişiklikleri de beraberinde getiriyor.

Yeni logo
Yeni logo

Web Tarayıcıları Cephesinde Son Durumlar

Atomic Bomb | 14 September 2010 12:25

2000’lerin başında pek alternatifi olmayan internet explorer, 2010’larda artık ikinciliğe düşmüş durumda. Google’ın 2 yıl önce çıkarttığı Chrome da hiç fena gitmiyor. Opera ve Safari’yse ilk çıktığı zamanlardan beri pek atılım yapabilmiş değil.

Genel olarak web tarayıcıları değerlendireceğimiz bu yazıda, web tarayıcıların kullanım yüzdelerini, son sürümlerini, beta özelliklerinde neler geliştirildiğini bulabilirsiniz. Çok detaylı incelemelerden kaçındığımızı belirtelim. Keyifli okumalar.

Internet Explorer: Bilinçli internet kullanıcılarının pek de tercih etmediği internet explorer günden güne eriyor. Tarayıcı 2002 yılının eylülünde % 83,4 kullanım oranına sahipken, 2005 eylül’ünde %75,5’a, 2008 eylül’ünde 60,6’ya düşmüş. Zaman içinde daha da düşerek, ağustos 2010’unda 30,7 oranını görmüş.

İnternette yapılan yorumlarda microsoft’un bile kendi tarayıcısına üvey çocuk olarak baktığından, versiyonlarında değişen tek şeyin logosunun olduğundan bahsediliyor.

Şu an stabil versiyonu 8; ancak 9 sürümü de denenmesi için mart ayından beri indirmeye açık. Şuradaki habere göre 15 Eylül’de yeni versiyon Internet Explorer 9 duyurulacak. IE 9’un IE8’e göre daha hızlı ve fonksiyonel olacağı yönünde açıklamalar var. IE 9’daki yenilikler HTML5 desteği, CSS3, Internet Explorer’ı windows xp’lerinde denemek isteyenler hayal kırıklığı yaşayacak, lakin 9. versiyon xp’leri desteklemeyecek.

Bana kalırsa internet explorer bu dakikadan sonra Chrome, Firefox gibi teknolojiyi yönlendiren değil, ancak teknolojiyi takip eden bir tarayıcı olabilir; hiç düşünemeyeceğimiz bir devrim yapmadığı sürece.

Skype 5.0 10 Kişiyle Aynı Anda Görüntülü Görüştürecek.

mturkmen | 06 September 2010 10:38

Eğer Windows’unuzda Skype kullanıyorsanız şanslısınız; Skype 5.0 beta 2 artık bizimle. Skype’da yeni özellik; daha önceki beta versiyonunda 5 kişi olan sınırı 10 kişiye çıkarıldı. Dokuz kişiyle aynı anda hiçbir zaman görüşmeyecek olsanız da, yine de otomatik çağrı yenileme, daha iyi görüşme kalitesi ve yeni kullanıcı arayüzü nedenlerinden dolayı sürümü yükseltmek isteyeceksiniz.

Şunu unutmayın ki grup arama özelliği sadece Windows tabanlı, yani görüşmeye katılacak kullanıcılarında Windows sürümüne sahip olması gerekiyor. Bu arada hatırlatalım ki bu hala beta versiyonudur. Bundan dolayı, sizin yerinizde olsam nükleer silahsızlanma hakkındaki iş görüşmemi grup konferansımı Skype ile yapmazdım (En azından şimdilik).

Futbolda Yeni Dönem : Krampon.Net

sequieros | 05 September 2010 18:23

Son zamanlarda futbol ile mizahı gayet ustaca bir araya getiren bir site dikkatimi çekti : Krampon.Net…Yaklaşık 2 ay önce faaliyete başlayan Krampon.Net, bu kısa zaman içerisinde benim de aralarında bulunduğum birkaç bin okuyucuya hitap etmeyi başardı. İlk bakışta zaytung.com tadı veren Krampon.Net, Zaytung‘un aksine yayınladığı asparagas haberleri sadece futbol ile sınırlı tutuyor ve bu sayede kendine özgü bir imaj yaratıyor.

windows live 2011 beta 2 hazır!

Zortlakportlak | 20 August 2010 17:25

Microsoft, Windows live Essential 2011 geliştiriminde 2.aşama betayı geçenlerde tüm kullancıların hizmetine sundu.Öncelikle göze çarpan özelliklere bakarsak önceki sürümlere nazaran daha hızlı ve daha az hatalı.. Beta2 sürümünde birçok açık giderilmişe benziyor. 15.4.3001.809 sürüm numarasına sahip olan paket ufak değşiklikler ve güncelleştirmeleri bünyesinden barındırıyor. Messenger Live programında yapılan görsel ve işlevsel değişiklikler özellikle göze çarpanlarından. Facebook ve Msn ortak bağlantı özelliğiyle aynı anda facebooktan msndeki ya da msnden facebooktaki arkadaşlarınızla online sohbet yapabilceksiniz.Değiştirilen bir diğer özellikte nicknames artık nicknames yerine tam adınız ve soyadınız diğer bir değişle msn profilde kayıtlı olan isminiz görünmekte.Bir çok kullanıcı bu konuda microsoftla zıt düşünmekteyken bir çok kullanıcıda bu özelliği benimsemiş durumda.. Son çıkan beta2 sürümde hızlı güvenli ve facebook tabanlı chat kullanıcıları daha çok memnun edecek yeniliklerden bazıları.

Firefox 4 Beta Yayınlandı..

JaAaa | 07 July 2010 17:58

İnternet Explorer’ın piyasadaki oranını bir basamak daha artırdıktan sonra Firefox tarafından hamle gecikmedi. Merakla beklenen Firefox 4 serisinin Beta’sı bugün itibariyle kullanıma sunuldu. Kararlı sürümü beklemeden test etmek isteyenler hemen şuraya bakabilirler. (ing)

Firefox Beta 4 Yayınlandı

wmafk | 01 July 2010 17:06

Internet Explorer 9. sürümünü geliştire dursun Mozilla da çalışmalara başladı ve şimdi 4. sürümü için Beta sürümünü yayınladı. Buraya tıklayarak Firefox 4 Beta sürümünü indirebilirsiniz. Henüz ben Türkçe görmedim. Daha doğrusu şimdilik sadece ingilizce sürümü var.

firefox 4 beta
firefox 4 beta

Firefox 4 Beta sürümünde en çok dikkat çekici özellik tasarım olmuş. Firefox eski tasarımını biraz daha değiştirmiş ve daha canlı ve modern bir görünüşe kavuşturmuş.

youtube html5 video oynatıcısı ile geliyor.

domainturk68 | 14 June 2010 14:10

Deneme aşamasında olan HTML5 video oynatıcılı YouTube artık kullanıcılar için denemeye açılmıştır. HTML5 video oynatıcısını kullanabilmek için YouTube HTML5 sitesinden “join the html5 beta”‘ tıklanarak aktifleştirmek gerekmektedir. Aktifleştirdikten sonra birçok video Flash oynatıcısı yerine HTML5 oynatıcı ile izlenebilmektedir.
HTML5 oynatıcısını kullanabilmek için tarayıcıların h.264 video codec veya VP8 codec liWebM formatını desteklemesi gerekmektedir.

Firefox 4 Geliyor

angelsdemos | 17 May 2010 11:00

Mozilla, popüler internet tarayıcısı Firefox‘un son sürümü olan Firefox’u resmi olarak duyurdu.Yakın zamanda beta sürümüne girecek olan Firefox 4, Kasım ayında tam olarak yayınlanacak.

Firefox direktörü Mike Beltzner, Firefox 4’ün performans odaklı bir tarayıcı olduğunu söyledi.TraceMonkey JavaScript motorunun geliştirilerek yüksek performans sonuçlarının ortaya çıktığını söyleyen Beltzner, yeni tasarımında oldukça ilgi çekici olduğunu savundu.Yeni tasarım diğerlerine göre daha sade ve ilgi çekici olacak.