iyi bir chrome kullanıcısı iseniz ve güncel beta versiyonları takip ediyorsanız, muhtemelen Chrome 11‘den haberiniz vardır. Firefox 4 ile yaklaşık aynı zamanda yayınlanan bu beta sürüm oldukça önemli değişiklikleri de beraberinde getiriyor.

Yeni logo
Yeni logo

Peki neler yeni? kritik arızaların giderilmesinin yanı sıra, chrome artık yeni bir logoya sahip. (yukarıda gördüğünüz gibi…)
Ancak daha önemlisi için sıkı tutunun. Chrome 11, artık “html speech input api” desteği verebiliyor. Diğer bir deyişle, akıllı telefonlarda sıkça görmeye başladığımız, sesten yazıya çevirme uygulamaları artık browserlarınıza geliyor. Bunun anlamı, klavyenize dokunmadan, internet üzerinde gezinebileceğiniz anlamına geliyor. Basitçe “google.com” diyerek, Google’ın sayfasını açabileceksiniz.
Aslına bakılırsa, benzer bir özellik diğer browserlar tarafından uygulanabiliyor. Ancak, bu uygulamalar, flashve benzeriprogramlara bağımlılar. Chrome 11 ile gelen yeni özellik ise bu programlara ihtiyaç duymuyor.
bu özelliğin yakın zamanda popülerleşeceğini anlayan bazı programcılar, şimdiden uygulama pazarına girmiş durumda. speechifyadındaki chrome uygulaması, amazon, youtube, google ve hulu gibi önemli sitelerde, sesli arama yapmanıza olanak tanıyor.

Speechify
Speechify

program, chrome’un üstteki eklenti kısmına ufak bir ikon ekliyor. Bu ikona bastıktan sonra ses girişi yapıyor ve aramanızı gerçekleştirebiliyorsunuz.
Program oldukça başarılıçalışıyor ve aramalarınızı kolaylıkla bulabiliyor. Beta olmasından dolayı, bazı aksaklıklar görülse bile, ses tanıma modülleri, yakın zaman sonra web standartlarından biri haline gelecek gibi gözüküyor.
kaynak