Adobe Flash Professional CS5 özellikle program arabirimi ve tanımlamalar için yenilikler sunuyor. Bu sürümde daha kullanıcı dostu bir arabirim, flash programcıları için daha fazla kolaylık sağlayan bir actions paneli hedef alınmış.

Adobe firmasının Macromedia yı satın almasıyla flash teknolojisinin gelişim payı hızla büyümeye devam etti. Programlama dili olan actionscript 2.0 ın 3.0 a taşınması geliştiriceleri memnun etti. OOP programlama anlayışı daha geniş daha zengin uygulamalara vesile oldu.

XML Based Fla formatları ile proje ve nesnelerinizi dışardan yönetin...
XML Based Fla formatları ile proje ve nesnelerinizi dışardan yönetin…

CS5 ile gelen özelliklerden en ilgi çekici olanı yeni flash dosya formatları oldu. FXG ve XFL olarak tanımlanan bu formatlar ile flash belgeniz yada flash objenizin özelliklerini xml yapısı ile program kullanmadan dışardan bir metin düzenleme aracı ile değiştirebiliyorsunuz.

Artık birleşik zincirleme text alanları oluşturabiliyorsunuz.
Artık birleşik zincirleme text alanları oluşturabiliyorsunuz.

Bunun dışında yazı aracı daha da güçlendirilmiş. Embedfonts paneli daha gelişmiş bir hale getirilmiş. En dikkat çekici özelliklerden biri yazının belirtilen text alanından taşması durumunda belirlediğiniz başka text alanından devam edebilmesini sağlamak. Yani zincirleme bir yapıda text alanı oluşturarak dergilerde sıkça gördüğümüz birbirinin devamı text yapısını oluşturabiliyoruz. Ayrıca bir text alanı içindeki yazıyı sütunlara ayırabiliyoruz. Bu da dergilerde ve kitaplarda sıkça gördüğümüz okunabilir bir yazı biçimi meydana getirmemizi sağlıyor.Yeni dosya aç paneline iphone uygulaması da eklenmiş. Flash as3 ile iphone uygulamaları yazmanız için çeşitli kolaylıklar da sağlamış. As3 ile yaptığınız uygulamaları AppleApp ile iphone a uyarlayabiliyorsunuz.

Action Paneli artık daha kullanışlı...
Action Paneli artık daha kullanışlı…

Evet sıra geldi en önemli özelliğe. Flash geliştiricileri bildiğiniz gibi flash ın actionscript panelinde sorunlar yaşıyordu. Actionscript panelinde eski sorunlar giderilmiş ve daha kullanıcı dostu bir hale getirilmiş. Gelişmiş tamamlama özelliği kod yazarken zaman kaybını önlüyor.

Code Snippets paneli ile basit işlemler için hazır kodları kullanabilirsiniz.
Code Snippets paneli ile basit işlemler için hazır kodları kullanabilirsiniz.

CS5 kodlamaya yeni başlayan kullanıcıları da düşünmüş. Code Snippets adlı bir panel ile kodlama bilmeyenler için basit kod şablonlarını kullanabiliyorsunuz. Ayrıca eklenen kodlarda nasıl çalıştığı ve nasıl kullanıldığı hakkında açıklamalar da var.Adobe Flash Professional CS5 yenilikleri hakkında detaylı bilgi edinmek ve Trial sürümünü test etmek için sizi buraya alalım…