bildirgec.org

trampfd

11 yıl önce üye olmuş, 29 yazı yazmış. 9 yorum yazmış.

IE9 Test Versiyonunu Deneyin

trampfd | 17 March 2010 19:26

Microsoft tarafından Internet Explorer 9 Preview Release (önizleme sürümü) duyuruldu.
Html5, CSS3, SVG desteği gibi oldukça önemli ve yeni özellikler eklenen internet explorer 9 un javascript motoru da yeniden yazılmış ve diğer tarayıcılara nazaran performans konusunda iyileştirmeler yapılmış.

Acid 3 test puanı: 55/100

SunSpider Javascript Benchmark sonuçlarına göre ise şimdiden Firefox 3.6 ve Firefox 3.7 Alpha 2 sürümünü geçmiş.

İnteraktif CSS3 Oluşturma Araçları

trampfd | 17 March 2010 15:36

Sitelerimizde henüz rahatlıkla css3 kullanabilmek için zaman biraz erken olsa da, css3 kod yazımını kolaylaştıracak ve kimi yerde ilham kaynağı olabilecek bu uygulamaları takip etmekte fayda var.

css3 generator
css3 generator

CSS3 Generator basit ve hoş arayüzü ile, siz tıklayarak css3 özelliklerini belirlerken, interaktif olarak çıktısını da göstererek kodunuzu kullanıma sunuyor.

CSS3 Please!
CSS3 Please!

css3 please! sitesi ise, direk tüm tarayıcılarla uyumlu olarak yazılmış css3 stil dosyası arayüzü ile karşımıza çıkıyor. Özellikleri kapatıp açarak, yine interaktif olarak sağdaki kutucuktan o kodun ne işe yaradığını görüyoruz.

CSS3 Gradient Generator
CSS3 Gradient Generator

css3 gradient generator, css3 ile birlikte gelen gradient efektinin kullanımına yoğunlaşmış bir araç.

CSS3 Generator
CSS3 Generator

Widgetpad tarafından yapılan bu araç, webkit motoru kullanan tarayıcılar için özel olarak hazırlanmış css3 uygulaması.

* Bonus

Anigma
Anigma

Anigma css3 kullanılarak hazırlanmış hoş bir tarayıcı oyunu. Öncelikli olarak Webkit motoru kullanan tarayıcılar için tasarlandığı belirtilmiş.

Ücretsiz Silverlight Kontrolleri

trampfd | 17 March 2010 13:00

Silverlight‘ın 4. versiyonunun çıktığı şu günlerde silverlight kullanan siteler yavaş yavaş artıyor, silverlight‘ın flash ile rekabetinde geri kaldığı konuların başında da şimdilik kaynak yetersizliği gösterilebilir.
Silverlight uygulamalarınızda kullanabileceğiniz ücretsiz yeni/eski ve kullanışlı kontrolleri topladık.
siz de eklemek istediklerinizi yorum olarak gönderirseniz güzel bir kaynak oluşmuş olur.

GOA WinForms
GOA WinForms

GOA WinForms, Microsoft .NET kütüphanesinin standart System.Windows.Form sınıfının flash ve silverlight implementasyonudur. Barındırdığı hazır araçlar sayesinde Kısa sürede zengin web uygulamaları geliştirebilirsiniz.
web sitesidemoindir

AgDataGrid Suite Ücretsiz Silverlight Grid Kontrolü
AgDataGrid Suite Ücretsiz Silverlight Grid Kontrolü

AgDataGrid, sitelerde veri göstermek için sıklıkla kullanılan grid (ızgara) sisteminin güzel bir silverlight alternatifidir, veri gruplama, sıralama, düzenleme gibi vs. işlemleri basitçe yapabilen zengin bir çözümdür.

Ücretsiz PayPal Analiz Aracı: AnalyzePal

trampfd | 17 March 2010 11:53

PayPal ülkemizde de kullanımı hızla artan popüler bir sistem.
Eğer siz de PayPal ile çalışıyorsanız AnalyzePal‘ e bakmanızda fayda var.

Kısaca AnalyzePal, grafiksel tablo arayüzü ile paypal satış takibi, performans ve müşteri istatistiğitutmanızı sağlayan ücretsiz bir adobe air uygulamasıdır.
Kullanmak için kullanıcı adı ve parolanızı istemez, herhangi bir api ye ihtiyaç duymaz. Paypal dan indirebileceğiniz işlem kütüğü dosyası ile offline olarak çalışır.

Ücretli sürümlerinde ekstra olarak coğrafi analizler, müşteri aktiviteleri, birden fazla hesap takibi, rapor paylaşımları gibi özellikleri bulunuyor.

Detaylı bilgi için
Resmi sitesi: AnalyzePal

Google Public DNS İle Tanışın

trampfd | 04 December 2009 17:00

Özellikle telekomünikasyon kurumu tarafından engellenen sitelere erişebilmek için birçoğumuz alternatif alan adı servisleri (dns) kullanıyorduk.

Bu servislerin başında hızlı ve güvenilir olarak bilinen OpenDNS geliyor.

Bugün Google resmi blogunda duyurulan habere göre Google,

dünya çapında ücretsiz olarak kullanılabilecek bir alan adı sağlayıcı hizmeti vermeye başladı, ismi kısaca Google Public Dns
Bu servis ile Google un bize öncelikli vaadi; dns standartlarında hız, güvenlik.

Kingston Tasarım Yarışması

trampfd | 16 June 2009 12:56

Kingston
Kingston

En yenilikçi ve çarpıcı “HyperX Kızı”nı sen tasarla, ödülü sen kazan! sloganı ile duyurulan tasarım yarışmasında 8-28 Haziran 2009 tarihleri arasında Kingston a dijital bir bayan tasarlıyorsunuz, birinci olursanız 2000 $ para ödülü, ikinci olursanız 600 $para ödülü, üçüncü olursanız da 32GB Kingston HyperX DDR3 bellek kazanıyorsunuz. Yarışmaya katılmayıp sadece oy verenlere de onlarca 4GB usb bellek hediye ediliyor.
Detaylı bilgi için burdan
Katılmak için burdan
Tasarımlara bakmak için burdan
Oy vermek için ise buradan

Windows 7 de IE Olmayacak

trampfd | 16 June 2009 12:07

Teknoloji haberleri sitesi CNET de yayınlanan bu habere göre Microsoft un yeni işletim sistemi Windows 7 avrupaya dağıtılan versiyonunda Internet Explorer kurulu olarak gelmeyecek. Henüz resmi açıklama gelmemiş olsa da bilgisayar üreticilerine tarayıcı seçimi ile ilgili bilgiler gönderilmiş fakat ne şekilde karşımıza çıkacağı henüz kesinlik kazanmış değil. Microsoft un daha önce açılan tazminat davalarından gözü korkmuşa benziyor.

Eh, bundan sonra tarayıcı rekabetlerinde Mozilla Firefox, Opera ve Google Chrome karşısında Internet Explorerın gözle görülür bir düşüş göstereceğini tahmin etmek zor değil.

Türk Dil Kurumu Veritabanı hakkında

trampfd | 11 June 2009 16:54

Herkese merhaba, üzerinde çalıştığım bir web projesinde aktif şekilde kullanmak üzere Türk Dil Kurumu sitesi nin veritabanına ihtiyacım var, online kullanım için bir api olsa o da iş görürdü fakat bildiğim kadarıyla api desteği yok (neden yok?).

Bu konu ile ilgili kalıcı çözüm önerisi olan yada bilgi verebilecek birisi varsa minnettar olurum.

Teşekkürler şimdiden.

Flash İstatistik Göstergeleri Oluşturun

trampfd | 15 October 2007 14:48

Fusion Charts
Fusion Charts

Info soft global firmasının geliştirdiği Fusion Charts uygulaması ile sunumlarda ya da Web uygulamalarında kullanabileceğiniz dinamik, flash istatistik göstergeleri yapabilirsiniz.
Kopyala-yapıştır sayesinde kolayca kurabilir, xml üzerinden çalıştığı için tüm programlama dilleri ile rahatlıkla yönetebilirsiniz.
Sütun grafik, bar, ve baloncuk gibi çeşitleri 2d ve 3d olarak kullanabilirsiniz. Görsel açıdan da bayağı kaliteli.
Demo, Ücretsiz indir