Adobe firmasının geliştirdiği Molehill API si ile yakında Metro2033 kalitesine yakın yapımları tarayıcılarımızda oynamak hayal olmaktan çıkacak.
Bildiğiniz gibi Adobe Flash altyapısı; CPU ağırlıklı çalışan bir teknolojiye sahip. Bu nedenle şu ana kadar geliştirilen tüm 3d projeler performans açısından sınırlı kalıyordu. Fakat Adobe firması dünya üzerindeki flash tabanlı geliştirilen 3D motorlarını görmezden gelmeyip, geliştirmiş oldukları ve tahminen 2011 yılında flash player 11 sürümünde yer alacak API`leri üzerinde çalışıyorlar. API kod adı olarak Molehill olarak geçiyor.
Dünya üzerindeki birçok 3D motoru geliştiren programcılar ile Adobe firması iş birliği yaparak geliştirdikleri bu API ile flash teknolojisine, ekran kartı ile donanımsal destek de sağlanmış olacak. Hatta türk 3d motoru Yogurt3dprojesi de sözkonusu projeye dahil olmuş durumda. Fakat hepimizin bildiği ve yaygın olarak kullanılan 3d motoru Papervision3D`yi aralarında görmemek şaşırtıcı bir durum…Adobe firması konuya oldukça iddialı yaklaşıyor. Showcase olarak gösterilen ve Alternativa3d ile geliştirilen oyunlardan; Metro2033 trailer ı ve Max racer gibi yapımlar beklentileri arttırıyor.Proje hayata geçtiğinde severek oynadığımız 3d oyunları artık tarayıcılarımızdan tam ekran olarak oynamamız mümkün hale gelecek.Şuan flash player ın son sürümü için hazırlanan Incubator entegresini bilgisayarınıza indirerek molehill`i deneme şansınız mevcut.Konuyla ilgili ayrıntılı ve resmi bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Burada da konuyla ilgili başka bir yazı ve ayrıntı mevcut…