Merhabalar,Hepimizin de bildiği gibi günümüzde her site facebook ile rakip olmak yerine facebook a eşlik ediyor. Yazdığımız yazıların yada yaptığımız işlerin daha hızlı duyulması için internet aleminde olmazsa olmaz şeylerden biri facebook da paylaş seçeneği!
İşte bu yazımızda Flash üzeride ActionScript 3 kullanarak içeriklerinizi nasıl paylaşacağınızı anlatacağız.Facebook paylaşım seçeneği için sharer.php sayfasını kullanıyor. Bu adresin sistematiğine örnek verecek olursak;http://www.facebook.com/sharer.php?u=&t=Yani sharer.php den sonra vereceğiniz argümanlarda u paylaşım adresinizin linkini ve t ise paylaşımınızın başlığını tanımlıyor. Bizim flash içinde yapacağımız ise sharer.php adresine bu iki değişkeni göndermek! Hepsi bu!
Haydi başlayalım 🙂

Flash’ ın kullanıcı arayüzündeki tasarım sizin yaratıcılığınıza kalmış. Ben sadece resimdeki gibi flash üzerinde bir buton ekleyip isim olarak da btn_paylas verdim. Siz isterseniz bir movieClip tıklandığında da kodlarınızı çalıştırabilirsiniz. (Zaten genellikle butonlar sevimsizdir. 🙂 )Artık kod kısmına geçebiliriz.Öncelikle butonumuzun tıklanma olayını tanımlayalım. Yukarıda da belirttiğim gibi butonumuza btn_paylas adını vermiştik.import flash.events.MouseEvent;btn_paylas.addEventListener(MouseEvent.CLICK, paylasclick);
Şimdi de fonksiyonumuzu tanımlıyalım.function paylasclick(e:MouseEvent):void{}
Butonumuzun tıklanma olayını tanımlamış olduk. Artık fonksiyon içine yazacağımız kodlar tıklandığında gerçekleşecek durumları belirtiyor.u ve t değişkenlerini gönderirken URLVariables kullanıyoruz. Ardından işlem yapacağımız sayfayı belirtmek içinde URLRequest kullanacağız.
function paylasclick(e:MouseEvent):void{var veri:URLVariables = new URLVariables();veri.u = “http://www.kodaman.org”;veri.t = “Mesleği Kod Yazmak Olanların Günah Çıkarma Merkezi”;}
Değişkenlerimizi tanımladıktan sonra şimdi URLRequest ile gideceğimiz sayfanın veri bilgisini tanımlıyoruz.
function paylasclick(e:MouseEvent):void{var veri:URLVariables = new URLVariables();veri.u = “http://www.kodaman.org”;veri.t = “Mesleği Kod Yazmak Olanların Günah Çıkarma Merkezi”;var urlreq:URLRequest = new URLRequest(“http://www.facebook.com/sharer.php”);urlreq.data = veri;urlreq.method = URLRequestMethod.GET;navigateToURL(urlreq , “_blank”);}
urlreq daha oluşturlurken sharer.php sayfasının tam adresini verdik. Daha sonrasında data ile veri içine attığımız t ve u değişkenlerini urlreq içine yüklemiş olduk. Son olarak da navigateToURL ile sayfamıza olan talebimizi gerçekleştirdik.
Burada önemli olan birkaç durum mevzu bahis. urlreq içine veriyi data olarak attıktan sonra method tanımlamamız gerekiyor. Çünkü facebook bizden u ve t yi adres satırında istiyor. Bunu GET olarak yollayarak hallettik. yani URLRequestMethod.GET kullandık.
URLRequestMethod.POST kullansaydık veriler adres satırında değil, gizli olarak gönderilecekti. Ayrıca navigateToURL kullanırken pencerenin açılmasını “_blank” ile tanımladık. Bunun sebebi de paylaş sayfasının kendi sayfamız üzerinde açılmasını istememiş olmamızdı. Sonuç olarak paylaş düğmesine basıldığında bizim sayfamızın kaybolup paylaş penceresinin onun yerine çıkması hoş olmazdı.

Hepsi bu. Artık sadece bu kod obeğini kullanıp u ve t değişkenleri için istediğiniz link ve başlığı yazarak sizde paylaşımlarınız sitenizde yapabilirsiniz.Ayrıca paylaşım içinde kendi açıklamalarınızı ve resimleriniz kullanmak istiyorsanız html dosyası içinde head kısmına aşağıdaki tag ları ekleyerek bu değişiklikleri gerçekleştirebilirsiniz.

Hepinize şimdiden iyi paylaşımlar dileyerek son olarak kodun tamamını veriyorum.import flash.net.navigateToURL;import flash.net.URLVariables;import flash.net.URLRequest;import flash.net.URLRequestMethod;btn_paylas.addEventListener(MouseEvent.CLICK, paylasclick);function paylasclick(e:MouseEvent):void{var veri : URLVariables = new URLVariables();veri.u = ‘http://www.kodaman.org’;veri.t = ‘Mesleği Kod Yazmak Olanların Günah Çıkarma Merkezi’;var urlreq : URLRequest = new URLRequest(‘http://www.facebook.com/sharer.php’);urlreq.data = veri;urlreq.method = URLRequestMethod.GET;navigateToURL(urlreq, ‘_blank’);}