Küçükken beni bir kumsala ya da taşlık çorak bir alana götürdüklerinde , ben genelde oradaki taşların şekillerini incelerdim. Değişik şekillerdeki ya da dokulardaki taşları anneme heyecanlı bir şekilde gösterdiğimi hatırlarım. Bana olağanüstü gelen o çeşit çeşit taşlar anneme çok sıradan gelirdi doğal olarak. Bir yaz tatilden dönerken yanımda bir sürü taşla dönüyordum, tabi annem poşetin ağırlığını farkedip sorgulayana kadar. Neymiş efendim taş kolleksiyonu yapacakmışım, annem baktı durum ciddi, bana o taşların nasıl oluştuğunu bir süre sonra nasıl ufalandığını, yıllar yıllar önce o taşların aslında belki de çok daha büyük taşlar ya da kayalar olduğunu anlattı ve taş kolleksiyonuyla bir yere varamayacağımı çünkü ellerimdeki taşlar değersiz olduğunu, bana göre fazlasıyla değerliydiler aslında.( Bende de ne biçim bir kolleksiyonuculuk merakı varmış! İleride bir gün işe yarasa bari.) Üzülerek sokağa attığımı bilirim taşlarımı.Aradan yıllar geçti ama pek değişen bir şey olmadı sanırım. Geçen sene tatilden dönen bir arkadaşım gittiği yerden mantarımsı bir taş getirmişti bana , benim taşlara olan merakımdan habersiz bir şekilde gözlerini kapat emriyle avucuma yerleştirmişti. Sanırım benim böyle bir hediye karşısında ne tepki vereceğimi merak ediyordu , ben bu hediye karşısında sevinince , asıl o zaman onun surat ifadesini görmeliydiniz!Hala taşlar ilgimi çeker ama artık yarı değerli taşlar daha çok ilgimi çekiyor. Taşlara az buçuk ilgisi olan ben anneme geçen gün yeşil taşlı bir hediye alırken , sordum dükkan sahibine bu taşın adı ne diye? Zebercet dedi.Zihnimi yokladım. İlk defa duyuyordum , bende merak ettim , neymiş bu zebercet biraz araştırayım dedim.

Zebercet
Zebercet

Zebercet , arapça ismi. Daha çok kullanılan ismiyle Peridot. Zebercet parlak sarı- yeşil renkte olan bir taştır. Altınımsı yeşil ve koyu yeşil olanları daha değerlidir.
Olivin mineralinin bir çeşididir. Olivin minerali doğada çok rastlanan bir mineral olsa da , değerli taş olarak kullanılabilecek zebercet nadir bulunur.

Zebercet
Zebercet

Zebercet , Burma,Norveç,Avustralya, Brezilya,Çin,Kenya,Meksika,Pakistan,Güney Afrika,Sri Lanka, Tanzanya ve ABD’de (Arizona,Hawaii,Nevada ve New Mexico) bulunmaktadır.Peridot diye bilinen taşın , Zebercet olarak adlandırılmasının nedeni ise ilk kaynağının Kızıldenizde’ki Zebercet Adası olmasıdır.Zebercet ,klasik dönemden beri mücevhercilikte kullanılır. Ayrıca Zebercet’in Ağustos ayının doğum taşıdır. Taşların insanlar ve sağlıkları üzerinde önemli etkileri olduğuna insanlar için Ağustos ayında doğanların kullanabileceği bir taş olduğuna da inanılır.

Zebercet
Zebercet

Taşların insanlar üzerinde olumlu etkileri olduğuna inanıp o şekilde alanlar da mevcut. Mesela zebercet taşının olumlu etkileri olduğu söylenen bazı özellikleri;Doku bozulmalarını önler.Ruh halini dengeler.Başarıyı arttırır.Yaşama pozitif bakılmasını sağlar.Kalp çarpntısı ve sebebi bilinmeyen korkulara karşı üzerinizde taşıdığınızda iyi gelir.Açıkçası ben bu var olduğu söylenen etkilerin psikolojik olduğuna inanıyorum. Eğer inanıyorsan kendini iyi hissedersin, inanmıyorsan senin için sadece değerli bir taştan ibarettir. En nihayetinde , Zebercet , güzel , yeşil, yarı değerli bir taştır.