bildirgec.org

UY

takyon | 13 December 2010 14:59

Sabah her zamanki telaşla evden çıkıyordu kardeşim. “Aman” dedim “telefonuna kaydet de akşam gelirken unutma listedekileri”. Önemli gündeyiz çünkü: annemin doğumgünü. Biz öyle klasik kutlamalar sevmiyoruz. Bu sefer de hamsi tava yapalım dedik, bu başlı başına eğlence demek zaten. Yanına da bol yeşillik. Hatta ben mumları hamsinin üstüne koymayı düşünüyorum. Yok yok laz değiliz ama hem karadeniz yemeklerine hem de laz vatandaşlara karşı ayrı bir sempatimiz var. Bir kere özgüveni bu kadar yüksek, bu kadar enerji dolu, neşeli, sohbetli bir topluluk daha ben bilmiyorum. Kendimi bildim bileli onlarla içiçe olduk. Ev sahiplerimiz hep Karadenizliydi. Sonra mahalledeki çoğu esnaf da öyle.Kimi zaman oldu, özgüvenleri sinirden çatlatmadı mı? Evet çatlattı. Hele o “ben bilirim” havaları. Bakın bir keresinde ne oldu: Yıllarca önce henüz mutfakta tüp kullandığımız dönemde, her zamankinin yerine başka bir eleman eve tüpü getirdi, takmaya uğraşıyor. Ben de bu gaz konularında o kadar huyluyum ki onlarca metreden kokuyu alabiliyorum(ya da öyle sanıyorum). Neyse tüpçüye dedim ki “lütfen şunun kontrolünü yapar mısınız?” Adam zaten bezmiş ve yorulmuş o ağırlıkları taşımaktan; kesin küfretmiştir içinden. Ben bekliyorum ki köpük yapıp tüpün ağzına sürecek diye. Adam çakmağını çıkarmaz mı cebinden. Fırladım öne, çaktı çakacak! “Ne yapıyorsunuz!” Kalbim oynadı yerinden resmen. Adam bir sakin ve umursamaz ki hiç cevap verme gereği duymadı önce, bir güzel çaktı çakmağını, tüpün etrafında çevirdi. Ben gittim geldim bir taraflara o ara. Sonra çakmağı cebine koyarken gülerek “N’olacak patlarsa anlarız” demez mi! Çıldırdım o an, gözüm döndü ama ne yaparsın ki. Hala hayatta olmak coşkusu avuttu beni.Hayatlarını fıkraları gibi yaşıyorlar, belki de fıkra değil bir çeşit biyografi denmeli o yazılara. Üstelik bu fıkralardan hiç de gocunmuyorlar. “Bana ha!” tribi yok hiç birinde. Bir Karadenizli arkadaşım yaşadıkları yörede birilerinin ahşaptan yaptığı yangın merdivenlerinden bahsedince koptum artık. Yaşıyorlar, anlatıyorlar, gülüyorlar; hayranım.Evet bu önemli günü hamsi tava şenliği ile kutlama fikri hele de bu kar kış havasında içimizi kıpırdattı. Fırında tahin helvayı da balığın üstüne aldık mı değmeyin keyfimize. Sıkı sıkı tembihledim ufaklığa: “aman telefonuna not yaz”. Akşam oldu kardeşim ellerinde poşetlerle geldi. Baktım telefonunu çıkarıp bana gösteriyor: “unutacağım sandın değil mi?”. Bir kağıda listeyi yazıp, telefon kapağına içten yapıştırmış ufaklık. Gülmekten karnıma ağrılar girdi. Acaba laz doğulmaz olunur mu?

yorumlar

takyon | 13 December 2010 19:17

“74’te başladı Karadeniz’in fırtınasıEn büyük onurdu bize Kıbrıs’ın barış kupasıBir avuç genç yürek yazdı bordo-mavi destanınıUy uy uy uy uy aha!.. “Kazım Koyuncu bu şarkıda ne demek istiyor uy uy demekle diye merak etmiyorum tabii ki. Yeni bir şey öğrenmiş oldum, teşekkürler. Türkçe yazıya tatarca başlık zaten olmazdı değil mi?

HBOZTOPRAK | 13 December 2010 21:37

‘Uy Uy’ ikilemesi sanırım ‘oy oy’ ikilemesinin farklı bir kullanımı, fonetik değişim olabilir. Ama Doğu Karadeniz’de Oğuz öncesinde Kıpçak yerleşmi olmuştur ve ilgili olabilecek bazı ses yapıları ile ilgili çalışmalar yapılıyor.Türkçe-Tatarca konusuna gelince de; Tatar Türkçesi, Türkçe’nin Kıpçak Dil Grubu’nda yer alan bir Türk lehçesidir. Türkçe’nin dışında ayrı bir dil değildir. 🙂

takyon | 13 December 2010 23:19

Teşekkürler, bir yeni bilgi daha. Bakınız işte ben bu etkileşimi seviyorum. Şimdi Tatarca ya da diğer lehçelere (ya da literatürde her nasıl geçiyorsa), merak saldım. Umarım zamanla bu konularda da yazabilirim.

turritopsis | 14 December 2010 11:54

Tatarca, Türkçe ile aynı kökenlere sahip ayrı bir dildir, hepimizin kökenlerimiz aynı baba dilden geliyor.

HBOZTOPRAK | 14 December 2010 12:14

Tatar Türkçesi de Türkiye Türkçesi gibi bir Türk lehçesidir. Türkçe dünyada en fazla konuşulan 5. dildir. Şu Gagauz Halk Türküsünü dinleyince Türkçe ile neyi kasdettiğim anlaşılır sanırım.

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmalısınız.

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmalısınız.