Ekranlarda gördüğümüz, filmlerini seyrettiğimiz, şovlarını izlediğimiz bazı ünlülerin birbirine benzemesi hep ilgimi çekmiştir. Bu benzeme genelde dış görünüş olarak algılansa da aslında birçok benzer özellik, benzetenin algısında o insanların birbirine karışmasına yol açıyor. Üstelik bu tamamen kişiye özel bir durum. Çünkü birinin benzettiğine ötekesi “ne alakası var” diyebiliyor.Ben de filmlerini izlerken çoğu kez birbirine karıştırdığım bazı oyuncuları sizlerle paylaşacağım. Örneğin uzunca bir süre Jason Biggs‘i Adam Sandler‘ın gençliği zannettim. American Pie filmini izlerken bu karışıklıkla boğuştuğum olmuştur.

Adam Sandler - Jason Biggs
Adam Sandler – Jason Biggs

Sıklıkla birbirine karıştırdığım bir diğer aktör çifti ise Patrick Swayze ve Kurt Russell. Her filmlerinde acaba hangisi diye düşünürüm.

Patrick Swayze - Kurt Russell
Patrick Swayze – Kurt Russell

Son olarak Susan Sarandon ve Sigourney Weaver ikilisini göstermek istiyorum. Gerçi resim olarak çok da benzedikleri söylenemez ama nedense filmlerini izlerken en çok karıştırdıklarım arasındalar.

Susan Sarandon - Sigourney Weaver
Susan Sarandon – Sigourney Weaver

Bu yazıyı hazırlarken şunu da hissettim: Aslında bu benzetme işi biraz da yeteri kadar tanımamaktan ve algıda ayrıştırmak için gerekli çaba ve özeni göstermemekten de kaynaklanabiliyor.