netbook'da hız

Tamamen kendi deneyimlerimin sonucu olan bu yazı; netbooklarda hız açısından en iyi performansı veren ücretsiz programları konu ediniyor.Kullanılan netbook: 1.60 ghz işlemci, 1 gb ram, 160 gb harddisk.
İşletim sistemi: Windows 7 X86
Video Oynatıcı:
1. The Kmplayer2. Video Lan Client (VLC)3. Media Player ClassicThe Kmplayer gelişmiş özelliklerine rağmen netbooklar için uygun değil. En küçük video dosyalarında dahi açılışı uzun sürüyor. Vlc media player da kmplayer gibi ağır kalan programlardan. Denediğim bu 3 program arasında en performanslı olanı media player classic idi. Videoların açılış süresi bariz bir şekilde kısa ve farklı videolar arasında fazla zaman kaybetmeksizin geçiş yapabiliyorsunuz. Media Player Classic’in K-lite codec pack ile bir netbook için en iyi tercih olduğunu düşünüyorum. Tabii bu söylediklerim 720p ve üzeri dosyalar için geçerli değil. Bu yüksek çözünürlükler için yeni sürümleri ücretli olan coreavc‘nin işe yaradığı söyleniyor ancak denemedim. Bir netbook’u bu kadar zorlamanın gerekli olmadığını düşünüyorum.Mp3 Oynatıcı:
1. Winamp Lite2. Aimp23. Foobar 2000İlk olarak aimp2’nin çok iyi bir program olduğunu söyleyebilirim ancak bir netbook için kmplayer gibi ağır kaçıyor. Açılış süresi uzun. Winamp alışkanlıktan dolayı tercih edilebilir ancak foobar 2000 netbook üzerinde en seri çalışan mp3 oynatıcı.Tarayıcı:
1. Internet Explorer 82. Firefox 3.5.53. Opera 104. K-Meleon 1.5.35. Google Chrome 4.0.249.25 devTarayıcılar arasında hız ile birlikte kullanılabilir alan da önemli. Netbookların standart dışı ekran çözünürlükleri (1024*600) kullanılabilir alanı kısıtlıyor. Yukarıdaki programlar arasında bir netbook için en uygunsuz olanı maalesef Firefox. Gerek ram canavarı olması gerekse de uzun açılış süresi bir netbook kullanıcısını çıldırtmaya yeterli. Opera hız açısından makul seviyede iken, internet eplorer ise firefox ve opera’ya kıyasla hızlı ancak kısıtlı özelleştirme seçenekleri sebebiyle tercih edilmesi zor. K-Meleon Gecko motoru üzerine inşa edilmiş ancak tam oturmamış bir tarayıcı. Sık sık hata veriyor. (en azından bende). Netbook üzerinde gerek açılış süresi, gerek sayfa geçişleri, gerek tepki süresi olarak en uygunu Google Chrome. Developer sürümü ile bir eksik olan eklenti özelliğine de kavuştu. Ayrıca kullanıcıya daha çok kullanılabilir alan sunuyor.Newsreader:
1. Windows Live Mail2. MesnewsMesnews kullanılabilir alan olarak da hız olarak da Live Mail’e toz yutturuyor. Ayrıca geniş bir özelleştirme yelpazesi sunuyor.Resim Görüntüleyici:
1. Picasa 33. XnviewYukarıdaki iki program arasında Xnview picasaya kıyasla daha performanslı ve gelişmiş özelliklere sahip. Xnview’e alternatif olarak Irfanview, slowview gibi programlar da kullanılabilir.Bu ilk bildirimdi. Teknik detaylardan yoksun, tavsiye niteliğinde bir yazı oldu. Hatam olmuşsa affola..