bildirgec.org

Ozit

11 yıl önce üye olmuş, 13 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Firefox Eklenti Koleksiyonları

Ozit | 02 March 2010 17:19

Firefox’un eklentiler sayfasında bir kesimin dikkatini çekmemiş olabilecek “collections” adında bir bölüm var. Bu bölümde üyeler kullandıkları, beğendikleri eklentileri bir koleksiyon haline getirip diğer üyelerle paylaşabiliyor. Bunlardan bir kaçı şöyle:

Firefox’a Windows 7 Makyajı: 40.577 üyesi olan bu koleksiyonda yer alan eklentilerle, Firefox’a windows 7 makyajı yapıyoruz. Koleksiyonda bu makyaj ile alakasız eklentiler de mevcut.

Film Adamları ve Madamları

Ozit | 16 January 2010 15:06

2008’in ortalarında fikri oluşan ve 2009’un ilk çeyreğinde yayın hayatına başlayan, sinemaseverleri ve özellikle istatistik bağımlılarını bir çatı altında toplamayı amaçlayan filimadamı; sunduğu birbirinden geniş özelliklerle gün geçtikçe Türk kullanıcılar arasında daha popüler hale geliyor.

Filimadami.com
Filimadami.com

Düşünce Gücü İle Yazı Yazmak

Ozit | 13 January 2010 17:05

Sabancı Üniversitesinde yapılan bir araştırmanın demosu olarak 14 Ocak 2010 saat 22.00‘da ekşi sözlük‘e düşünce gücü ile entry girilecek. Bu olayı canlı olarak şu adresten izleyebileceğiz.

Armağan Amcalar adlı bir öğrencinin master tezi olan bu deneyin tüm ayrıntıları da paylaşılacak. Öğrencinin daha önceki denemelerinde twitter ve facebook’a gönderdiği durum güncellemeleri var. Bu denemelerin videoları burada ve burada.

Hayatınızı Kolaylaştıracak 11 Web Aracı

Ozit | 12 January 2010 14:57

WeTransfer: Dosya transferini kolaylaştıran bir araç olan wetransfer; 2 gb’a kadar olan dosya desteği ile arkadaşlarınızla kolayca paylaşımda bulunmanıza olanak sağlıyor. Kayıt gerektirmeyen bu uygulama ile tek yapmanız gereken dosyayı sitenin sunucusuna yüklemek ve kendinizle arkadaşınızın e-posta adresini ilgili yere yazmak. Detaylı bilgi burada.

Wetransfer
Wetransfer

Youblisher: Internetten ya da bilgisayarınızdan youblisher sunucularına gönderdiğiniz pdf dosyalarınızı güzel ve etkileyici bir kitapçık haline getirebiliyorsunuz. Hazırladığınız kitapçığın bir bağlantısını ya da sitenize eklemek için gömme kodunu da sunuyor. Bildirgec üyeleri için bir tane örnek hazırladım.

Youblisher
Youblisher

Mitto: Çevrimiçi bir parola yöneticisi olan mitto, günümüzde onlarcasını edindiğimiz parola ve şifreleri güvenli bir şekilde saklamayı ve ihityaç duyduğumuzda bize sunmayı vaat ediyor.

War Of Gods (2010)

Ozit | 11 January 2010 09:43

Tarsem Singh
Tarsem Singh

Tam tarihi belli olmasa da 2010’da vizyona girmesi kesinleşen “War of Gods” ya da potansiyel Türkçe adıyla “Tanrıların Savaşı”; Charley Parlapanides ve Vlas Parlapanides’in yazdığı bir fantastik aksiyon filmi. The Cell ve The Fall filmlerinin yönetmeni Tarsem Singh, üçüncü kez hayranları ile buluşacak.

Filmle ilgili 2 benzer ama farkları olan konu açıklaması var.

Birincisi: Antik Yunanistan’da geçen hikayede genç savaşçı prens Theseus şeytanla olan savaşında adamlarına önderlik ederken tanrıların da şeytanlara ve titanlara karşı askerlerin yanında savaştığına şahit olur. ***

Piranha 3-D (2010)

Ozit | 07 January 2010 14:08

1978 yapımı versiyonun afişi
1978 yapımı Piranha filminin afişi

Piranha 3-D; Richard Robinson ve John Sayles’in yazdığı, Joe Dante’nin yönettiği 1978 yapımı Piranha adlı korku/gerilim filminin bir yeniden çevrimi olacak. Daha önce Haute Tension, Mirrors ve The Hills Have Eyes filmlerini yöneten genç Alexandre Aja bu filmde de yönetmen koltuğunda olacak.

16 Nisan 2010’da gösterime girmesi beklenen yapımın oyuncu kadrosunda Elisabeth Shue, Dina Meyer, Adam Scott, Ving Rhames, Richard Dreyfuss, Jessica Szohr, Jerry O’Connell, Christopher Lloyd, Riley Steele, Kelly Brook gibi isimler var. Film ABD’nin Colaroda nehrinde bulunan Havasu gölünde çekilmiş.

Herkesin işine yarayabilecek 69 web aracı

Ozit | 05 January 2010 16:56

Yine daha önce bildirgeç’de bahsi geçmemiş araçların çevirisini yaptım. Tamamı burada

Adobe BrowserLab

browserlab
browserlab

Çapraz tarayıcı testi için kolay ve hızlı bir çözüm sunuyor. Bu araç, web sitenizi birçok tarayıcı ve işletim sisteminde gerçek zamanlı olarak izleyebilme imkanı sağlıyor.

Notable

notable
notable

Geri bildirim olayını en iyi hale getiren bir uygulama olan notable ile takımınız; web siteniz ile ilgili görüş ve önerilerini doğrudan web sitesi üzerinden yapabiliyor. Bu araç ile hızlı ve kolayca tasarım, kodlama ve içerik konusunda geri bildirim yapabiliyorsunuz.

PhotoSnack

photosnack
photosnack

Ücretsiz olarak fotoğraflarınızı yükleyip slayt gösterileri hazırlayabileceğiniz, hazırladığınız görüntüleri aile ve arkadaşlarınızla paylaşabilmenize olanak sağlıyor.

Her yeni pc için gerekli 33 faydalı araç

Ozit | 25 December 2009 12:26

Windows kurulu bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce kurulması gereken yararlı 33 adet araç. Bunların arasında tarayıcı, kelime işlemci ya da video oynatıcı gibi yazılımlar değil, sistemi ve donanımı optimize edici kullanışlı araçlar yer alıyor. Ben 33 araç arasından bildirgeç’de daha önce bahsedilmemiş olanları yazıya ekledim. Listenin tamamı burada.

Cobian Backup

Klasör ve dosyaları isteğe göre şifrelenmiş ve sıkıştırılmış bir şekilde saklayabiliyor. Program menüsünden algoritma ve sıkıştırma türü seçimi yapılabiliyor. Ayrıca yedeklemeleri programlama imkanı vererek istendiği zaman istenen verinin otomatik olarak yedeklenmesi sağlanabiliyor.