bildirgec.org

tarayıcı hakkında tüm yazılar

Mozilla Firefox 4.0.1 yayınlandı.

TheFox | 06 May 2011 12:45

Yeni Mozilla Firefox 4.0.1
Yeni Mozilla Firefox 4.0.1

Mozilla’nın internet tarayıcısı Firefox yeni sürümü 4.0.1 yayımlandı. Firefox kurulum esnasında eski sürümünden 6 kat daha hızlı olduğunu söylüyor ve kurulumdan sonra ilk göze çarpan yeni görünüm google chrome’a benziyor sekmeler olsun, linklerin üzerine geldiğinizde sol altta çıkan url olsun chrome a çok benziyor.

En iyi browser su anda hangisi?

cenkkorbo | 04 May 2011 10:43

Google Chrome

Rakiplerine göre çok yeni olmasına rağmen kullanıcı rahatlığı, hızı ve Sistem belleğini tüketmemesi açısından tarayıcıların zirvesine yerleşmeyi başarmış ve bir çok kişininde vazgeçilmezi olmuştur. Chrome için söylenecek tek şey hala kurup denemediyseniz büyük bir kayıp içerisindeniz.

google chrome 10 – 11 beta

lazaronnie | 21 February 2011 13:59

chrome crankshaft versiyonu ve v8 javascript motorunun hız artış grafiği
chrome crankshaft versiyonu ve v8 javascript motorunun hız artış grafiği

google, dün daha fazla kararlılık ve uyum vaad eden, beta 10 kullanıcı sürümü ve geliştiriciler için beta 11 olmak üzere iki yeni sürüm duyurdu. geçtiğimiz 6 haftalık süre zarfında da google yine boş durmamış, kilometre taşı sayılabilecek silent-auto update mechanism (sessiz güncelleme motoru) özelliğiyle adından söz ettirmeyi başarmıştı. ancak görülüyor ki yeni sürümde de yine boş durmamışlar. bir çok önemli özelliğin kullanıma sunulduğu yapılan açıklamalar arasında.

en iyi 10 tarayıcı

silver530 | 17 February 2011 15:47

1 – Chrome

en hızlı, en kolay kullanımlı tarayıcıdır. güvenlik açısından da en iyisi olduğu söylenebilir. zira tarayıcının arkasında çok büyük bir şirket olan google vardır. eklenti desteği vardır ve sayısı hızla artmaktadır. bir önemli özellik ise eklenti yüklendikten sonra tarayıcının yeniden başlatılmasının gerekmemesi.

Chrome
Chrome

Mozilladan “kör edici” özellik!

lazaronnie | 10 February 2011 11:44

firefox 4 beta 11 sürümüne yeni bir özelliğin ekleneceğini duyurdu. buna göre reklam firmalarının başvurdukları ve kullanıcının alışkınlıklarını takip edebilme amacı güden çerez ile takip sistemlerini kapatabilecekler. bu özellik ayrıca bir takım güvenlik açıklarını da kapatmış olacak.

mozilla‘nın * yaptığı açıklamaya göre windows, mac ve linux alt yapısına sahip bilgisayarlar, sunucuya iletecekleri meta başlık sayesinde, kullanıcının alışkanlık takibine girmek istemediğini iletebilecek. firmanın bloğunda yaptığı duyuruya göre, bu özelliğin işlemeye başlaması biraz zaman alacak.

ya tasarımınız çalınırsa…

0770 | 22 December 2010 12:51

üzerinde günlerce, haftalarca çalışarak ortaya çıkardığınız tasarımınızı bir süre sonra başka bir yerde gördüğünüzde ne hissedersiniz?
özellikle web siteleri genelde başka web sitelerinden esinlenerek tasarlanır. örneğin obama’nın sitesi ile bir israil başbakan adayının sitesi ilham alınmıştan çok birebir kopyalanmış gibi görünüyor.

burada flickr tasarım hırsızlığı grubundan örnekler, korsan tasarımlar ve buradaki fransız sitesinde de poster, reklam afişi, web sitesi gibi tasarımların karşılaştırmalı örnekleri var.

Teknoloji Harikası Monitör

bulukas | 07 December 2010 19:49

Min Cheo adlı donanım uzmanının geliştirdiği Document Extractor monitör dünyasında çığır açacak birçok özelliğe sahip. Bu harika monitör tarayıcı, yazıcı ve monitör birarada sunuyor.

Document Extractor
Document Extractor

Resimde her ne kadar ince gözüksede, tarayıcının ve yazıcının monitör kalınlaştıracağı muhakkak. Tarayıcı ve yazının kalitesi ve biçimi hakkında herhangi bir bilgi verilmemiş. Mesela yazıcının lazerli mi yoksa püskürtmeli mi olduğu önemli bir konu.

Tarayıcı ve yazıcının bütünleşik olduğu Document Extractor bir Koreli tarafından geliştirilmiş; fakat şimdilik kağıt üstünde kalacak bir proje gibi duruyor.

Internet Explorer için yama

cavo | 06 December 2010 12:28

IE 9
IE 9

İnternet tarayıcısı olarak kullanılan Internet Explorer’ın son sürümü IE9 için ilk yama piyasaya sürüldü.Mıcrosoft’a ait olan IE 9 bu düzenlemesiyle daha uyumlu hale getirildi.
Kullanıma sunulan bu ilk yamayı yükleyebilmek için uygulamanız gereken yol şudur: Denetim masası – Sistem – Windows uptade kısmına girerek güncellemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

IE 9' a yama
IE 9′ a yama

Eğer Explorer 9’u henüz bilgisayarınıza yükleyip denemediyseniz, IE 9 indir seçeneğini kullanıp deneyebilrsiniz.
Bilgisayarınızda IE 9 yüklü ise, yamasını kullanabilmek için buraya tıklayabilirsiniz.