bildirgec.org

verim hakkında tüm yazılar

Güneş pilleri ve zorlukları

lazaronnie | 09 February 2011 10:37


İstenmeyen durum : panellerin karla kaplanması.

Bu yıl birleşik devletlerde bazı insanlar, kar ve buzun doğurduğu esaretin altında kaldılar. yoğun kar ve buz, panellerin üzerini kaplayıp güneş ışığını engelledi. kimi zaman çok düşük derecelere kadar düşen hava sıcaklığı, ev sakinlerinin şebekeye daha fazla yüklenmelerine sebep oldu.

Güneş pillerinde verim artıyor!

lazaronnie | 04 May 2010 15:14

çeşitli ihtiyaç alanlarında kullanılmak üzere silikon vadisinde güneş hücreleri üreten sunpower, %19 daha fazla verim vaad eden yeni bir güneş pili modelini duyurdu.

bazı şirketler ürettikleri güneş pillerinde %42 gibi verimlilik değerlerini yakalayabiliyorlar. ancak bu değerler laboratuarlarda geçerli. kullanım esnasında bu değerler %15’lere kadar düşmekteydi.

e19 model isimli paneller, hücre başına %3 daha fazla yüzey alanına ve yansıma önleyici yeni bir kaplama malzemesine sahipler. yeni kaplama malzemeleri sayesinde panel başına üretilen güçte artış sağlanmış. ayrıca yeni kaplama ürünü büyük panellerle birleştiğinde eskisine göre, göze daha estetik göründüğünü firma yetkilileri sözlerine eklediler.

Netbooklar için En Performanslı Programlar

Ozit | 11 December 2009 19:23

netbook'da hız

Tamamen kendi deneyimlerimin sonucu olan bu yazı; netbooklarda hız açısından en iyi performansı veren ücretsiz programları konu ediniyor.

Kullanılan netbook: 1.60 ghz işlemci, 1 gb ram, 160 gb harddisk.
İşletim sistemi: Windows 7 X86

Video Oynatıcı:

1. The Kmplayer
2. Video Lan Client (VLC)
3. Media Player Classic

The Kmplayer gelişmiş özelliklerine rağmen netbooklar için uygun değil. En küçük video dosyalarında dahi açılışı uzun sürüyor. Vlc media player da kmplayer gibi ağır kalan programlardan. Denediğim bu 3 program arasında en performanslı olanı media player classic idi. Videoların açılış süresi bariz bir şekilde kısa ve farklı videolar arasında fazla zaman kaybetmeksizin geçiş yapabiliyorsunuz. Media Player Classic’in K-lite codec pack ile bir netbook için en iyi tercih olduğunu düşünüyorum. Tabii bu söylediklerim 720p ve üzeri dosyalar için geçerli değil. Bu yüksek çözünürlükler için yeni sürümleri ücretli olan coreavc‘nin işe yaradığı söyleniyor ancak denemedim. Bir netbook’u bu kadar zorlamanın gerekli olmadığını düşünüyorum.

rüzgar kemeri (windbelt)

huricane61 | 07 September 2008 21:14

Rüzgar enerjisinden faydalanmak deyince hergün bir yenilik yapılıyor sanki. Rüzgardan en iyi şekilde faydalanmanın yolunu bulduğunu iddaa eden bir çalışmada Shawn Frayne’den geliyor. Titreşen bir lastik bantın uçlarındaki iki mıknatıs yakınlarına konulmuş bobinlerde bir akım oluşturuyor. Çok basit görünüyor değil mi? Kaynak burada. Burada da videosu var.

windbelt şeması
windbelt şeması

Bilinçli tüketim.. Ekmekle başlasın.Haydi!

kalamara | 08 August 2008 21:16

Evet elektrik,su,enerji vb. derken ekmeği tasarruflu kullanmaktan hiç söz etmedik.

Türkiye’de yılda 6 milyona yakın ekmek çöpe gitmektedir.Bu gidişe dur diyebiliriz. Aslında hep söylemesi kolay yapması zor değil mi? Aynı yazılarımızda belirttiğimiz sosyal sorumluluk anlayışının toplumda hakim olmayışı, tasarruf girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanmasına yol açmaktadır.
2 günlük ekmek bir okula bedelmiş. Biliyor muydunuz?
Ekmek israfı gerçektende ayyuka çıktı diyebiliriz. Toplum olarak nedense herşeyi israf etmeyi çok iyi beceriyoruz bilemiyorum.
Buğdayı tarladan elde edemeyeceğimiz günler artık çok yakın…
Geçirdiğimiz 2007 yılı metrekareye düşen yağmurun iyice azaldığı bir yıl oldu. Dolayısıyla kuraklık beraberinde tarlaya ekilen ürününverimsiz olmasına veya ürün alınamamasına neden oluyor.
Yakın bir gelecekte yağmur,kar vb. toprağın ihtiyacı olan şeyler istenildiği gibi olmazsa israf devam ederse sonumuz iyi görünmüyor.
Haydi ekmek kırıntılarımızı bir kapta biriktirip çorbaya atmaya başlayarak katılalım. İsrafa dur diyelim!

VW’in 100km/l lik aracı 2010 da yollarda

static | 10 July 2008 16:05

VW 1-Litre isimli modeli
VW 1-Litre isimli modeli

1-Litre aracı 2002 den beri prototip aşamasındaydı. Ve heryerde 100 km de 1 litre yakıt tüketimi ile kendinden konuşulmasını sağlamıştı. VW, nihayet bu iddiasını gerçekleştirerek bu araçtan sınırlı sayıda (tahminen birkaç bin) üretmeye ve 2010 da satmaya karar verdi.

1-Litre aracın teknik özellikleri
1-Litre aracı sadece 300 kg ağırlığında. Gövde karbon kompozitten yapılmış ve kaygan bir hatta sahip olması için şekillendirilmiş. Bu sayede de hava direnci katsayısı 0.16 ya indirgenebilmiş (normal bir araç için bu değer 0.30).
Prototip 1 silindirli diesel motora sahip, ama üretilecek modelde 2 silindirli diesel motor kullanılabilir -bu da yakıt olarak biodieselin kullanabileceği anlamına geliyor.
Ve belki de araca stop-start (araç ilerlerken, ani güç gerekmediğinde motor durdurularak ikincil üniteden tahrik alınması) ve anti-rölanti (araç durduğunda motorun otomatik stop edilmesi) özellikleri de eklenebilir.

5. vites 2500 devir mi, 4. vites 2500 devir mi?

Mathsman | 14 June 2008 09:05

verim
verim

Böyle bir soru aklıma düştü bir gün . Bir haylide merak uyandırıyor cevabı bende ? 2 mühendis forumu ve bir büyük forumda bu konuyu tartıştık ancak uzmanlık isteyen bir soru?

Soruyu biraz daha açarcağım.Bir sorudaha peşine ekleyeyim.
1- 5. vites 2500 devir mi , 4. vites 2500 devir mi?
Hangi durumda kullanmak daha verimlidir yada tasarrufludur?
2- 5. viteste mi 110 km/h , 4. viteste mi 110 km/h gitmek daha verimlidir yada tasarrufludur?

Uzmanlık gerektiren bir konu olduğunu düşünüyorum ancak belkide güzel bir açıklama/mantık çıkaran olursa cevaba yaklaşabiliriz.

STRES

teacher07 | 17 April 2008 17:12

Heyecanlı mısınız… İşe fazla odaklanır mısınız… Her şeyin mükemmel olmasını mı istersiniz… Aceleci misiniz… Sık öfkelenir misiniz… Saldırgan mısınız… Hızlı ve coşkulu konuşur, karşınızdakinin sözünü keser misiniz… Cümle aralarında derin derin nefes alır mısınız…Yürüyecek yerde koşar mısınız.. Birkaç işe birden girişir misiniz… Sürekli zamandan şikayetçi misiniz… Sabırsız mısınız… Yardıma gerek duyduğunuzda sormaktan kaçınır mısınız… Başkalarının hayranlığını kazanmak, size saygı duyulmasını ister misiniz… Başkalarını sürekli eleştirir misiniz… Sıklıkla gergin misiniz… Kendinizi geçinilmesi zor bir kişi olarak tanımlar mısınız… Dinlenmeye ayırdığınız zamanda, boş oturduğunuz zamanda suçluluk duyar mısınız… Kendinize çok sorumluluk yükler misiniz…

Sayılanların çoğunluğu sizde varsa, siz streslisiniz.

Az Çalışıp Çok İş Yapmak

ecrivain | 10 September 2007 18:24

Genellikle “şöyle yap, böyle olsun” diyen, düzenli olmak, başarılı olmak, sağlıkı olmak vb. gibi konularda ‘reçete’ niteliğinde olan yazılar aslında belki de yazı sahibinin bile uygulamadığı sinir bozucu öğütler verir. Bunlar sinir bozucudur, çünkü verilen öğütler aslında o kadar basittir ki, neden bunları uygulamadığımızı, ne kadar disiplinsiz, tembel, kararsız vb. olduğumuzu düşünür, kendimizi suçlarız çoğu kez. Bizi alışık olduğumuzdan farklı bir yaşam biçimine zorlaması da, yine bu tür ‘öğüt’lerin sinir bozucu ortak noktalarından biridir. Ayrıca, bu öğütler çoğu zaman da basmakalıptır. Bu nedenlerle, bunların uygulanma ve uygulansa da başarılı olma olasıkları oldukça düşüktür. Bu tür öğütleri dinleyip uygulamaya çalışan ama kendi yaşam biçimi ve alışkanlıklarına uymadığından, doğal olarak uzun süre devam ettiremeyen, en sonunda da kendini suçlayan binlerce, belki de çok daha fazla insan vardır mutlaka.

evden verimli çalışma

azurenus | 09 August 2005 08:39

evden çalışanlara veya disiplinli bir blogger olmayı planlayanlara verim arttırma [ipuçları]:

 • güne basit bir işle başlayıp zora doğru ilerleyin.
 • kendinize bir çalışma planı yapın. koyduğunuz mesai saatlerine uyun.
 • yaşama ve çalışma alanınızı ayırın. gerekirse farklı bilgisayarlar kullanın.
 • yürüyüş veya arkadaşlarınızla görüşme bahanesiyle dışarı çıkın.
 • sosyalleşin. iş arkadaşlarınız olmadığına ve dışarı çok çıkmadığınıza göre internet üzerinden benzer uğraşlara sahip arkadaşlar edinin.
 • önemli bir başarı elde ettiğinizde kendinizi ödüllendirin.
 • işe başlamadan önce giyinin. pijama gibi rahat giysiler daha az iş ortamını çağrıştırır.
 • zorunluluğunuz olmasa da kendinize deadlinelar belirleyin.
 • tenefüs arası verin, öğle yemeği için bilgisayardan uzaklaşın.
 • haftasonu çalışmayın.
 • ilgi dağıtacak unsurları çalışma alanınızdan uzaklaştırın.
 • kendinize haftalık hedefler koyun.
 • yaptığınız işle ilgili müşterilerden geri bildirim isteyin. bu size eksik olduğunuz yönleri ve ihtiyacınız olan motivasyonu sağlar.