1928, New York doğumlu efsane yönetmen Stanley Kubrick, “Lolita“, “2001: A Space Odyssey“, “Barry Lyndon“, “The Shining“, “Full Metal Jacket“, “Eyes Wide Shut” ve “Spartacus” başarılı film projeleriyle, dünya çapında binlerce kaynakta “Gelmiş geçmiş en başarılı yönetmenler” arasına girmiş ve sinemaya gönül veren milyonlarca insanın ‘idolü’ olmayı başarmıştır.

Mükemmeliyetçiliğiyle tanınan Kubrick, 7 Mart 1999 tarihinde yaşamını yitirmiş olmasına karşın çoktan ‘ölümsüz sanatçılar‘ kervanına katılmış, eserleri hala milyonlarca kişi tarafından büyük ilgi görmektedir.
Ölümünden tam 10 yıl geçen Kubrick’in Londra Üniversitesi‘nin Güzel Sanatlar Fakültesi‘nde bulunan arşivi, sanatla ilgilenen seçkin kişilerin ziyaretine açılmıştı.

Araştırmaları için Kubrick’in arşivini ziyaret eden 1967 doğumlu ressam / fotoğrafçı kardeşler Jane Wilson ve Louise Wilson, Kubrick’in arşivinde yeni bir film projesi keşfetti; “Wartime Lies“.Louis Begley‘in 1991 yılında piyasaya çıkan “Wartime Lies” adlı romanını senaryolaştırıp sinemaya aktarmayı planlayan Kubrick, ön hazırlığını bitirdiği film projesini bilinmeyen sebeplerden dolayı tamamlayamadı.

Daha önceden de “Wartime Lies” projesi için hazırlık yapan, fakat vazgeçene Kubrick’in arşivinde bulunan dosyalardan, filmi çekmeye karar verdiği anlaşıldı.