bildirgec.org

war hakkında tüm yazılar

The Wind That Shakes the Barley (2006)

queennothing | 17 October 2011 23:24

İngiltere’nin ‘özgürlükçü’ yönetmeni Ken Loach‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “The Wind That Shakes the Barley“, 2006 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Paul Laverty tarafından yazılan film, Türkçe’ye “Özgürlük Rüzgarı” olarak çevrildi. İngiltere’de düzenlenen bir film festivalinde dört dalda ödüle aday gösterilen film, Cannes Film Festivali’nde Altın palmiye Ödülü’ne layık bulundu. Avrupa Film Ödülleri ve Goya Ödülleri’nde de adaylığı bulunan yapımda İrlandalı aktör Cillian Murphy, Padraic Delaney, Liam Cunningham ve Orla Fitzgerald rol alıyor. Çekimleri İrlanda’da gerçekleşen filmin orjinal süresi 127 dakikadır.

Cezayir Savaşı; La battaglia di Algeri (1966)

queennothing | 16 October 2011 11:55

1919 ile 2006 tarihleri arasında yaşamış olan İtalyan yönetmen Gillo Pontecorvo‘nun yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “La battaglia di Algeri“, 1966 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Pontecorvo ile Franco Solinas tarafından yazılan filmde Brahim Hadjadj, Jean Martin, Yacef Saadi, Samia Kerbash, Omar, Ugo Paletti ve Fusia El Kader rol alıyor. İngilizce’ye “The Battle of Algiers” olarak çevrilen bu savaş filmi, Türkçe’ye “Cezayir Savaşı” olarak geçti. Orjinal süresi 121 dakika olan “La battaglia di Algeri”, kendisinden seneler sonra çekilen “Traffic”, “Splendor”, “Jin-Ro”, “Inglourious Basterds” gibi yapımları etkiledi. İtalya – Cezayir ortak yapımı olan film, yönetmen Ken Loach‘ın favorileri arasında yer alıyor.

Ran (1985)

queennothing | 13 September 2011 22:20

1910 senesinde Japonya’da dünyaya gelen yönetmen Akira Kurosawa, “Yojinbo”, “Seven Samurai”, “Rashomon” gibi filmlerle başarısını kanıtlamıştır. 1998 senesinde kaybettiğimiz Kurosawa’nın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Ran“, 1985 senesinde gösterime girdi. İngiliz oyun yazarı William Shakespeare’nin “Kral Lear” adlı eserinden uyarlanan film, En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Set Dekorasyonu ve En İyi Yönetmen dallarında Oscar adayı olurken En İyi Kostüm Tasarımı dalında Oscar kazandı. Tatsuya Nakadai, Akira Terao, Daisuke Ryû, Jinpachi Nezu gibi isimlerin rol aldıkları eser 12 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekildi. 16. Yüzyıl’da geçen “Ran”, eleştirmenler ve sinemaseverler tarafından Kurosawa’nın başyapıtı olarak görülmekte. Orjinal süresi 162 dakika olan “Ran”, tüm sinema seyircilerine tavsiye edilebilir.

Alatriste (2006)

elizabethtaylor | 03 September 2011 20:08

Arturo Pérez-Reverte’nin eserlerinden uyarlanan 17. Yüzyıl savaş filmi “Alatriste“, 2006 senesinde gösterime girdi. İspanyol yönetmen Agustín Díaz Yanes tarafından çekilen 25 milyon Dolarlık yapımda aktör Viggo Mortensen, Unax Ugalde, Elena Anaya, Pilar López de Ayala, Javier Camara, Ariadna Gil gibi isimler de rol alıyor. Cartagena Film Festivali, Avrupa Film Ödülleri, Sinema Yazarları Derneği ve Goya Ödülleri’nde çeşitli ödüller kazanan film, 145 dakikadır. İspanya’nın 17. Yüzyıl’da içinde bulunduğu vaziyeti anlatan yapım, bir savaşçı olan Diego Alatriste’nin öyküsüne dayanıyor. Krallığın emrinde bir savaşçı olan Alatriste’nin gelişen olaylarla Engizisyon’un insafına kalışını ve bu durumdan kurtulma yollarını aramasıyla şekilleniyor.

Stalag 17 (1953)

queennothing | 23 July 2011 22:04

1906 ile 2002 tarihleri arasında yaşamış olan usta yönetmen Billy Wilder‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Stalag 17“, 1953 senesinde gösterime girdi. Donald Bevan ile Edmund Trzcinski’nin oyunundan uyarlanan film, 2 Milyon Dolar’dan az bir bütçeyle Amerika’da çekildi. En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar Ödülü kazanan film, En İyi Yönetmen ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında Oscar adayı oldu. Senaryosu Wilder ile Edwin Blum tarafından yazılan yapımın düzenlemelerini George Tomasini, sanat yönetmenliğini Franz Bachelin ile Hal Pereira, dekoratörlüğünü Sam Comer ile Roy Moyer, müziklerini ise Leonid Raab yaptı. Filmde 1981 senesinde yaşamını yitiren Oscar Ödüllü aktör William Holden, Don Taylor, üç defa Oscar’a aday gösterilen aktör Otto Preminger, Harvey Lembeck, Neville Brand, Peter Graves, Michael Moore, Gil Stratton, Sig Ruman, Robert Strauss ve Richard Erdman gibi isimler rol alıyor.

Ivanovo detstvo (1962)

queennothing | 26 June 2011 13:42

Sinemaya ‘Tarkovksi tarzı’ diye bir tanımlama getiren Rus yönetmen Andrey Tarkovskiy, 1932 ile 1986 tarihleri arasında yaşamış yaratıcı ve özgün bir yönetmendir. Tarkovski’nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Ivanovo detstvo” (Ivan’ın Çocukluğu), 1962 senesinde ilk olarak Moskova’da gösterildi. 2004 senesine kadar dünyanın pek çok yerinde gösterimi yapılan 95 dakikalık yapım, Ukrayna’da çekildi. Vladimir Bogomolov’un hikayesinden uyarlanan “Ivanovo detstvo”da Soyvet Rusya doğumlu Nikolay Burlyaev, Valentin Zubkov ve Yevgeni Zharikov rol alıyor. Venedik Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü’ne layık bulunan film, Tarkovksi’nin ilk uzun metraj deneyimidir.
Ivan, henüz 12 yaşında bir çocuktur. İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler’in ailesine uyguladığı vahşete tanıklık eden küçük Ivan’ın durumu ve bu durumun geleceğini nasıl şekillendireceğini anlatan yapım, seyredilmesi gereken klasikler arasında yer alıyor.

Bronenosets Potyomkin (1925)

queennothing | 20 June 2011 20:08

Rus Sineması’nın usta yönetmenlerinden biri olan Sergei M. Eisenstein, sinemanın ilklerine imza atmış, kendinden sonrakilere de ilham kaynaklığı yapmış yaratıcı bir sinema dehasıdır. 1898 ile 1948 seneleri arasında yaşamış olan Eisenstein’in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Bronenosets Potyomkin“, 1925 tarihinde çekildi. Senaryosu Nina Agadzhanova, Nikolai Aseyev, Sergei Tretyakov ve Eisenstein tarafından yazılan tarih filmi, Ukrayna’da çekildi. Bolşevik Devrimi (Rus Devrimi), diğer sanat dallarında olduğu gibi sinemada da etkisini gösterdi. Bunun en mükemmel örneği kuşkusuz Eisenstein’dir. Sovyetler Birliği’nin kurulması; halkın Rus Çarlığı’na karşı ayaklanmasını bizzat o halk ile gözler önüne seren yönetmen, yalınlığı elden bırakmadan çektiği çarpıcı görüntülerle seyircisini adeta büyülüyor.

Aleksandr Nevskiy (1938)

queennothing | 25 May 2011 21:43

Sovyet Rusya’nın belki de en önemli yönetmenidir Sergei M. Eisenstein. Özgün tekniğiyle, dürüst gözlemciliğiyle sinemada adeta çığır açan Eisenstein’in 50 senelik yaşamı boyunca gerek filmleri, gerekse fikirleri bugün hala tartışılır vaziyette. Yönetmenin 1938 senesinde çektiği sinema filmi “Aleksandr Nevskiy“, faşizmin simgesi olarak görülen Alman diktatör Adolf Hitler’in Sovyetler Birliği’ne saldırmasına karşı eleştiri ve tepki içeriyor. 1984 senesinde hayatını kaybeden Dmitri Vasilyev‘in yardımcı yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosu Pyotr Pavlenko ile Eisenstein tarafından yazıldı. Çekimleri Moskova’da tamamlanan bu 115 dakikalık eserde ‘Aleksandr Nevskiy’i 1966 senesinde yaşamını yitiren aktör Nikolai Cherkasov canlandırıyor.

Kara Kitap; Zwartboek (2006)

queennothing | 21 May 2011 18:38

Hollanda’da dünyaya gelen sinemacı Paul Verhoeven‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Zwartboek” (İngilizce’de ‘Black Book’, Türkçe’de ‘Kara Kitap’), 2006 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Gerard Soeteman ile yine Verhoeven tarafından yazılan film, 20 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle Hollanda, Almanya, İngiltere ve İsrail’de çekildi. Orjinal süresi 160 dakika olan yapımda Hollandalı aktris Carice van Houten, Alman aktör Sebastian Koch, Waldemar Kobus, Halina Reijn, Hollandalı aktör Thom Hoffman, Christian Berkel, Derek de Lint ve Michiel Huisman gibi isimler rol alıyor.
2. Dünya Savaşı’nın son zamanlarında geçen film, savaşın etkisinden senelerce çıkamayacak olan halkın arasından Rachel Stein adlı bir Yahudi kadınının gururlu hikayesini anlatıyor.

Un long dimanche de fiançailles (2004)

queennothing | 13 May 2011 09:40

Oscar adaylığı bulunan Fransız yönetmen Jean-Pierre Jeunet‘i “Amelie”nin yönetmeni olarak tanıdık. Jeunet’in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Un long dimanche de fiançailles” (Türkçe’de ‘Kayıp Nişanlı’), 2004 senesinde gösterime girdi. Sebastian Japrisot’un romanından uyarlanan filmin snearyosu Guillaume Laurant ve yönetmen Jeunet tarafından yazıldı. 1976 doğumlu Fransız aktris Audrey Tautou‘nun başrolünde yer aldığı filmde Gaspard Ulliel, Fransız aktris Marion Cotillard, Dominique Pinon, André Dussollier, Jodie Foster, Clovis Cornillac ve Albert Dupontel gibi isimler rol alıyor. 47 Milyon Dolar ile Fransa’da çekilen film, iki dalda Oscar adayı oldu.