bildirgec.org

eyes wide shut hakkında tüm yazılar

Stanley Kubrick

queennothing | 01 October 2012 11:38

26 Temmuz 1928, New York, Amerika doğumlu Stanley Kubrick, gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerden biri olma özelliğini taşıyor. Gertrude Nee Perveler ve Jacques Leonard Kubrick’in oğulları olarak Manhattan Hastahanesi’nde dünyaya gelen Kubrick, küçük yaşta babası sayesinde caz müziği aşığı olmuştu. 1934 senesinde, Kubrick 5 yaşındayken doğan kızkardeş Barbara ile aileye bir üye daha eklendi. Müziğe özel bir ilgisi olduğuna inanan Avusturya kökenli Kubrick, davul çalmaya başladı ve geleceğini, profesyonel davuculukta görüyordu. Babasının hediye ettiği fotoğraf makinesiyle dikkat çekici kareler yakalayan Kubrick, yine babasından öğrendiği satranç sayesinde davulcu olmaktan vazgeçti. Okulda fizik dışındaki derslere ilgisi olmadığı gözlemlenen genç adam, okulu bitirir bitirmez zamanını fotoğraf çekmekle geçirir oldu. Bir miktar para karşılığında, yakaladığı kareleri satmayı başaran (New York Daily satın aldı) Kubrick, satış rakamları oldukça yüksek bir dergi olan Look‘un kadrolu elemanı oldu. 4 yıl boyunca Look çatısı altında dünyayı dolaşan Kubrick, 20 yaşına geldiğinde ilk evliliğini gerçekleştirir. 28 Mayıs 1948 tarihinde Toba Metz ile dünyaevine giren Kubrick, Greenwich Village’a taşındıktan sonra New York’ta ikamet eden Museum Of Modern Art‘ın daimi takipçisi haline geldi ve gösterimi yapılan filmleri aralıksız izledi. Zamanla tutkunu haline geldiği filmler, Kubrick’i bambaşka bir yöne doğru çekmekteydi; yönetmenlik.
Arkadaşlarıyla birlikte biriktirdiği parayla, günlüğü 25 dolar olan bir kamera sistemi kiralayan Kubrick, profesyonel sinemacılığa girişini şöyle özetliyor;

“Eğer Bir şey yazabiliyorsa ve ya düşünebiliyorsa, filme çekilebilir.” STANLEY KUBRİCK

AKTURK19 | 12 August 2010 12:17

Stanley Kubrick
Stanley Kubrick

Hayatımda düşüncelerime değişik bir yön katan, çok farklı ve aşırı mükemmeliyetçi bir yönetmen olmakla beraber beni çok büyük ölçüde değiştirmiştir. Özellikle Spartacus 1960 yapımı filmi hem ödülleri bakımından hem de mükemmel bir konu bütünlüğü ile tam bir mükemmeliyetçi bir karaktere sahip olduğunu anlatabilir size. Tabii ki ‘A Clockwork Orange’ de yabana atılmamalı…

Ansiklopedik bilgilere bakarsak Stanley Kubrick, 26 Temmuz 1928 dünyaya gelmiş ve 7 Mart 1999 da ölmüştür. Genel olarak Kubrick dediğimizde tanıyanlarımızın aklına ilk Mükemmelciğiliği ve detaylı anlatımları aklına gelir..

Kubrick için, yönetmenlik hayatında en büyük etkenin fotoğrafçılık olduğunu söyleyebilirim. Amatör olarak başladığı fotoğraf dalında çok kısa sürede ilgi çekmiş olsa gerek ki ABD de bir dergide fotoğrafçı olarak değişilmeyen bir eleman olmuştur. Şu anki eserlerine baktığımızda da zaten fotoğraflarının da ne kadar bir mükemmeliyete sahip olduğunu ve ne taşıdığı izlerde Stanley’i bulmakda mümkündür.

Beni de kendi yapımları değiştirdiği ve mükemmeliyetçi bir yapıya çektiği gibi kendisini de fotoğrafçılık yaptığı yıllarda, izlediği filmler etkilemiş olsa gerek ki kendi içinde de olan mükemmeliyetçi ve en iyiyi isteme arzusu, izlediği filmlerden daha iyisini yapabileceği inancını içine doğurmuştu. Bunun üzerine Stanley, yönetmenliğe ayak atmış ve çok büyük yapımalara imza atmış ve yapımları bir çok dalda ödüllerde almıştır. Ayrıca istediği ünvanıda almıştır. Buna ilk örnek ve en güzel örnek de 1962 yapımı Lolita filmidir.

Tom Cruise

queennothing | 22 October 2009 09:48

Thomas Cruise Mapother IV (bu ad, büyük-büyükbabasından beri devam eden bir gelenekti, Tom’un babası III), 3 Temmuz 1962 tarihinde New York, Syracuse’da elektrik mühendisi olan Thomas Cruise Mapother III ve özel okul öğretmenliği yapan Mary Lee’nin oğlu olarak dünyaya geldi. Kanada’da ikamet eden Robert Hopkins Public School ve yine Kanada sınırları içinde bulunan Henry Munro Middle School‘da eğitim gören Tom, eğitim hayatı boyunca yaklaşık 14 okul değiştirdi.
19 yaşına gelen Tom, sinemadan yana kullandığı seçiminin hayatını tümünden değiştirmesine izin verdi ve 1981 senesinde Brooke Shields ve Martin Hewitt‘in başrollerini paylaştığı ‘En İyi Müzik’ dalında Oscar adayı olan “Endless Love” (‘Billy‘ karakteriyle) adlı yapımda rol aldı. Aynı yıl, Harold Becker‘in yönetmenliğini yaptığı, Timothy Hutton, George C. Scott, Sean Penn ve Ronny Cox‘un rol aldığı “Taps” (‘David Shawn‘ karakteriyle) adlı yapımda yer aldı.
1983 yılında Tom, usta yönetmen Francis Ford Coppola‘nın yönettiği “The Outsiders” (‘Steve Randle‘ karakteriyle), Jackie Earle Haley ile birlikte “Losin’ It” (‘Woody‘ karakteriyle) komedisinde, Paul Brickman‘ın yazıp, yönettiği, kendisine Altın Küre adaylığı getiren “Risky Business” (‘Joel Goodsen‘ karakteriyle) adlı yapım ve “All The Right Moves” (‘Stefen Djordjevic‘ karakteriyle) adlı yapımda yer aldı.

Nicole Kidman

queennothing | 16 June 2009 09:51

20 Haziran 1967, Hawaii, Amerika doğumlu Nicole Mary Kidman, çocukluğundan aklında kalan her anıyı, Avustralya’da geçirdi. Kendisinden 3 yaş küçük kızkardeşi Antonia Kidman (yapımcı), psikoloji uzmanı, yazar babası Anthony Kidman ve hemşire annesi Janelle Ann MacNeille Kidman ile Avustralya’da yaşayan Nicole, sanata sıcak bakan ebeveynlerinin de etkisiyle önce baleye, sonra tiyatroya yöneldi. Bir süre sonra ‘oyuncu olmak’ istediğinden emin olduğunu ailesine bildiren Nicole, ‘St Martins Youth Arts Centre‘ (Melbourne, Avustralya), ‘Australian Theatre for Young People‘ (Avustralya) ve ‘St. Philip Theater‘ (Avustralya, kapandı)’da eğitim aldı. Ancak, Kidman şansı 16’sında dönmüştü; Avustralyalı yönetmen Howard Rubie‘nin yönetmenliğini üstlendiği televizyon gösterimi için çekilen “Chase Through the Night” adlı yapımda ‘Petra‘ karakterini canlandıran Kidman, aynı yıl ‘Sheena Henderson‘ karakterini canlandırdığı “Skin Deep” adlı TV filminde de rol aldı. Yine aynı yıl Henri Safran‘ın yönettiği “Bush Christmas” adlı yapımda ‘Helen’ karakterini canalndıran Kidman, İngiliz yönetmen Brian Trenchard-Smithin yönettiği “BMX Bandits” adlı macera yapımında ‘Judy‘ karakterini canlandırdı. 1984 yılında, Gary Conway‘ın yönettiği “Matthew and Son“da ‘Bridget Elliot‘ karakterini canlandıran Kidman, 13 sezonu tamamlayan “A Country Practice” dizisinin iki bölümüne, ‘Simone Jenkins‘ karakteriyle konuk oyuncu olarak katıldı.

Eyes Wide Shut (1999)

queennothing | 22 May 2009 09:43

Sinema camiasında adı yerlere göklere sığmayan Stanley Kubrick‘in yönetmenliğini yaptığı son sinema filmi “Eyes Wide Shut“, Arthur Schnitzler‘in ‘Traumnoveller’ (Rüya Roman) adlı hikayesinden uyarlandı.

Dr. William Bill Harford, karısı Alice ve kızıyla sıradan bir hayat yaşamaktadır. Alice ile bir gece partisine katılan Bill, partide kendisine ilgi gösteren kızlarla yakınlaşır. Alice ise, kocasından bağımsız, kendisini dansa kaldıran bir adamla oldukça yakın bir ilişki kurarken, daha fazla yakınlaşmayı reddederek, kocasına ne kadar bağlı olduğunu anlatır.
Bill‘in ise farklı bir sorunu vardır, parti sahibinin yatak odasında genç bir kız, çıplak bir halde uyuşturucu komasına girmiştir. Genç kızı hayata döndüren Bill, gecenin ilerleyen saatlerinde karısı Alice ile eve döner.
Sıradan konular hakkında konuşan çift, birden ‘aldatma’ konusu hakkında konuşmaya başlar. Kocası Bill‘i kadın hastalarından kjıskanan Alice, kıskanılma arzusunu açığa vurarak, yıllar önce birlikte kaldıkları otelde, bir ordu görevlisiyle yaşadığı seks fantezisini, Bill‘e anlatır.