bildirgec.org

sci fi hakkında tüm yazılar

Açlık Oyunları; The Hunger Games (2012)

elizabethtaylor | 04 December 2011 12:35

Ülkemizde de en çok okunan kitaplar listesinde yer alan bir yazar olan Suzanne Collins’in romanından uyarlanan sinema filmi “The Hunger Games“, “Pleasantville”nin yönetmenliğini de yapmış olan yönetmen Gary Ross tarafından çekildi. Senaryosu yine Ross tarafından yazılan filmde 90’lı yıldız Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Wes Bentley, Emmy adaylığı bulunan Amerikan aktris Elizabeth Banks, aktör Woody Harrelson, Stanley Tucci, usta aktör Donald Sutherland, Willow Shields, Isabelle Fuhrman, Alexander Ludwig ve Toby Jones gibi isimler rol alıyor.

Womb (2010)

havintk | 02 October 2011 17:00

Benedek Fliegauf isimli macar yönetmenin deneysel filmlerinden biri olan womb filmi if istanbul 2011‘in en dikkat çekici yapımlarından biridir. 1974 Macaristan doğumlu yönetmenin ilk ingilizce filmi özelliğini de taşımaktadır filmimiz.

womb
womb

Filmin kadrosuna gelecek olursak The Dreamers filminden ve Camelot dizisinden tanıdığımız Eva Green ile Doctor Who dizisinden tanıdığımız Matt Smith başrolleri paylaşmaktadır. Film içinde yan rollerde ise yine başka bir İngiliz oyuncu, skins dizisinde cassie rolüyle karşımıza çıkan Hannah Murray bulunmaktadır.

J.J. Abrams “Star Trek 2″yi de yönetecek

queennothing | 14 September 2011 10:17

Lost dizisinin yapımcısı olarak bilinen J.J. Abrams‘ın çektiği “Star Trek“, gişede 386 Milyon Dolar elde ederek 2009 senesinin en çok seyredilen filmlerinden biri olmuştu. Chris Pine, Zachary Quinto, Simon Pegg, Bruce Greenwood, Zoe Saldana, Eric Bana, Leonard Nimoy ve Karl Urban gibi isimlerin rol aldıkları yapımın devam filmi olan “Star Trek 2″nin de 2012 senesinin ortasında vizyona sokulması planlanıyor. Henüz senaryosu bile hazırlanmayan “Star Trek 2″nin yönetmeni geçtiğimiz günlerde belli oldu. İlk filmi yöneten usta sinemacı Abrams, serinin ikinci filmini de kendisinin çekeceğini açıkladı. Önümüzdeki bir senelik zaman diliminde bizlere sabırla beklemek düşüyor.

Rise of The Planet of The Apes (2011)

padmess | 19 August 2011 16:46

İlk defa 1968’de Franklin J. Schaffner tarafından çekilip 6 filmlik bir seri yaratılan maceranın başlangıcı: Rise of the Planet of the Apes !

Son olarak Tim Burton tarafından yılında çekilen Planet of The Apes, pek de beklenen ilgi ve başarıyı eleştirmenlerce yakalayamamıştı.
Kendi tarzını özellikle de oyunculardaki makyajlarla hissettiren Burton, Mark Wahlberg ve Helena Bonham Carter ile çalışmıştı.

Maceranın en başı ve serinin aslında ilk filmi ise bu yıl karşımıza Maymunlar Cehennemi Başlangıç olarak çıktı.

Stargate (1994)

queennothing | 14 August 2011 13:05

Almanya doğumlu yönetmen Roland Emmerich‘i “2012”, “The Day After Tomorrow”, “Godzilla” ve “Independence Day” gibi filmlerden tanıyoruz. Emmerich’in 1994 senesinde çektiği sinema filmi “Stargate” de yönetmenin en iyileri arasında yer alıyor. Senaryosu yine Emmerich ile Dean Devlin tarafından yazılan 55 Milyon Dolarlık film En İyi Bilim Kurgu Filmi dalında Satürn Ödülü kazanırken dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen fantastik ve bilim-kurgu içerikli film festivallerinde de çeşitli ödüllere aday gösterildi. 1951 doğumlu Amerikan aktör Kurt Russell, Amerikan aktör James Spader, Alexis Cruz‘un başrollerini paylaştıkları filmde Viveca Lindfors, Mili Avital, Djimon Hounsou, Leon Rippy, John Diehl, Carlos Lauchu, Erick Avari, French Stewart, Christopher John Fields, Jaye Davidson, Derek Webster, John Storey, Rae Allen, Richard Kind ve Kenneth Danziger gibi isimler de rol alıyor. Film, 1997 senesinde “Children of the Gods” dizisi ile devam etti.

İlk Yenilmez: Kaptan Amerika’nın akıbeti belirsiz

elizabethtaylor | 08 July 2011 23:53

Marvel’in son bombası Captain America hakkındaki tartışmalar devam ediyor. Amerikan propagandası yapıldığı iddia edilen filmin yönetmeni Joe Johnston ise sessizliğini korurken 140 Milyonluk filmin çekimlerinin bittiği duyuruldu. Ancak ortada bir sorun var. Amerika’dan çıkma milliyetçi bir karakteri anlatan filmin adı (İlk Yenilmez: Kaptan Amerika), bazı ülkeler tarafından kabul edilmedi. Ukrayna ve Rusya’nın ‘İlk Yenilmez’ adıyla vizyona sokacağı yapımın Çin’deki akıbeti henüz belli değil.

“Captain America” kamera arkası görüntüleri

queennothing | 29 June 2011 15:45

Amerika’da 22 Temmuz, ülkemizde ise 2 Eylül 2011’de vizyona girmesi beklenen “Captain America: The First Avenger“in ilk resmi fragmanını Uçandaire okuyucularıyla paylaşmıştık. Jumanji ve The Wolfman’dan tanıdığımız Joe Johnston‘un çektiği filme ait bir kamera arkası videosu yayınlandı. 3 dakika 40 saniye olan videoda bir yandan filmin yapım sürecinden kısa kısa bahsedilirken, bir yandan da çekim anları paylaşılıyor. Videoyu buradan (1, 2, 3) seyredebilirsiniz.

200 yıl sonra; Sleeper (1973)

queennothing | 23 June 2011 16:09

Annie Hall, Manhattan, Hollywood Ending, Bananas gibi yapımlarla eleştirel komedi türünün ustası kabul edilen Woody Allen, 1935 senesinde Amerika’da dünyaya geldi. Yönetmenlik kariyerine onlarca film sığdıran Allen’in 1973 senesinde çektiği sinema filmi “Sleeper” (200 Yıl Sonra), bilim-kurgu/ komedi türünün değerli bir örneğidir. İçerisinde sanat, politika ve bilim dünyasına anlamlı göndermeler bulunan film, devlet sistemini eleştirmekten de geri durmuyor. Senaryosu Allen ile Marshall Brickman tarafından yazılan filmde Allen’in yanı sıra Oscar Ödüllü Amerikan aktris Diane Keaton, aktör John Beck, Mews Small, Mary Gregory, Don Keefer ve Brian Avery gibi isimler de rol alıyor. 2 Milyon Dolar gibi mütevazı bir bütçeyle çekilen ve ülkemizde 1975 senesinde gösterime giren “Sleeper“, Satürn Ödülleri’nde En İyi Bilim-Kurgu Filmi dalında aday oldu.

Ölümü yaşayanlar; Flatliners (1990)

queennothing | 22 June 2011 21:14

Amerikan yönetmen Joel Schumacher‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Flatliners“, 1990 senesinde çekildi. Senaryosu Peter Filardi tarafından yazılan filmde Altın Küre Ödüllü aktör Kiefer Sutherland, Oscar Ödüllü Amerikan aktris Julia Roberts, Kevin Bacon, Hope Davis, Oliver Platt ve William Baldwin gibi isimler rol alıyor. Ortalama 26 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekilen bilim-kurgu/ korku filmi “Flatliners” (Çizgi Ötesi), En İyi Ses Efekti dalında Oscar adayı olurken, En İyi Bilim-Kurgu Filmi ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dallarında Satürn adayı oldu. Film, ülkemizde ‘Çizgi Ötesi’ adıyla 1991 başında vizyona girdi. Ölümden sonra yaşam olup olmadığı üzerine çekilen filmlerin aksine “Flatliners”, ölüm anının nasıl bir şey olduğunu bilmek isteyen bir grup doktor adayının heyecanlı ve tehlikeli maceralarını anlatıyor.

The Last Man on Earth (1964)

queennothing | 20 June 2011 22:14

Richard Matheson’un “I am Legend” adlı romanından uyarlanan sinema filmi “The Last Man on Earth“, Ubaldo Ragona ile Sidney Salkow tarafından çekildi. Senaryosu Furio M. Monetti, William F. Leicester ve yönetmen Ragona tarafından yazılan filmin çekimleri İtalya’da gerçekleşti. 1993 senesinde yaşamını yitiren Vincent Price‘nin başrolünde yer aldığı eserde Franca Bettoia, Emma Danieli, Giacomo Rossi-Stuart ve Umberto Raho da rol alıyor. Orjinal süresi 86 dakika olan “The Last Man on Earth“, 2007 senesinde Francis Lawrence tarafından “I am Legend” adıyla yeniden çevrildi.
Dünya, etkili bir virüs yüzünden alt üst olmuş, insan ırkı son bulmuştur. Kalanların vampire dönüştüğü bu yerde yaşayan son insan Doktor Robert Morgan’dır. Virüse çare arayan Doktor, önce kızını, sonra karısını kaybetmenin acısıyla göğsünü gere gere ‘Ben dünyadaki son insanım’ diyor. Romanın en iyi uyarlaması olan bu eser, Türkçe’ye ‘Dünyadaki Son Adam’ olarak çevrildi.