GMail’i, özellikle GMail Labs ekibinin geliştirdiği araçlar ile, bir posta kutusundan daha fazlası ile kullanıcılarına sunmayı hedefleyen Google; iGoogle sayfasına, Google Toolbar’a ve web sayfalarına çeşitli türde araçların eklenmesi için geliştirdiği Gadget altyapısının diğer servislerinde de kullanılabilmesi için, bu servislere birer Kenar Çubuğu (Sidebar) eklemişti.

Bu Kenar çubuğu sayesinde; gerek Google’ın orjinal gadget’lerini gerekse 3.parti birçok gadget’ı direkt olarak veya url adresleri ile kolayca ekleyebilmekteyiz.Gadget’leri url adresleri ile eklemek için önce GMail Labs tarfından geliştirilen Tüm gadget’ları URL yoluyla ekle (Add any gadget by URL) aracını Ayarlar(Settings)>Labs bölümünden etkinleştirmeniz gerekmekte.

Bu aracı etkinleştirdiğinizde Ayarlar bölümüne Gadgets adı ile bir sekme eklenmekte.Bu sekme aracılığı ile 3.parti veya kendi oluşturduğunuz gadget’leri url adresleri ile GMail’in kenar çubuğuna kolayca ekleyebilirsiniz.

Sosyal Medya sitelerinin web kullanıcıları nezdinde oldukça revaçta olduğu bugünlerde, artık bir çok web kullanıcısının bir çok sitede hesapları bulunmakta.Bu listedeki gadget’ları GMail Kenar çubuğuna ekleyerek hem bu hesaplarınızdan bazılarına erişerek çeşitli işlemler gerçekleştirebilir hem de bu sitelerdeki dinamik içeriği gerçek zamanlı (Real-Time) olarak takip edebilirsiniz.1-TwitterGadget Ekleme Adresi: Twitter hasabınızı GMail’inizden kolayca güncelleyebileceğiniz ve görüntüleyebileceğiniz bir araç.

2-Use FriendFeed? Ekleme Adresi: FriendFeed’teki arkadaşlarınızın aktivitelerini kolayca takip edebilirsiniz.3-MySpace Ekleme Adresi: MySpace hesabınızı giriş yaparak arkadaşlarınıza, notlarınıza ve diğer içeriklerinize ulaşabilirsiniz.4-Digg Gadget Ekleme Adresi: Link/Haber paylaşım sitesi Digg’de oluşan en son trendleri kategorilendirilmiş olarak takip edebilirsiniz.

5-Wikipedia Search Ekleme Adresi: GMail’inizden çıkmadan, web ansiklopedisi Wikipedia’da arama yapabilirsiniz.6-Bit.ly URL Shortener Gadget Ekleme Adresi: GMail sayfanızdan arkadaşlarınız ile sohbet veya mesaj aracılığı ile paylaşacağınız URL adreslerini Bit.ly servisi ile kolayca kısaltabilirsiniz.
Bonus+++++:
+7-World Clock Ekleme Adresi: Dünya üzerinde farklı saat dilimlerinde bulunan birçok şehirde, o an saatin kaç olduğunu görebilirsiniz.+8-Calculato: Ekleme Adresi: Basit veya karmaşık matematik işlemleri için kullanabileceğiniz bir hesap makinesi.+Gmail Labs’tan yeni öneriler…+Otomotik Çeviri GMail’de+GMail’i Sıkılmadan BekleyinKaynak:makeuseofalgoz: Blog FriendFeed Twitter Facebook Email RSS