bazı oynatıcılar destekledikleri format sayısının çokluğuyla, bazıları basit ve kullanışlı olmalarıyla, bazıları ise gelişmiş ayar seçeneklerinin olmasıyla ön plana çıkıyor. şimdi bu yazımızda en iyi olanlara bir göz atalım.1 – GOM Playeren popüler oynatıcı denilebilir. ücretsizdir ve temel ses ve video codecleri beraberinde gelmektedir. bir kısmı bozuk olan dosyaların sağlam kısımlarını oynatabilir. indirilmekte olan dosyaların inmiş kısımlarını da oynatabilir.

GOM Player
GOM Player

2 – VLC Media Playerçok gelişmiş ve çok sayıda ayar seçenekleri bulunmaktadır. dvdler için idealdir. ancak pek şık ve kullanışlı olduğu söylenemez.

VLC Media Player
VLC Media Player

3 – BSplayereskiden en popüler oynatıcı olamsına karşın son yıllarda tahtını kaptırmıştır. çok sayıda formatı desteklemektedir. kendisine has bir dış görünümü vardır. altyazı seçenekleriyle ön plana çıkmaktadır.

BSplayer
BSplayer

4 – PowerDVDücretlidir. ancak paraya kıyıp da satın alanları çok gelişmiş 3d özelliklere kavuşacaklardır. blue-ray ve dvdye tam destek vermektedir. video kalitesi olarak da en iyi görüntüyü veriyor denebilir.

PowerDVD
PowerDVD

5 – Winampmp3 oynatıcısı olarak en popüler olanıdır. ancak video oynatıcısı olarak pek tercih edilmez. son derece gelişmiş ve zengin bir dış görünüme destek vermektedir. 5.1 ses sistemlerini desteklemekte de en iyisi denebilir.

Winamp
Winamp

6 – Windows Media Player 12işletim sistemiyle birlikte gelidiği için geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir. internetten albümler hakkında bilgiler depolayabilir. ancak rakiplerine göre hantal olduğundan pek sevilmez.

Windows Media Player 12
Windows Media Player 12

7 – Media Player Classicaçık kaynak kodlu olduğundan bir çok codec paketiyle birlikte gelmektedir. sırf bu yüzden bile çok tanınır hale gelmiştir. kullanımı basittir ve hızlı çalışır. bu artılarından dolayı geniş bir kullanıcı grubu vardır.

Media Player Classic
Media Player Classic

8 – DivX Playerdivx formatlarına tam destek vermektedir ve eskiden gelme bir alışmış kullanıcı topluluğuyla hala adından söz ettirir durumda.

DivX Player
DivX Player

9 – Zoom Playerçok şık bir tasarımı vardır. genelde bilinmeyen bir oynatıcıdır ancak bilenler ondan kesinlikle vazgeçmezler. çünkü çok hızlıdır. sistem kaynaklarını minimum seviyede kullanır ve çok hızlı yüklenir.

Zoom Player
Zoom Player

10 –QuickTime Playerkendine has formatı oynatmakla ünlüdür. eski sürümlerine nazaran kullanımı kolaylaştırılmıştır. sistemin bağlantı hızını kontrol ederek ona en uygun kalitede görüntüyü çekmenizi sağlar.

QuickTime Player
QuickTime Player

popüler yazılarım:
* 10 temel wordpress eklentisi* masaüstünüzü internete taşımaya ne dersiniz?* 2010’un en iyi bedava 10 programı* wordpress için gravatar