bildirgec.org

media hakkında tüm yazılar

en iyi 10 medya oynatıcı

silver530 | 12 February 2011 11:33

bazı oynatıcılar destekledikleri format sayısının çokluğuyla, bazıları basit ve kullanışlı olmalarıyla, bazıları ise gelişmiş ayar seçeneklerinin olmasıyla ön plana çıkıyor. şimdi bu yazımızda en iyi olanlara bir göz atalım.

1 – GOM Player

en popüler oynatıcı denilebilir. ücretsizdir ve temel ses ve video codecleri beraberinde gelmektedir. bir kısmı bozuk olan dosyaların sağlam kısımlarını oynatabilir. indirilmekte olan dosyaların inmiş kısımlarını da oynatabilir.

GOM Player
GOM Player

Facebook’tan Görüntülü Sohbet

angelsdemos | 01 December 2010 09:29

Facebook‘un kullanıcılarına sunduğu anlık sohbet uygulaması, Facebook’un popüleritesinin artması ile birlikte oldukça rağbet görüyor. Peki ama bu kadar popülerleşen bir sohbet uygulaması yakında görüntülü ve sesli chat uygulaması da sunabilir mi?

Facebook’ta uygulama geliştiricisi olan Tal Ater, bu sorunun yanıtının “evet” olduğunu düşünüyor. Yakında Facebook üzerinden görüntülü ve sesli sohbet şansına sahip olacağız. Ater’in, Facebook’un altyapısındaki kodları incelerken rastladığı VideoChat nesnesi ise bunun en önemli kanıtı.

Bu proje hakkında henüz Facebook’tan resmi bir açıklama gelmemesine rağmen diğer uzmanlara göre de Facebook’tan görüntülü ve sesli sohbet oldukça olası ve uzak bir zaman diliminde görülmüyor. VideoChat nesnesi Skype ve Skype ID ile iliştirilmiş durumda. Bu nesne sayesinde Internet Explorer ile ActiveX sayesinde görüntülü ve sesli sohbet imkanı doğabilir. Veya Skype SDK üzerinden tüm tarayıcılarda bu uygulama çalıştırılabilir.

Sosyal Medya İkon Setleri

angelsdemos | 30 November 2010 09:24

Web sitelerimizi renklendiren ve tam olarak tasarımı oturtan ikonlar artık web tasarımdaki vazgeçilmezlerden biridir. Sosyal medyanın günümüzde popülerleşmesiyle ise sosyal medyaya özel ikon setleri hazırlanmaya başlandı. Aşağıdaki ikonların tümünü web sitenizde ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Farklı tarzlarda 350 tane sosyal medya ikonu:

Sketchy Social Media Icons

Isometrica (Volume 1): A Free Social Media Icon Set

Picasso: A Free Social Media Icon Set

Blekko

angelsdemos | 04 November 2010 09:37

Google, dünyadaki en çok kullanılan ve en popüler arama motoru olarak kendi piyasasında tekelliğini koruyor. Onunla aynı pazarda olabilmek için Microsoft, Yahoo gibi şirketler oldukça büyük yatırımlar yaparak arama motorlarını geliştirmeye çalıştılar. Pek başarılı olamasalar da her geçen gün farklı kişilerden farklı projeler gelmeye devam ediyor. Bunlardan biri de Blekko .

Google’ın arama sonuçlarının web çöplüğü olduğunu düşünen Blekko’nun yapımcısı Rich Skrenta, Google sonuçlarının link ve etiket çöplüğü olduğu görüşünde. Bu yüzden slashtag adını verdikleri bir özellik kullanıyorlar. Blekko bu sayede kullanıcılarına özel arama sonucu veriyor.

Blekko’daki sonuçlar aynı site üzerinden olmuyor, her zaman aranan farklı içerik ile size sunuluyor. Henüz 3 milyar web sitesi üzerinde tam olarak arama yapabilse de Blekko, bazen Google’dan daha tutarlı sonuçları kullanıcılarına sunabiliyor.

Zumocast

deLe | 02 November 2010 18:47

http://www.zumocast.com/

Steve Jobs’un Android Polemiği

angelsdemos | 22 October 2010 09:33

Apple‘ın popüler ceo’su Steve Jobs, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konferansta Google’ın mobil işletim sistemi Android’i taşa tuttu. Kendi ürünlerini özellikle iPad’ı oldukça öven ve Anroid sistemi hakkında birçok açıklama yapan Jobs’a cevap geçikmeden Google’dan geldi.

Android cihazlar için birden fazla uygulama mağazasının bulunmasını eleştiren Jobs, aşağıdaki açıklamada bulundu;

Bunu Apple’ın entegre uygulama mağazası ile kıyaslayın. Üç kat daha fazla uygulama var ve geliştiriciler tek adımda paralarını alıyor. Google haklı olsaydı ve gerçek mesele açık-kapalı platform olsaydı bile her zaman açığın kazanmadığını hatırlamakta fayda var

Ayrıca Google’ın günlük 200.000 cihaz aktivasyon ettiğini fakat Apple’ın 275.000 ve 300.000 arası aktivasyon yaptığını belirten Jobs, Android’in açık iPhone’nun kapalı olarak değerlendirilmesini aşağıdaki sözleri ile eleştirdi;

Google Me Geliyor

angelsdemos | 29 September 2010 19:45

Sosyal ağlar hayatımızın vazgeçilmezleri haline geldi.Facebook, Twitter, FriendFeed, Buzz gibi farklı sosyal platformlar sayesinde birçok kişi ile aynı anda farklı mekanlarda bile olsak iletişim kurabiliyoruz.

Google oldukça büyük bir şirket olsada sosyal ağ konusundaki atılımları sonuçsuz kaldı.Önce Facebook benzeri uygulaması Orkut, büyük bir hayal kırıklığı uğratarak oldukça zayıf kaldı.Daha sonra Buzz büyük bir etki yaratsada Google’ın beklediği ilgiyi görmedi.

Facebook’a Yeni Güvenlik Özelliği

angelsdemos | 07 September 2010 12:19

Dünyanın en kalabalık ve en gelişmiş sosyal ağı Facebook, kullanıcılarının güven sorunundaki endişeleri üzerine yeni bir özelliği kullanıma açmak üzere. Bu yeni özellik sayesinde hesabınızın şifresinin çalınıp çalınmadığını veya başkaları tarafından kullanılıp kullanılmadığı endişesinde kalmanız gerekmeyecek.

Hesap güvenliği” bölümü altında olacak bu yeni özellik sayesinde hesabınızın hangi zaman aralığında, yerini, saatini, hangi tarayıcı ve hangi cihaz ile ulaşıldığını öğrenebileceksiniz. İsterseniz o cihaz üzerinden ulaşımı da engelleyebilecek ve oturumu kapatabileceksiniz.

Twitter, Tweet Media’yı Test Ediyor!

admin | 27 July 2010 18:00

Kullanıcılarına farklı özelliklerle daha ilgi çekici/eğlenceli/kullanışlı bir Twitter deneyimi sunmayı hedefleyen Twitter geliştiricilerinin en son test ettikleri yeni özellik Tweet Media özelliği oldu.

Bilindiği üzere Twitter’da sadece 140 karakterle sınırlanan text mesajlarını tweet edebilmekteyiz. Tweet Media özelliği testlerden başarı ile geçerse, text mesajlarının yanında artık video ve görsel içerikler de tweetlenebilecek.

Twitter geliştiricileri bu yeni özellik için yeni bir ayarın da eklemeyi planlamaktalar. Tweet Media adındaki bu ayar ile video ve görsel yaplaşımların Twitter ana sayfasındaki akışta yer alabilmesini herkes veya sadece takip ettiklerimiz olarak kısıtlayabileceğiz.