Kabuslar Evi
Kabuslar Evi

Kabuslar Evi, Çağan Irmak’ın 13 bölümden oluşan korku-gerilim hikayeleri anlatan serisinin adıdır. Her bölümde Kabuslar Evi adının yanında anlattığı hikayenin adı yer alır. Hikayeler genelde kısa film tadında olsada 2 saate varan bölümleride mevcuttur. Hikayelerin geçtiği yer büyük, gösterişli, şehirden uzak ıssız bir yerde bulunan ve gizemli yönleri olan bir malikanedir. Her bölüm birbirinden bağımsız olarak farklı kişilerin evi kiralayıp orada bulundukları süre içerisinde yaşadıkları gerilimli olayları anlatır. Seride devamlı oynayan tek kişi evin emlakçısı rolündeki Bilge Şen’dir. Projede yer alan isimler çoğu Çağan Irmak’ın filmlerinde devamlı oynattığı oyuncular olmakla beraber bir çok dizide, filmde yer alan genç oyuncu ve deneyimli tiyatroculardan oluşur.

Kabuslar Evi
Kabuslar Evi

Kabuslar Evi, ilk olarak DVD piyasasında satışa sunuldu ve ardından Fox kanalında televizyonda gösterilmeye başlandı. Seri 13 bölümden oluşmasına rağmen önce ilk 5 bölümü daha sonra 3 bölümü daha piyasaya sürüldü. Daha sonraki bölümler ise sadece televizyonda gösterildi. Kabuslar Evi’nin bir zamanlar tüm bölümlerini ve hikayelerini anlatan ve çeşitli bilgiler veren resmi sitesinin şu an yapım aşamasında olduğu görülüyor. Güncellenme durumunda bu linkten faydalanabilirsiniz. Bölümlerin tanıtımına gelince 13 bölüm çok fazla olduğundan 3 aşamada serinin tüm bölümlerini tanıtmak istiyorum. İlk aşamada 1’den 5’e kadar olan bölümleri tanıtacağım.

Kabuslar Evi : Takip
Kabuslar Evi : Takip

1-Kabuslar Evi – Takip :Çocukken köyünde yaşadığı korkunç olaydan kaçan ve yıllardır otel odalarında yanlız yaşayan İbrahim (Fikret Kuşkan) yeni kitabını yazmak amacıyla tam aradığı gibi olan evi sever ve yerleşir. Ama bu ev onun kafasını rahatlatmaktan çok geçmişiyle hesaplaşmasını ve hayatındaki takibin sona ermesini sağlayacak son durak olacaktır. Bu bölümde bir kurt adam hikayesi anlatılıyor. Ama aslında kurt adam hikayesinin altında daha farklı gerçekler yatıyor.

Kabuslar Evi : Son Dans
Kabuslar Evi : Son Dans

2-Kabuslar Evi – Son Dans :Bu hikayede gençliğinde çok lüks ve zenginlik içinde yaşamış, yaşlanınca bakıma muhtaç hale gelmiş yaşlı bir kadın olan Müyesser’in (Hümeyra) hikayesi anlatılıyor. Tekerlekli sandalyede, konuşamayan ve temel gereksinimlerini bile karşılayamayan Müyesser onu çok seven oğlu (Mahir İpek), çekemeyen gelini (Mahperi Mertoğlu) ve küçük torunuyla (Bensu Boran) birlikte yeni tuttukları büyük evde yaşamını sürdürür. Hayallerinde yaşadığı güzel zamanlar ve gençliği canlanan Müyesser, unutamadığı sevgilisini (Yetkin Dikinciler) evin etrafında ve içerisinde görmeye başlar. Müyesser gördüğü bu hayalin aslında kim olduğunu anladığında yaşadığı işkence dolu hayat bambaşka boyutlara açılacaktır. Bu bölümde oyuncuların performanslarıyla oldukça etkili kısa hikayelerden biri sayılabilir.

Kabuslar Evi - Hayali Cihan :
Kabuslar Evi : Hayal-i Cihan

3-Kabuslar Evi – Hayali Cihan : Cihan (Okan Yalabık), iş hayatının getirdiği stresten bunalmış ve rahatlamak için tam aradığı evi bulmuştur. Ancak başta kafasını dinlemek için ideal olarak gördüğü bu yerde, kısa süre sonra yanlız olmadığını anlar. Evde gezinen hayaletle (Çetin Tekindor) konuşmaya başladığında hayaletin hikayesi Cihan’ın kendisiyle ilgili korkunç bir gerçeği öğrenmesini sağlayacaktır. Bu hayalet hikayesi filmin sonunda ortaya çıkardığı gerçekle seyirciye süpriz bir final vaadediyor.

Kabuslar Evi : Tanıdık Yabancı
Kabuslar Evi : Tanıdık Yabancı

4-Kabuslar Evi – Tanıdık Yabancı :Uzun süredir akıl hastalığından tedavi gören Derya (Zuhal Gencer) bulunduğu hastaneden taburcu olur ve yeni bir hayat kurmak için Sema Emlak’ta işe başlar. Bir gün müşterilerine büyük bir evi gezdirirken orada gizemli bir varlığın olduğunu farkeder. Orada, ölmüş küçük kızını gören ve kurduğu hayalleri yeniden yaşayan Derya gizemli varlıkla konuşmaya karar verir. Derya karşılaşmanın sonucunda ne olursa olsun kafasındakini yapmaya kararlıdır. Kanımca belli bir yere kadar gerilimi çok yükseklere çıkaran bu bölüm gizemli varlıkla kurulan diyalogtan sonra hikayenin tüm gerilimini yok ediyor ve öğreticilik kaygısıyla sönüp gidiyor. Ama yinede bana göre serinin en gerilimli sahneleride bu bölümde bulunuyor.

Kabuslar Evi : Kaçan Fırsatlar Limited
Kabuslar Evi : Kaçan Fırsatlar Limited

5-Kabuslar Evi – Kaçan Fırsatlar Limited :Bu hikayede ise çocukluğundan beri hırslı ve gözü yükseklerde olan başarılı iş adamı Taner’in (Levent Üzümcü) hikayesi var. Taner bir gün işyerinde kendini keser ve bu durumun televizyonda sadece ona görünen garip reklamdan dolayı olduğunu anlar. Reklamı hazırlayan şirkete gittiğinde onu karşılayan müdür Fuat’ın (Ali Düşenkalkar) garip konuşmaları kafasında yer eder. Bu olaydan sonra Taner ve karısının (Bennu Yıldırımlar) kafalarını toparlamak için tuttukları ev, garip şirketle bağlantısı olan ve Taner’in bunun nedenini öğreneceği yer olacaktır.

Kabuslar Evi
Kabuslar Evi

Devam bölümlerini serinin ikincisinde yazmak üzere yazıya burada son veriyorum.