Jason Michael Statham
Jason Michael Statham

Jason Michael Statham! Transporter ile üne kavuşan, aksiyon filmlerinin aranan oyuncusu. Oynadığı her filmde adından söz ettiren ünlü ingiliz sinema oyuncusu Jason Michael Statham 12 Eylül 1972 senesinde Sydenham, Londra’da sahne sanatçısı ve müzikal kostümleri diken anne babanın oğlu olarak dünyaya geldi.

Jason Michael Statham
Jason Michael Statham

Daha sonra Great Yarmouth’a taşınan Statham ailesinin geleneğini sürdürüp sokak tiyatrosunu öğrendi. Aynı zamanda okuduğu okulun futbol takımında 1978-83 seneleri arasında futbol oynadı. Bir çok spor dalı ile ilgilinen ve sanatsal anlamda kendini geliştiren Statham’ın çok ayrı bir tutkusu vardı. Dalış! 1992 senesinde düzenlenen Dünya şampiyonasında 12. oldu. Şu an halen Britain’s National Diving Squad – İngiliz Milli Dalış üyesidir.Statham ünlü olmadan önce çok değişik işlerde çalıştı. Fason malların temini ve satışı, markette kasiyerlik, karaborsa v.b. Bu işlerin ardından French Connection markası için modellik yapmaya başladı ve işte tam o sırada ünlü Yönetmen Guy Ritchie ile tanıştı.

Jason Michael Statham - Guy Ritchie
Jason Michael Statham – Guy Ritchie

Guy Ritchie çevireceği film olan Lock, Stock and Two Smoking Barrels için bir oyuncu aramaktaydı ve zamanı çok kısaydı. Tam bu sırada Statham’ ın daha önce neler yaptığını öğrendi. Ve aklındaki Bacon rolü için Statham’ ın biçilmiş kaftan olduğuna karar verdi. 1998 senesinde Ritchie Statham’ a Bacon rolü için teklif götürdü ve Statham’ ın oyunculuk kariyeri başlamış oldu.Film halk tarafından çok iyi eleştiriler aldı. Aynı zamanda halk çok fazla bilinmeyen bu oyuncuyu çok sevdi. Guy Ritchie adamını bulmuştu. Lock, Stock and Two Smoking Barrels’ ın ardından ikilinin bir başka çok tutulan filmi geldi: Snatch!

Snatch
Snatch

Statham bu filmde Türk rolündeydi. Filmde aktör listesi şöyleydi; Brad Pitt, Dennis Farina, Benicio del Toro ve Jason Statham. Film dünya genelinde 80 milyon dolardan fazla dvd ve vcd satışı yaptı. Ve artık Statham oyunculuktaki başarısını kanıtlayarak Hollywood’ ın aranılan yılzıdları arasına giriş yaptı. Snatch’ ten sonra Statham Ghosts of Mars ve The One filmlerinde oynadı.

The Transporter
The Transporter

Statham’ a çok fazla film teklifi gelmekteydi. Fakat 2002 senesinde oynamaktan keyif duyacağı ve reddedemeyeceği bir teklif geldi. The Transporter! Statham bu filmde Frank Martin rolünde baş rolde oynayacaktı. Kendisinin de her zaman söylediği gibi “Araba ve dövüş sahnelerinde kendime güvenirim çünkü, bunlar gerçek hayatta da başıma gelen olaylar”Bu film aynı zamanda Statham’ ın tüm yeteneklerini sergileyebileceği bir film olmuştu. Çünkü sporla çok ilgilydi ve iyi bir dövüş ustasıydı. Her ne kadar KickBox’ u çok daha iyi yapsa da filmlerinde genelde Karate ve Kung Fu yapmaktadır. The Transporter’ dan sonra serinin ikinci filmi olan The Transporter 2 gelir. Bu film de yine serinin üçüncü ve son filmi gibi son derece aksiyon ve dövüş sahneleri içermektedir.

The Transporter 2
The Transporter 2

Statham sürekli baş rollerde değil yan rollerde de oynamaktadır. Bunlardan bazıları, Italian Job (Yakışıklı Rob rolünde), Cellular ve Collateral(Havaalanı Görevlisi Rolünde)

Italian Job
Italian Job

2006 senesinde yeniden başrolde görünür Statham bu sefer proje Mark Neveldine ve Brian Taylor ikilisinden gelir: Crank

Crank
Crank

Sürekli adrenalinin yüksek olması gereken ve kendisine zehir verenlerin peşine düşerek intikam almaya çalışan Chev Chelios rolündedir.Statham Ritchie ile yeni projesi olan Revolver‘ da yeniden çalışır. Ve yine başroldedir.

Revolver
Revolver

2007 senesinde War isimli filmde Jet Li ile baş rolleri paylaşan oyuncu daha sonra ise 2008 senesinde In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale, Death Race, The Bank Job ve Crank: High Voltage filmlerini çevirir. Crank: High Voltage 8 Mayısta ülkemizde gösterime girmiştir.Amerikan film eleştirmeni Armond White 2008 senesinde Statham için: “Yükselen aksiyon oyuncularının başında geldiğini” söylemiştir.Statham o güzel ingiliz aksanı ile aynı zamanda seslendirme de yapmaktadır. 2002 senesinde piyasaya çıkan Red Faction II isimli oyunda Shrike karakterine ve 2003 senesinde piyasaya çıkan Call Of Duty isimli oyunda Sgt. Waters karakterine hayat vermiştir.Şu an halen post prodüksiyon aşamasında olan 4 filmi bulunmaktadır;* The Brazilian Job (2011)* The Mechanic (2010)* The Expendables (2010)* 13 (2010)

The Transporter 3
The Transporter 3
War
War
Cellular
Cellular