Artık Windows Cep Telefonlarında
İlk cep telefonu markam NOKİA idi. Sonraki birkaç cep telefonumu da Nokia’dan tercih ettim. Ancak zamanla ilgi ve ihtiyaçlarım değişti. Şimdi İphone marka telefonları tercih eder oldum. Nokia hala ülkemizde cep telefonu pazarının lideri. Ancak sürekli kan kaybediyor. İphone başta olmak üzere insanlarımız Samsung, LG gibi markalara yönelir oldu.10 yıl öncesinde bilgisayar denince aklıma sadece Microsoft ve Bill Gates gelirdi. Ancak şimdi Google ve Apple gibi çok güçlü markalar bilgisayar ve internet pazarına hakim olmaya başladılar. Hızla gelişen bilgisayar dünyasında Microsoft’un geri kaldığı bir çok konu var.Bu sonucu sadece bilgisayar markaları için düşünmeyin.Bu iki örnek ülkemizin tanınmış markaları için de geçerli. Bugün ülkemizin güçlü markaları olarak bilinenler yarın silinip gidebilirler. Nitekim 10 yıl öncesinin bir çok tanınmış markası bugün ölü kurumlar arasında yer almıyor mu?Çıkarılacak ders şudur: Dünya sürekli değişiyor. Hayat sürekli yenileniyor. Her alanda sürekli gelişme var. İnsanların ilgi ve ihtiyaçları sürekli değişiyor. Renkler ve zevkler iyice çeşitlendi. Yaşamak ve yükselmek isteyen kurumlar bu değişime ayak uydurmalı. Yerinde sayan, geçmişteki başarı ve karına güvenen kaybediyor.
Tüm sektörler rekabet üzerine kurulu. Sürekli kendilerini yenileyen, sürekli gelişime açık çok güçlü rakipleriniz var. Bunu dikkate almazsanız kurumlar ve markalar çöplüğüne atılıyorsunuz. Okumayan, ders almayan, öğrenmeyen, araştırmayan, kıyaslamayan, iyi bir ARGE’si olmayan kaybediyor.
Tabi Nokia ve Microsoft çok köklü kurumsal yapılara sahip. Kan kaybettiklerinin farkındalar. Bu yüzden Nokia ve Microsoft geçtiğimiz ay birlikte hareket etme kararı aldı. Artık Microsoft Cep telefonu pazarında… Nokia’da artık cep telefonlarında Windows işletim sistemini kullanacak.Bakalım bu evlilik sektöre nasıl bir açılım kazandıracak?