iPhone, iMac gibi ürünlerin üreticisi Apple, almış olduğu birçok patenti ihlal ettiği gerekçesi ile Tayvanlı telefon üreticisi HTC firmasını uluslar arası ticaret komisyonuna şikayet etti.

Apple‘ın popüler CEO’su Steve Jobs‘a göre HTC, firmalarında icat ettikleri birçok ürünün çalındığını veya benzer bir şekilde kopyalandığını söyledi. Ayrıca aşağıdaki sözlerini de ekledi;

Rekabet sağlıklıdır ama rakiplerimiz kendilerine özgü bir şey yapmalı, bizim ürünlerimizi çalmamalı

Apple; HTC‘nin, iPhone‘nun grafik motorunu, arka planını ve yazılım arabiriminden alıntılar yaptığını düşünüyor. Fakat yapılan alıntılar Apple‘a göre bunlarla sınırlı değil. Ceza olarak ise HTC‘nin ABD içinde herhangi bir şekilde ithalat veya ihracat yapmamasını ve hiçbir şekilde ürün satmamasını istiyor.

Fakat dedikodulara göre Apple‘ın HTC‘yi dava etmesinin arkasındaki sebepler altıntı suçları değil.HTC yeni bir firma olmasına rağmen, Google’ın Android işletim sistemi ve kendi akıllı donanımları ile beraber kendi adından son yıllarda oldukça söz ettirdi.Apple‘ın yaptığı hamlenin amacı ise bu genç şirketi baştan rakip olarak elemek.

Hukukçulara göre ise yeni bir şirket olması ve gerekli finansmanları henüz yeni oluşması. Yani kolay elenebilecek bir şirket olması.HTC‘nin Amerika‘daki bir firma olmaması ise kendi dezavantajı.Uluslararası Ticaret Komisyonu, Apple lehinde karar çıkartarak HTC‘yi ABD’de kaldırabilir. Ayrıca benzer patent davaları ile Apple, Google ve Microsoft‘a karşı kullanılabilir.Ayrıca son günlerde wi-fi teknolojisi yüzünden Apple‘a karşı Nokia tarafından açılmış bir patent davası bulunmakta.

Dedikodulara göre, Android‘in HTC‘nin akıllı telefonlarına yerleşmesi ve iki şirketin beraber hareket etmesi Apple‘ı oldukça rahatsız etti. Kısa süre önce yollarını ayıran Apple ve Google artık rakip şirketler. Rekabet, Apple‘ın oldukça büyük kar sağladığı telefon sektörüne sıçrayınca Apple oldukça rahatsız olmuş gibi gözüküyor. Ayrıca Microsoft‘un, Windows Mobile 7 ile büyük bir atak yapması da Apple’ı rahatsız etmiş olabilir.HTC ise bu davaya oldukça hazırlıksız. Dava hakkında hazırlık yaptıklarını fakat haberi bile basından öğrendiklerini belirttiler.
Ayrıca Bakınız ;
* Microsoft’tan ilginç Açıklamalar* PlayStation 3 Sistemi Çöktü* Opera, Google Chrome’u Geçti* Avrupa Komisyonu, Google’ı inceleyecek* Google Değişiyor* Windows 7, Vista’yı geçti* Yahoo ve Bing anlaştı* Google’ın Gizemli Sitesi: 1e100* Google’dan Çeviri Yapan Telefonangelsdemos: Blog | FriendFeed | Twitter | Email | RSSKaynaklar ; cnet, daringfireball, zdnet, techrepublic