bildirgec.org

action hakkında tüm yazılar

Açlık Oyunları; The Hunger Games (2012)

elizabethtaylor | 04 December 2011 12:35

Ülkemizde de en çok okunan kitaplar listesinde yer alan bir yazar olan Suzanne Collins’in romanından uyarlanan sinema filmi “The Hunger Games“, “Pleasantville”nin yönetmenliğini de yapmış olan yönetmen Gary Ross tarafından çekildi. Senaryosu yine Ross tarafından yazılan filmde 90’lı yıldız Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Wes Bentley, Emmy adaylığı bulunan Amerikan aktris Elizabeth Banks, aktör Woody Harrelson, Stanley Tucci, usta aktör Donald Sutherland, Willow Shields, Isabelle Fuhrman, Alexander Ludwig ve Toby Jones gibi isimler rol alıyor.

The Yakuza (1974)

elizabethtaylor | 26 November 2011 17:02

Sydney Pollack‘ın “The Firm”, “The Interpreter”, “Tootsie” gibi yapımlardan biliyoruz. İki Oscar Ödülü sahibi yönetmenin çektiği sinema filmi “The Yakuza”, bir Amerika-Japonya ortak yapımıdır. 1974 senesinde gösterime giren filmin senaryosu Leonard Schrader, Paul Schrader ve Robert Towne tarafından yazıldı. Orjinal süresi 123 dakika olan filmde 1997 senesinde yaşamını yitiren efsanevi aktör Robert Mitchum, Ken Takakura, Brian Keith, 1993 senesinde yaşamını yitiren aktör Richard Jordan ve Japon aktör Eiji Okada rol alıyor. 70’lerin en iyi Amerikan yapımlarından biri kabul edilen film, suç-aksiyon filmi sevenlere tavsiye edilir.

Çakal (2010)

queennothing | 22 October 2011 23:55

Yönetmen Erkan Kozan’ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Çakal“, 2010 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Sertan Telli tarafından yazılan filmde 1985 doğumlu aktör İsmail Hacıoğlu, sinemamızın değerli isimlerinden Erkan Can, Uğur Polat, Cüneyt Türel, Naci Taşdöğen, Damla Sönmez, Haldun Boysan, Turgay Tanülkü, Çetin Altay, Ümit Çırak, Ufuk Bayrak ve Ayhan Eroğlu gibi isimler rol alıyor. Hafiften “Trainspotting” havası veren film, son dönem Türk Sineması’na verilmiş değerli eserlerden biri.

Kurosawa’dan “Yôjinbô” (1961)

queennothing | 10 October 2011 18:31

1910 senesinde Japonya’da dünyaya gelen usta sinemacı Akira Kurosawa‘yı “Seven Samurai“, “Ran“, “Uzala Dersu“, “Rashomon” gibi yapımlardan tanıyoruz. 1998 senesinde yaşamını yitiren yönetmenin çektiği “Yôjinbô” (The Bodyguard – Koruma), 1961 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Kurosawa ile Ryûzô Kikushima tarafından yazılan filmin müzikleri Masaru Satô tarafından yapıldı. Kostüm tasarımı Yoshirô Muraki tarafından yapılan film, ‘En İyi Kostüm Tasarımı’ dalında Oscar adayı oldu. Tokyo’daki Toho Stüdyoları’nda çekilen “Yôjinbô”da Toshirô Mifune, Tatsuya Nakadai, Takashi Shimura, Yôko Tsukasa gibi isimler rol alıyor.

The Grey (2012)

queennothing | 05 October 2011 23:07

Amerikan yönetmen Joe Carnahan‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “The Grey“, Amerika’da 27 Ocak 2012 tarihinde gösterime girecek. Senaryosu Carnahan ile Ian Mackenzie Jeffers tarafından yazılan filmde Liam Neeson, Dermot Mulroney, James Badge Dale, Frank Grillo, Joe Anderson, Nonso Anozie, Dallas Roberts, Ben Bray, Larissa Stadnichuk, James Bitonti gibi isimler rol alıyor. 34 Milyon Dolarlık bütçeyle Kanada’da çekilen yapımda rol alması için Bradley Cooper ve Michael Biehn düşünülüyordu, ancak sonradan Neeson’da karar kılındı. Petrol sondajında araştırma yapmakla görevli olan bir grubu taşıyan uçağın düşmesiyle başlayan yaşam savaşını konu edinen film, daha şimdiden gerilim severleri heyecanlandırdı.

Saddam’ın oğlu; The Devil’s Double (2011)

elizabethtaylor | 03 October 2011 23:39

Yeni Zelanda doğumlu yönetmen Lee Tamahori, “Next”, “Die Another Day”, “Along Came a Spider”, “Once Were Warriors” gibi filmlerden tanınıyor. Yönetmenin 2011 senesinde çektiği biyografik filmi “The Devil’s Double” (Şeytanın İkizi), ülkemizde 14 Ekim günü gösterime girecek. 1964, Irak doğumlu Latif Yahia‘nın Saddam’ın oğlu Uday Hussein ile olan durumunu konu alan filmde İngiltere doğumlu aktör Dominic Cooper, Ludivine Sagnier, Raad Rawi, Philip Quast, Mimoun Oaïssa, Khalid Laith, Dar Salim, Nasser Memarzia, Mem Ferda, Pano Masti gibi isimler rol alıyor. Bütçesi 15 Milyon Euro’yu bulan film Malta’da çekildi.

Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm (2011)

queennothing | 30 September 2011 21:02

Bir süre evvel afişini paylaştığımız “Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm“, 28 Ekim 2011 tarihinde vizyona giriyor. Gişe rekorları kırması beklenen filmin yönetmenliği Serdar Akar tarafından yapıldı. Emrah Serbes’in aynı adı taşıyan kitabından uyarlanan dizinin film versiyonu olan “Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm“de Erdal Beşikçioğlu, Tardu Flordun, Cansu Dere, Hakan Boyav, Hazal Kaya, Canan Ergüder, Ege Aydan, İnanç Konukçu, Berke Üzrek, Fatih Artman ve Berkan Şal gibi isimler rol alıyor.

Soderbergh’den “Haywire” (2011)

queennothing | 30 September 2011 18:35

Oceans’s Eleven – Twelve ve Thirteen serisinden tanıdığımız Oscar Ödüllü yapımcı/ yönetmen Steven Soderbergh‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Haywire“, 2011 senesinde çekildi. Senaryosu Lem Dobbs tarafından yazılan film, ülkemizde Oscar 2012’de vizyona girecek. Gina Carano, Ewan McGregor, Michael Fassbender, Michael Douglas, Antonio Banderas, Bill Paxton, Michael Angarano, Anthony Brandon Wong, Aaron Cohen, Maximino Arciniega, Tim Connolly ve Eddie J. Fernandez gibi isimlerin rol aldıkları 25 Milyon Dolarlık aksiyon geriliminin tanıtım videosunu buradan seyredebilirsiniz.

The Bounty Hunter – Ödül Peşinde (2010)

padmess | 28 September 2011 13:34

Milo Boyd, kumara olan düşkünlüğü ile bilinen, yaptığı iş ve geçmişi nedeniyle polislerce dalga geçilen bir ödül avcısıdır.
Yeni görevinde Nicole’ü yani eski eşini yakalaması istenir.
Nicole son derece hırslı bir gazetecidir. Yeni yazısı için üstünde çalıştığı olayda ipuçlarının peşinden koşarken eski bir davası yüzünden polis ve ödül avcısı Milo peşine düşmüştür.
İkili bir yandan sonu bir türlü gelmeyen bir kovalamaca içine girerken bir yandan da Nicole’ün olayları çözebilmesi için uğraşır. Bütün bu karmaşa arasında ise ilişkilerinde hâlâ bitmeyen şeyler olduğunu, birbirlerinden vazgeçemediklerini görürler.

Killer Elite (2011)

queennothing | 23 September 2011 23:41

Gary McKendry‘nin “Everything in This Country Must” adlı kısa yapımından sonraki ilk uzun metraj deneyimi olan “Killer Elite“, 2011 senesinde çekildi. Ranulph Fiennes’in eserinden uyarlanan filmde aksiyon filmlerinde rol alan Jason Statham, Oscar adaylığı bulunan İngiliz aktör Clive Owen ve usta aktör Robert De Niro yer alıyor. İngiltere, Avusturya ve Ürdün’de çekilen 105 dakikalık aksiyon gerilimi, gerçek bir öyküden uyarlandı. Filmin müzikleri Reinhold Heil ve Johnny Klimek tarafından yapıldı. Tipik bir ’emekli ajanın efsanevi dönüşü’ filmi olan “Killer Elite”, üç baş aktörün performansı için seyretmeye değer.