Geçtiğimiz günlerde bir müşterim için düzenlediğim temanın “”footer.php”” sayfası şifreli olduğu için istediğim düzenlemeleri yapamıyordum. Ve bu konuda biraz araştırdıktan sonra “”wordpress””‘te şifreli sayfaların nasıl çözüldüğü ve düzenlendiği konusunda edindiğim bilgileri paylaşmak istedim.

WordPress ile tema geliştirici seviyesinde uğraşan arkadaşların ilgisini çekeceğini düşünüyorum.Footer.php sayfaları tema tasarımcıları tarafından şifrelenerek tasarımcının reklamını yapan linklerin bizim tarafımızdan silinmesini önlüyor. Dolayısıyla, özellikle ücretsiz “”wordpress tema””larında bu soruna sıkça rastlıyoruz.şifreli “”wordpress footer.php”” sayfasının çözülmesi yani decode yapılması için 2 yöntem bulunuyor.1. Decode programı ile çözmek
2. Html kaynağını görüntüleyerek çözmek
Base64 ile şifrelenmiş php sayfalarını çözmenin en hızlı ve en kolay yöntemi, online decode programı kullanmak.

Ancak bu “”decode”” programları Md5 gibi Base64 haricinde bir yöntemle şifrelenmiş ise işe yaramayabiliyor. Böyle durumlarda ise daha ilkel bir çözüm şeklini kullanıyoruz.Tarayıcı ile sitenin html kaynağını görüntüleyip footer bölümünü kopyaladıktan sonra, footer.php sayfasını bir editörle açarak yapıştırmak yeterli oluyor. Bu işlemden sonra footer.php sayfasını istediğimiz gibi düzenleyebiliyoruz.
Online decode programının nasıl kullanıldığına ve html kaynağı ile “”şifreli wordpress footer.php”” sayfasının nasıl düzenleneceği konusunda bütün detaylar bu kaynakta ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.