bildirgec.org

text hakkında tüm yazılar

photoshop’ta yazılara sihirli dokunuşlar

TegMenTM | 02 May 2011 10:29

yazılara verilen hoş görünümlerin çekiciliğini anlatmaya gerek yok sanırım. örneğin hoş ve sade bir logonun bazen ziyaretçide bıraktığı intiba onun siteye bakışını değiştirebilir. benim de bu konuda araştırmalarımda yararlandığım, eğitimlerden seçtiğim birkaçının burada paylaşılmasının iyi olacağını düşündüm. Şurada gördüğüm bir photoshop eğitimini ve kullanılan tekniklerin çok kullanışlı ve yararlı olduğunu düşündüm. aynı teknikleri kullanarak siz istediğiniz her objeye gayet hoş bir gerçeklik kazandırabilirsiniz. İçinde öğrenebileceğimiz birçok şey var. İsterseniz linki takip ederek eğitimi orijinalinden de takip edebilirsiniz ama ben de bu yazıyı yazarken adım adım uygulayacağımdan orijinalinde yaşayabileceğiniz eksiklikler ya da atlamalar yaşanmayacaktır. Öyleyse yazımıza başlayalım:

çalışmamızın son hali bu şekilde olacak
çalışmamızın son hali bu şekilde olacak

Başlarken
En başta ışık ve gölgeyle alakalı aşağıdaki basit resmi incelemekte fayda var. Işığın vuruş yönü, gölge ve gölgenin düşüşü hakkındaki mantığımızı netleştirmek için bir göz atıp eğitime başlayalım.

light diagram
light diagram

Harry Potter Yazı Efekti Dersi | Photoshop

ANDER | 14 February 2011 11:41

Harry Potter, İngiliz yazar J.k Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisinin sinemaya uyarlanmış halidir. Dünyada gişe rekorları kıran filmde kitabı gibi seri halinde beyaz perdeye aktarılmaktadır.
Bu unutulmaz filmin yazı karakterini ve efektini aşağıdaki 9 adımlık kısa notlarla photoshop’da yapabilirsiniz…

Asp.Net C# Rss yapımı

admin | 25 December 2010 16:46

Merhaba bu yazımızda web sayfamız için Rss besleme sayfası yapacağız, ilk işimiz veritabanımızı aşağıdaki gibi oluşturalım App_Data klasörüne db.mdb şeklinde atalım.

Veritabanımız
Veritabanımız

aslında yapacağımız işlem çok kolay bütün işlemlerimizi kod arkası kısmından gerçekleştireceğiz.

gerekli kütüphanelerimizi projemize ekleyelim.

1
2
3
4
5
6
7
8
using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Web;
using System.Web.UI;
using System.Web.UI.WebControls;
using System.Text;
using System.Xml;
using System.Data.OleDb;

Asp.Net ile Text tabanlı Sayac yapımı.

admin | 23 December 2010 16:08

Bu yazımızda sizinle Asp.Net ile Text dosyası tabanlı ziyaretçi sayacı yapımını göreceğiz.
öncelikle projemize bir global.asax dosyası ekleyeceğiz ve global.asax dosyamızın uygulama başlangıcı kısmına

1
2
3
4
5
6
7
void Application_Start(object sender, EventArgs e)
{
Application.Lock();
Application["Sayac_Durum"] = "TRUE";
Application.UnLock();
}

web tasarım ve geliştiricileri için 150 jquery

ismlyldz | 07 October 2010 15:03

eskiden dinamik web sayfaları derken bunun server-side kısmını ele alırdık. ajax ile birlikte artık sadece kod değil görüntüde oldukça dinamik, yerinde düzenleme ile yapılan değişiklikler, kendini yenileyen div-ler ve benzer uygulamalar. hem programcının işini basitleştirdi, hem de ziyaretçinin daha hoş görünen bir sitede gezmesine sebep oldu. başlıktanda anladığınız gibi işimizi kolaylaştıracak ajax kütüphanelerinden neredeyse en ünlüsü olan jquery ile yapılmış örnekleri sizle paylaşmak istedim. bu örnekleri kullanmasınız bile jquery dili ve kullanışlılığı açısından size bir fikir verecektir.

*geçiş efektleri

innerfade

(tasarımlar üzerine uygulandığında iyi çalışan standart bir geçiş efekti)

flip

(flash’a benzeyen ama saf jquery ile yapılan geçiş efekti)

jquery circulate

(dairesel hareket kullanan bir animasyon)

İnanılmaz CSS3 Uygulamaları

angelsdemos | 28 September 2010 19:43

CSS3 tamamen yaygınlaşmasa ve tüm tarayıcılar tarafından tam olarak desteklenmemiş olsa bile birçok başarılı uygulama yapılmakta. Web sitelerinizi daha interaktif ve daha renkli hale getiren bu uygulamalar arasında çizim örnekleri bile bulunmakta. Günümüzde hala imajlar kabul görürken css‘nin sınırları zorlanarak ascii karakterler ile birçok farklı çizim örnekleri de yapılıyor. Birçoğunun detaylı açıklaması da verilen aşağıdaki uygulamaların benzerlerini siz de yapabilirsiniz.

Sweet CSS3 Buttons
(Tatlı CSS3 Butonları)

Bu tatlı css3 butonları sayesinde web sitenizini oldukça renklendireceksiniz.

CSS Logo

Tamamen css kullanılarak çizilen bu logolar uğraş gerektirse de gerçeğini aratmayan cinsten. Tamamen ascii karakterler ile yapılan bu logolar arasında CBS, CNCB-e (NBC), BMW, Univision gibi şirket logoları da var.

CSS Olympic Logo
(CSS Olimpik Logo)

jquery & css ile neon text efekti

dertlius | 03 June 2010 12:56

Tasarım ve kodlamanın bir araya geldiği bu harika jquery eklentisi ile yazılarınıza çok hoş neon efektleri verebilirsiniz. Ayrıntılı anlatım sayesinde kendinize özel sonuçlar elde etmemeniz için hiç bir neden yok.

Bu eklentiyi kendi hazırlamak isteyenler için dört adımda açıklanmış.

Adobe Flash Professional CS5 Çıktı…

thrashman | 30 April 2010 18:25

Adobe Flash Professional CS5 özellikle program arabirimi ve tanımlamalar için yenilikler sunuyor. Bu sürümde daha kullanıcı dostu bir arabirim, flash programcıları için daha fazla kolaylık sağlayan bir actions paneli hedef alınmış.

Adobe firmasının Macromedia yı satın almasıyla flash teknolojisinin gelişim payı hızla büyümeye devam etti. Programlama dili olan actionscript 2.0 ın 3.0 a taşınması geliştiriceleri memnun etti. OOP programlama anlayışı daha geniş daha zengin uygulamalara vesile oldu.

delete ve shift delete tuşlarının görevleri

| 23 April 2010 15:05

evet arkadaşlar; delete tuşu ve shift+delete tuşları arasındaki farkı sizlerle paylaşmak istedim.

delete tuşu: delete tuşuna bastığımız zaman dosya direkt olarak çöp kutusuna gider.

shift+delete tuşu: shift tuşuna basılı tutup, delete tuşuna bastığımızda dosya direkt (çöp kutusuna atmadan) olarak silinir.