bildirgec.org

safari hakkında tüm yazılar

En iyi browser su anda hangisi?

cenkkorbo | 04 May 2011 10:43

Google Chrome

Rakiplerine göre çok yeni olmasına rağmen kullanıcı rahatlığı, hızı ve Sistem belleğini tüketmemesi açısından tarayıcıların zirvesine yerleşmeyi başarmış ve bir çok kişininde vazgeçilmezi olmuştur. Chrome için söylenecek tek şey hala kurup denemediyseniz büyük bir kayıp içerisindeniz.

en iyi 10 tarayıcı

silver530 | 17 February 2011 15:47

1 – Chrome

en hızlı, en kolay kullanımlı tarayıcıdır. güvenlik açısından da en iyisi olduğu söylenebilir. zira tarayıcının arkasında çok büyük bir şirket olan google vardır. eklenti desteği vardır ve sayısı hızla artmaktadır. bir önemli özellik ise eklenti yüklendikten sonra tarayıcının yeniden başlatılmasının gerekmemesi.

Chrome
Chrome

JQuery tabanlı Zengin Metin Editörleri

KAghast | 24 December 2010 12:34

Web projelerinde kullanıcı tabanlı içerik üretebilmek için gerekli en önemli araçlardan biri yazı alanlarıdır. (textarea)
Kullanıcının kendini daha iyi ifade edebilmesi için de bu yazı alanlarını özelleştirmeniz ve zenginleştirmeniz gerekmektedir. Çünkü kullanıcı bu alanları verimli kullanabilmek için gerekli temel bilgiden yoksun olarak kabul edilir. Zaten hedef kitlenin de böyle bir ön bilgiye sahip olması beklenemez.

İşte bu noktada WYSIWYGprensibine göre geliştirilmiş zengin metin editörleri (RTE – rich text editor) yardımınıza koşar.
Bu zengin metin editörleri; yani RTE’ler, temel olarak HTML etiketi textarea’yı özelleştirir. Javascript destekli olarak bu alan için bir iframe yaratır ve çeşitli ön tanımlı araçlarla size bir metin editörü hazırlar. Böylece kullanıcı gerçek bir metin editörü kullanıyormuş gibi biçimlendirilmiş yazı girebilir.
Artık geliştirilen projelerde JQuery’nin vazgeçilmezliği ortada olunca ben de sizler için güncel popüler JQuery tabanlı metin editörlerini bir araya toplamak istedim. Böylece JQuery destekli projelerinizde başınızı ağrıtmadan kolay ve hızlı bir şekilde metin editörü ekleyebileceksiniz.

MarkitUp

Resmi Web Sitesi | Demo

PROGRAM VE OYUNLARI İNDİRİP YÜKLEME SORUNUNA SON

eyupcan199 | 22 November 2010 14:00

Hepimiz için külfettir ,ufak programları indirip kurmak. İşte bu derdi ortadan kaldıran mucize gibi bir tarayıcı eklentisi: SPOON

Bu eklenti ile istediğimiz programı herhangi bir kurulum işlemi yapmadan internet tarayıcımız üzerinden çalıştırabiliyoruz. ne yazık ki SPOON sınırlı sayıda program ve oyunu çalıştırabiliyor.

Sürekli genişleyen program arşivine şurdan:http://www.spoon.net/Apps/

oyunlara şurdan:http://www.spoon.net/Games

Eklentiye ise şuradanulaşabilirsiniz:

not:uygulamayı kullanabilmeniz için ücretsiz üyelik açmalısınız.

7 adet kullanışlı Opera 11 eklentisi

dextarus | 11 November 2010 17:26

Opera 11. sürümünün çıkmasıyla Chrome, Firefox ve Safari gibi eklenti dünyasına kapılarını açtı.
Bu yazıda belirtilen eklentileri kullanabilmek için Opera 11 yüklü olması gerekmektedir.
1- Translate
Chrome’un Google Çeviri eklentisi gibi çalışmakta. Girdiğiniz sayfayı istediğiniz dile çevirmenizi sağlıyor.

Translate Eklentisi
Translate Eklentisi

2- Image Preview
Öngösterim resimlerinin üzerine geldiğinizde daha büyük versiyonlarını yeni sayfa açmadan görmenizi sağlıyor. Facebookta özellikle çok işe yarıyor.

Image Preview Eklentisi
Image Preview Eklentisi

3- Weather Forecast
İstediğiniz şehrin hava durumunu bu eklenti sayesinde anında öğrenebiliyorsunuz.

Weather Forecast Eklentisi
Weather Forecast Eklentisi

Tarayıcınızda Bulunması Gereken 10 Eklenti

Atomic Bomb | 10 November 2010 15:00

10. Web of Trust (WOT)

Web of Trust veya kısaca WOT, daha güvenli bir gezinti için oluşturulmuş tarayıcı eklentisi. Örneğin google’dan bir arama yaptınız diyelim. WOT, her arama sonucunun yanına renkli dairelerle sitenin güvenirliğini gösteriyor. Yeşil sitenin güvenilir olduğunu, sarı dikkatli olmanız gerektiğini, kırmızı ise bu siteden uzak durmanız gerektiğini gösteriyor. Bu renki daireleri tıkladığınızda siteye ilişkin değişik kategorilerdeki bilgileri görüyorsunuz.
Örneğin bir siteden alışveriş yapacaksınız, site hakkında bilgiye sahip değilsiniz, o zaman diğer WOT kullanıcılarının siteye verdiği puanı görebilirsiniz.

WOT firefox, opera, chrome ve internet explorer uyumlu.

9. Google Translate

Web çeviri siteleri zaten vardı ancak bunlar bilmediğiniz bir dildeki siteleri çevirdiği zaman gerçekten yararlı oluyor. Örneğin italyanca bir siteye girdiniz, bilgi almak niyetindesiniz ama italyanca bilmiyorsunuz, siteyi bildiğiniz bir dile çevirip gereken bilgileri alabilirsiniz.

Firefox için buradan, Safari için buradan, opera için de buradan eklentiyi indirebilirsiniz.

Hangi Facebook arkadaşınız sizi silmiş?

angelsdemos | 08 November 2010 09:32

Dünyaca ünlü sosyal paylaşım platformu Facebook‘u günümüzde birçok kişi kullanıyor. Hayatımızı paylaşabileceğimiz bir platform halini alan Facebook’tan bizi kim silmiş ya da kim engellemiş bilmiyoruz. Unfriend Finder isimli küçük uygulama bu sorunumuzu çözüyor.

Bir Greasemonkey uygulaması olan Unfriend Finder’i Firefox, Chrome, Safari ve Opera üzerinde kolaylıkla kullanabilirsiniz. Ücretsiz olarak dağıtılan Unfriend Finder‘in Türkçe dahil 45 dil desteği bulunmakta. Ayrıca birçok farklı dil çevirisi sürüyor. Unfriend Finder yüklendikten sonra Facebook sayfanıza ufak eklentiler getirerek size yardımcı oluyor.

Skyfire: iPhone’da Tarayıcı Savaşı Kızışıyor

angelsdemos | 05 November 2010 09:37

Apple‘ın popüler cihazları iPhone, iPad ve iPod Touch kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri de şüphesiz alternatif tarayıcının olmamasıdır. Safari haricinde rakip olarak görülebilecek tek tarayıcı olan Opera, AppStore’e girebilmek için birçok özelliğinden ödün vermiş ve sonuç olarak pek kullanılan bir tarayıcı olmamıştır.

Fakat durumu değiştirebilecek bir tarayıcı olan Skyfire artık AppStore’den yayınlanacak. 2.99$ fiyatı olan Skyfire’ın en önemli özelliği sunucu tabanlı olarak web sitelerinde dolaşma imkanı sunması. İnternetteki içerikler, öncelikle Skyfire sunucusuna indirilecek ve ardından kullanıcılara uygun şekilde bu sunucular da gösterilecek.

Interaktif galeri uygulaması: SlickGallery

angelsdemos | 05 October 2010 09:32

SlickGallery, oldukça kolay kullanılabilen ve birçok özelliği bulunan bir jquery & php galeri uygulamasıdır. Tamamen interaktif olarak hazırlanmış bir galeri uygulaması olan SlickGallery ile resimlerinizi kategorilize edebilir, Slayt gösterileri ile ziyaretçilerinize gösterebilir ve bunun gibi birçok işlemi yönetim panelinden kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.

Slayt gösterisi, atlı karınca modu gibi özellikleri sayesinde ziyaretçilerinizi etkilyebileceğiniz bu uygulama PHP5 & MySQL 4+ üzerinden çalışıyor. Tooltip özelliği sayesinde resimlerin büyük ve normal ölçülerinde görebiliyorsunuz.

Atlı karınca görünümü, küçük resim görünümü ve slayt gösterisi görünümüne sahip SlickGallery, Sürükle ve bırak gibi özelliklere de sahip. Atlı karınca modu sayesinde ziyaretçileriniz resimlerin biraz daha büyük hallerini ve altındaki birçok resmi görebilirken, slaty gösterisi sayesinde ziyaretçilerinze fotoğraflarınızı tek tek gösterebilir ve kararma efekti sayesinde ise ziyaretçilerinizin sadece fotoğrafa yönelmelerini sağlayabilirsiniz.

internet explorer 8 ipuçları

silver530 | 29 September 2010 12:15

yapacağınız bazı ufak tefek değişikliklerle internet explorer 8’i daha işlevsel hale getirebilirsiniz.

şimdi internet explorer 8’i biraz kendimize göre tasarlayalım:

1 – görüş mesafesini arttırmak: menü çubuğu çok yer kaplıyor, ortadan kaldırın gitsin. kapatmak için görünüm menüsünden araç çubuklarını seçin ve oradan da kapatıverin. ihtiyaç halinde alt tuşuna basınca geri gelecektir.

2 – aramaları hızlandırmak: arama kutusu olarak adres çubuğunu kullanmak. bunun için adres çubuğuna soru işareti koyup bir boşluk bırakıp aramak istediğiniz kelimenin baş harfini yazınca arama kutusundaki gibi öneriler çıkacaktır.

3 – başlığı kişiselleştirin: bu iş tabii ki kayıt defterinden halledilecek. başlat > çalıştır ve buraya regedit yazıp çalıştırın. sırayla hkey_currnet_user’ı açın ve sırayla software > microsoft > internet explorer > main kısmına kadar gelin. main’i seçinde sağ tarafta içindeki kayıtlar açılacak. biz yeni bir kayıt ekleyeceğiz. sağ tıklayıp yeni > dize değeri’ne tıklıyoruz ve isim olarak window title (baş harfler büyük) yazıyoruz. sonra bunu açıp içine istediğinizi yazabilirsiniz.