bildirgec.org

KAghast

11 yıl önce üye olmuş, 12 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

JQuery tabanlı Zengin Metin Editörleri

KAghast | 24 December 2010 12:34

Web projelerinde kullanıcı tabanlı içerik üretebilmek için gerekli en önemli araçlardan biri yazı alanlarıdır. (textarea)
Kullanıcının kendini daha iyi ifade edebilmesi için de bu yazı alanlarını özelleştirmeniz ve zenginleştirmeniz gerekmektedir. Çünkü kullanıcı bu alanları verimli kullanabilmek için gerekli temel bilgiden yoksun olarak kabul edilir. Zaten hedef kitlenin de böyle bir ön bilgiye sahip olması beklenemez.

İşte bu noktada WYSIWYGprensibine göre geliştirilmiş zengin metin editörleri (RTE – rich text editor) yardımınıza koşar.
Bu zengin metin editörleri; yani RTE’ler, temel olarak HTML etiketi textarea’yı özelleştirir. Javascript destekli olarak bu alan için bir iframe yaratır ve çeşitli ön tanımlı araçlarla size bir metin editörü hazırlar. Böylece kullanıcı gerçek bir metin editörü kullanıyormuş gibi biçimlendirilmiş yazı girebilir.
Artık geliştirilen projelerde JQuery’nin vazgeçilmezliği ortada olunca ben de sizler için güncel popüler JQuery tabanlı metin editörlerini bir araya toplamak istedim. Böylece JQuery destekli projelerinizde başınızı ağrıtmadan kolay ve hızlı bir şekilde metin editörü ekleyebileceksiniz.

MarkitUp

Resmi Web Sitesi | Demo

Sınırları Zorlayan HTML5 Tabanlı Oyunlar

KAghast | 14 June 2010 12:19

HTML 5 hakkında çok şey duyduk ve duymaya devam edeceğiniz Sınırlarının nerelere varabileceğini, gücünün nelere yettiği konusunda henüz net bir görüntü yok. Ama şu ana kadar gördüğümüz uygulamalar bile gelecekte bizi bekleyen güzel günlerin habercisi niteliğinde. Zaten birçok uzman da HTML5’in birçok alanda sarsıcı etki yaratacağı görüşünde hem fikir.

Öteki taraftan da HTML5 ile Flash arasındaki amansız rekabet web platformunu her geçen gün geliştiriyor ve zengin uygulamaların kapasitesini artırıyor. Bu noktada da Apple ile Google arasındaki rekabet bu iki altyapının geliştirilmesini tetikliyor. Tüm bunlarda web platformunun hızla gelişeceğinin bir göstergesi.

Şimdi yazının devamında sizlerle paylaşacağım uygulamaları aslında uzun yıllardır Flash ile yapıyorduk. Fakat şimdi HTML5’in Javascript ile gösterdiği harika performansa örnek olabilecek nitelikte birbirinden heyecan verici oyunları sizlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü bu oyunlar HTML5’in Flash’a büyük bir alternatif olacağının en büyük delili. Şu an sadece 20 oyun derleyebildim fakat her geçen gün bu sayının artacağına eminim. Şimdi tamamen web browser üzerinden çalışan hiçbir ek bileşene ihtiyaç duymayan bu oyunların tadını çıkartın. (Sadece browser’ın HTML5 uyumluluğu zorunludur.)

Wolfenstein 3D

ID Software’in 1992 yılında duyurduğu çok popüler bir oyun HTML5 ile tekrar gündeme geliyor ve her yerden erişip oynayabileceğiniz bir hal alıyor. Buyrun tadını çıkartın.

Adventure Land

Bir platform oyunu. Mario severlerin vazgeçemeyeceği, iPhone versiyonuda çok popüler olan Adventure Land’de bir platform oyununda görmeye alıştığımız herşey mevcut.

iPhone’daki Safari’ye alternatif 10 Browser

KAghast | 31 May 2010 12:43

iPhone’da web deneyimi konusunda Safari ne kadar başarılı olursa olsun yine de kusursuz değil. Zaman zaman yaşattığı problemlerle, kısıtlı yapısıyla kullanıcılarını üzen tarayıcısının şu sıralarda rakipleri gittikçe artıyor. Artmakla da kalmayıp birbirinden heyecan verici özelliklerle kuşanıp bezeniyor.

İş böyle olunca da iPhone’nun o dillere destan web deneyimi konusu gittikçe gelişiyor ve zenginleşiyor. Şimdi Safari’ye alternatif olarak bahsedebileceğimiz bu mobil tarayıcılara bir göz atalım.

Unutmadan; ilk iki uygulama dışında diğer tüm uygulamalar ücretli.

Opera Mini

iPhone’da Safari hakimiyetini bitiren ve en ciddi rakibi halini alan Opera Mini, Opera tarayıcısının en temel özelliği ile göz dolduruyor. Yavaş bağlantılardaki sağladığı hızlı sörf ile kullanıcılarına kısa zamanda hızlı gezinme olanağı sağlıyor. Ayrıca kullanıcı dostu tab sistemi ile favori sitelerinize ulaşmak da çok kolay. veri transferinde %90’a varan bir sıkıştırma oranı da sağlıyor.

Üçüncü Uluslararası “Future-Learning” İstanbul’da 10 Mayıs 2010 tarihinde başlıyor!

KAghast | 10 May 2010 13:55

Gelecek hafta İstanbul’da öğretim teknolojilerinin geleceği için çok önemli bir konferans gerçekleşecek. Bu sene üçüncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Gelecek İçin Öğrenme Alanında Yeniliklerle “e-Öğrenme 2010 Konferansı” 10 Mayıs 2010 tarihinde başlıyor.
Konferans, Türkiye’de e-öğrenme, uzaktan eğitim ve öğretim teknolojileri gibi kavramların yaygınlaşması ve geleceğin bu teknolojiler ile şekillenmesi konusunda önemli bir rolü üstlenmekte.
Konferans hem sosyal hem de akademik anlamda bizlere çok zengin bir içerik sunuyor. Kültür Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı konferansın detaylı programını inceleyebilir, düzenlenecek olan çalıştaylara katılarak kendinizi geliştirebilir ya da yurtdışından bu konferans için özel olarak genel davetli konuşmacıları dinleyerek vizyonunuzu genişletebilirsiniz.

FL2010 Eşbaşkanlarının Mesajı
FL2010 Eşbaşkanlarının Mesajı

10-14 Mayıs 2010 tarihlerinde İstanbul Kültür Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek.
Konferans hakkında detaylı bilgiyi kendi resmi sitesinden edinebilirsiniz.

Uluslararası  Çağrılı Konuşmacılar

Portable Apache+PHP+Mysql Çözümü: XoopServer

KAghast | 02 February 2010 12:25

portable yazılımların gücü giderek artmakta. artık birçok uygulamanın portatif sürümü mevcut. örneğin tüm ftp hesaplarınızı portatif bir ftp programı ile yanınızda taşıyabilir her an kullanabilirsiniz. aynı olanaklar mail istemcileri için de geçerli. portatif yazılımlara olan rağbet o kadar yüksek ki birçok lisanslı yazılımında çok uygun boyutlarda portatif sürümleri mevcut. (bu sürümler yasadışı olduğu için burada isim veremiyorum.)

web geliştirme araçları da bu kategoriden kendilerine düşen payı aldı. birçok apache server paketi portatif hale getirildi.(örneğin mowes portable) kurulumu kolaylaştıran paketler halinde hazırlanıp bizim hizmetimize sunuldu. fakat bunlardan birtanesi çok stabil ve kararlı çalışmakta; xoopserver.

bu paket sayesinde tüm web projelerinizi her an yanınızda taşıyabilirsiniz. apache+mysql+php’nin son sürümlerinden oluşan bu paket ile çok kolay bir şekilde yönetebiliyorsunuz. apache ve mysql’i çalıştırmak için sadece xoopserver’ın uygulama dosyasına tıklamanız yeterli oluyor. böylece, apache+mysql otomatik olarak çalışmaya başlıyor.

Vodafone Ceplere Özgürlük için Siteleri Hack’ledi!

KAghast | 26 January 2010 13:04

GSM operatörleri arasında kendine farklı bir kulvar belirleyen ve bu yolda emin adımlarla ilerleyen Vodafone geçen günlerde yine çok cüretkar ve çok tartışılan bir reklam kampanyasına imza attı. Vodafone Hack adı altında trafik yoğunluğu yüksek ve 25 yaş altına hitap eden birçok site (Benim tespit ettiklerim: komikler.com, izlesene.com, ortakantin.com, sinemalar.com, webaslan.com, sporx.com, akampus.com gibi siteler) 30 sn boyunca Vodafone tarafınadan kapatıldı. Uludağ Sözlük ise bu sitelerden farklı olarak 1 saat süreyle Vodafone tarafından Hack‘lendi. Metin yazarlığı ve medya planlaması açısından (Kampanya’nın mimari C-Section medya planlaması Isobar) çok başarılı bulduğum kampanyanın amacı Vodafone’nun Cep Özgür tarifesini duyurabilmek. Bu nedenle de kampanya dahilindeki sitelere girmek istediğiniz zaman direk kırmızı bir zemin üzerinde çok samimi bir dille yazılmış bir yazı ile karşılaşıyorsunuz. Hınzır bir hareket olduğu ve dikkatleri üzerine çekeceği için de vodafone’nun resmi logosu çok başarılı bir şekilde stilize edilmiş.

Project House taşınıyor, bir ucundan da sen tut!

KAghast | 19 October 2009 09:53

Project House taşınıyor, bir ucundanda sen tut...
Project House taşınıyor, bir ucundan da sen tut…

2009 Blog Ödülleri’nin kategori sponsoru olan ve yaptığı birbirinden yaratıcı çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çeken Project House taşınırken de olay yaratmayı bildi. Bu yarattığı olayı da tüm cihana duyurabilmek adına çok leziz bir oyun ile duyurdular. “Project House taşınıyor, bir ucundan da sen tut… cümlesiyle başlayan oyunda yardım etmek istediğin PH’ çalışanını seçip 9 bölümlük maratona giriyorsun. Oyunun temelinde efsane olan bir oyun yatıyor, o nedenle kaptırmamanız elde değil.

Jquery için Veri tablosu Eklentileri (Datagrid Plugins)

KAghast | 28 September 2009 17:58

JQuery - DataGrid Eklentileri
JQuery – DataGrid Eklentileri

Hızlı ve tutarlı yapısıyla diğer javascript kütüphaneleri arasından hızlıca sıyrılıp kendine özel bir yer edinen JQuerykütüphanesinin zengin özelliklerinden yararlanılarak yapılan zengin tablo uygulamaları sayesinde liste halindeki verilerinizi (Tables for Tabular Data) daha fazla kullanıcı dostu ve daha fazla etkileşimli olarak sunabilirsiniz.

İşte sizler için derlediğim Zengin JQuery Veri tablo Eklentileri (Datagrid Plugins)

1. jqGrid

jqGrid Eklentisi
jqGrid Görünümü

Favori veri tablosu eklentilerimden. Sayfalama (paging), XML, JSON, yapılarına yatkınlığı, alan başlıklarını sıralama (sortable), yeni veri ekleme, silme ve tüm bunların üzerine veri arama özelliği. Daha ne olsun değil mi? 🙂 Ayrıca css entegrasyonu da başarılı. Bazı durumlarda hantal kalabiliyor, dikkat etmek lazım. İndirip denemek için burayatıklayabilirsiniz.

2. Flexigrid

Flexigrid Görünümü
Flexigrid Görünümü

Bu eklenti, jqGrid’in yapabildiği herşeyi yapabiliyor üstüne bir de sütunları gizleme/gösterme ve sütunların genişliğini tekrar ölçeklendirebiliyorsunuz. (Resizable) Tek kusuru jquery’nin son versiyonu ile çalışırken başınızı ağrıtabilir. İndirmek için buraya tıklayın.

Lynx “duş jeli” Avustralya tanıtımı

KAghast | 28 September 2009 10:07

Lynx duş jeli Tanıtımı
Lynx duş jeli Tanıtımı

www.partyacrosstheinternet.com

Lynx“duş jeli” Avustralya tanıtımı için yıkanma deneyimini parti konseptiyle birleştirip, esas oğlanı bilinen web sitelerindeki partilere göndermiş.

Parti erkek dergisi Ralph‘te başlayıp, surf dergisi QuiksilverPro, MySpace and video sitesi Heavy.com‘da devam edip bitiyor.
Olayın sonunda bağlantıyı biraz zayıf kalmış (Facebook grubuna gidiyor – bu proje için özel olarak hazırlanmış bir mikro site olabilirdi.) ama aradaki produksiyon, oyunlar, web sitelerini kullanım, ve web siteler arası geçiş harika.

Muhakkak bir bakın. Hele erkekseniz çok daha fazla keyif alacağınıza eminim 😉

css ile sayfa zeminine hükmedin!

KAghast | 16 October 2008 12:14

XHTML’in cazibesinden gözlerinizi kamaştırabilmek için size, CSS kullanarak ne gibi zemin işlemleri (css background) yapabileceğinizi anlatmak istiyorum. Artık HTML etiketlerinde klasik olarak kullandığımız “background” etiket özelliği (property) yerini CSS’in güçlü background tanımlarına bıraktı.

  1. Sayfa zeminine tam ekran resim yerleştirme:
    Mesela sayfanız zemininde tam ekran olarak görüntülenecek bir görsel kullanmak istiyorsunuz. Ayrıca bu görselin tüm çözünürlüklere göre kendini sayfaya tam olarak yerleştirmesini de bekliyorsunuz. Hiçbir javascript kodu yazmadan sadece buradaki örneği şablon olarak değerlendirerek bunu yapabilirsiniz. Nasıl birşey elde edeceğini tam olarak burdan ve şurdan görebilirsiniz.